Alkoholizm – jak pomóc uzależnionemu?

Alkoholizm – jak pomóc uzależnionemu? Uzależnienie od alkoholu to problem bardzo powszechny i złożony. Skutki uzależnienia od alkoholu dotykają bezpośrednio nie tylko osobę uzależnioną, ale również jej otoczenie. Mowa tu zarówno o rodzinie jak i o przyjaciołach chorego. Osoby mające problem z nadmiernym spożyciem alkoholu mają również często problemy w swojej pracy. W skrajnych przypadkach mogą nawet ją stracić. Jeżeli więc ktoś w naszym otoczeniu boryka się z alkoholizmem, dobrze byłoby go wesprzeć. Można zrobić to na wiele sposobów.

Zaakceptuj to, że alkoholizm jest chorobą

Leczenie alkoholizmu https://osrodek-leczenia-uzaleznien.com.pl/ jest niezwykle trudne, ale możliwe. Osobom uzależnionym jest jednak o wiele łatwiej, jeśli mają wsparcie swojej rodziny oraz przyjaciół. Jeśli więc osoba uzależniona jest nam bliska, należy otoczyć ją swoją opieką. Przede wszystkim należałoby zaakceptować fakt, że alkoholizm jest chorobą. Należy unikać oskarżania alkoholika o to, że znowu się napił. Konieczne jest zrozumienie mechanizmu uzależnienia, a nie wzbudzanie w chorym poczucia winy. Nie doprowadzi to z całą pewnością do niczego dobrego. Wręcz przeciwnie, alkoholik, który jest ciągle atakowany przez swoich najbliższych, może mieć jeszcze większy problem. Odwyk alkoholowy wymaga ogromu zrozumienia ze strony najbliższych. Aby bliska nam osoba chciała się leczyć, nie należy jej karać. Alkoholik nie jest bowiem niesfornym dzieckiem, które wymaga nagany. Unikajmy więc wszczynania kłótni, jeżeli nasz bliski znowu wrócił do domu pijany. Takie działanie nie doprowadzi do niczego dobrego, a może nawet zaognić problem. Doskonale byłoby również unikać konfrontacji z alkoholikiem, jeżeli jest on pod wpływem alkoholu. Może być wówczas agresywny oraz rozdrażniony. W skrajnych przypadkach może wówczas dojść do zachowań nacechowanych przemocą, zarówno psychiczną jak i fizyczną. Dla własnego dobra oraz dla dobra osoby uzależnionej, należy więc tego unikać.

Jak zachęcić do leczenia?

Leczenie uzależnień alkoholowych ma szansę pomóc alkoholikom i ich rodzinom. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie o to, jak przekonać uzależnionego do tego, by sięgnął po pomoc. Należałoby rozpocząć od szczerej rozmowy. Nie zawsze bowiem osoba uzależniona zdaje sobie sprawę z faktu, iż potrzebna jest je indywidualna terapia alkoholowa. Bardzo często uzależnieni od alkoholu nie mają pełnego wglądu w problem, z którym się zmagają. Warto więc uświadomić bliskiemu, jak bardzo krzywdzi on sam siebie. Alkohol negatywnie wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również na zdrowie psychiczne. Dobrze jest uświadomić także alkoholikowi to, jak negatywnie alkohol wpływa na relacje w kręgu rodziny i przyjaciół. Odwyk dla alkoholika jest więc konieczny, o ile zależy mu na poprawie swojego funkcjonowania. Warto uzbroić się w cierpliwość, bo osoba uzależniona nie zawsze od razu uświadamia sobie, że ma problem. Czasami potrzeba na to więcej czasu. Na pewno jednak, uświadomienie sobie problemu jest pierwszym krokiem do walki z nią. W żadnym razie nie należy również wierzyć w obietnice alkoholika. Nie należy ufać zapewnieniom o tym, że sięgnął po alkohol ostatni raz. Należy oczekiwać konkretnych działań, mających na celu walkę z uzależnieniem. Na pewno będzie to wizyta w miejscu, jakim jest ośrodek terapii uzależnień alkoholowych. Czasami konieczna jest terapia zamknięta, czasami wystarczy leczenie ambulatoryjne. Na każdym z etapów leczenia, należy wspierać swojego bliskiego. Jeżeli terapia alkoholowa ma pomóc, chory musi jednak jej chcieć. Jest to absolutnie najważniejsze. W skrajnych przypadkach, gdy osoba uzależniona nie chce się leczyć, przez sąd może zostać orzeczona przymusowa terapia alkoholowa.

Alkoholizm gdzie leczyć?Zadbaj również o siebie!

Jeżeli bliska nam osoba boryka się z uzależnieniem od alkoholu, jest to także poważny problem dla nas samych. Przychodnia terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia to miejsce, gdzie można pomóc nie tylko osobie uzależnionej, ale i jej bliskim. Należy bowiem pamiętać o tym, że alkoholizm negatywnie wpływa na całe otoczenie osoby uzależnionej. Jeśli osoba uzależniona to nasz partner, mąż lub brat, najprawdopodobniej bardzo cierpimy. Psychoterapia alkoholowa może więc pomóc osobie uzależnionej, ale będzie także dobrą opcją dla współuzależnionych. Jeżeli zależy nam na poprawie swojego samopoczucia, należy poszukać zdrowych sposobów radzenia sobie z uzależnieniem bliskiego. Niestety, nie jest to wcale proste i należy mieć tego świadomość. Oczywiście nie jest to także niemożliwe. Doskonale byłoby dać sobie i bliskiemu czas. Nie wolno również winić siebie za niepowodzenia osoby uzależnionej. Tendencję do obwiniania się przejawia bardzo wielu ludzi. Niestety, prowadzi to do pogorszenia się stanu osoby współuzależnionej oraz samego alkoholika. Nie sposób nie zauważyć, że skuteczność terapii alkoholika również nie zależy od jego bliskich. Owszem, mogą oni wspierać osobę cierpiącą z powodu choroby alkoholowej, ale to wszystko. Absolutnie nie należy brać na siebie porażki alkoholika, bo może być to bardzo obciążające psychicznie.