Chirurgia plastyczna – na czym polega? Chirurgia plastyczna stanowi dziedzinę medycyny, której głównym zadaniem jest poprawa wrodzonych lub nabytych defektów ciała. Nauka zajmuje się również korektą tych fragmentów ciała, które sprawiają, iż pacjent odczuwa dyskomfort psychiczny. Chirurgia plastyczna jest bardzo często jedynym sposobem na to, aby pacjent mógł poczuć się lepiej sam ze sobą. W niniejszym artykule poznasz zagadnienia związane z chirurgią plastyczną, w tym stosowane metody, wskazania i możliwe skutki uboczne podjęcia się zabiegu tego rodzaju.
Historia chirurgii plastycznej
Chirurgia plastyczna to dziedzina stanowiąca odłam medycyny, obecna w historii od co najmniej I wieku n.e. W tamtym czasie bowiem przeprowadzano pierwsze zabiegi okolic oczu. Aby chirurgia plastyczna mogła stać się pomocna człowiekowi i bezpieczna musiało rzecz jasna minąć wiele lat. XV wiek stanowił moment przełomowy dla tej dziedziny medycyny. To wówczas bowiem pojawiły się pierwsze udokumentowane przypadki odtwarzania ubytków niektórych części ciała np. nosa lub ucha. Wówczas postanowiono w tym celu spróbować przeszczepiać płaty skóry. Należy podkreślić, iż te eksperymenty miały miejsce nie na ludziach, a na zwierzętach. Niestety, z powodu niedostatecznej antyseptyki trudno określić, iż tego rodzaju zabiegi zakończyły się pozytywnie dla pacjenta. Na pierwsze w pełni udane operacje chirurgii plastycznej należało poczekać do drugiej połowy XX wieku. W ramach ciekawostki warto wskazać, iż pierwszym szpitalem o profilu chirurgii plastycznej był ten w Polanicy-Zdroju, założony w 1951 roku. Szpital w 1976 roku przeniesiono do stolicy, gdzie odbywało się najwięcej operacji.
Chirurgia plastyczna – czym się zajmuje?
Trudno jednoznacznie stwierdzić czym zajmuje się chirurgia plastyczna. Dzieje się tak z uwagi na szerokość tej specjalizacji medycznej. W kontekście najczęściej występujących przypadków chirurgia plastyczna jest używana do leczenia widocznych blizn po oparzeniach czy wad wrodzonych i nabytych rąk (np. skutki uboczne toksoplazmozy). Jednym z najczęściej wspomnianych odłamów chirurgii plastycznej jest medycyna estetyczna, która zajmuje się korektą realnych lub subiektywnie odczuwanych przez daną osobę defektów urody. Dotyczy to z reguły kształtu nosa, stopnia odstawania uszu lub wielkości biustu.
Należy znaleźć różnicę między chirurgią plastyczną a medycyną estetyczną. Chirurgia plastyczna obejmuje przede wszystkim ten typ operacji, który zajmuje się rekonstrukcją po zmianach chorobowych np. nowotworach w okolicach twarzy lub kończyn, po obrażeniach widocznych partii ciała. Chirurgia plastyczna zajmuje się również przywracaniem skóry do poprawnego wyglądu po rozległych oparzeniach oraz przewlekłych ubytkach tkanek. Leczy zniekształcenia po przebytych chorobach, operacjach lub urazach, a także koryguje wady wrodzone w obrębie twarzy np. rozszczepienie wargi. Można więc zauważyć, iż chirurgia plastyczna jako dziedzina dzieli się na chirurgię rekonstrukcyjną oraz estetyczną. Chirurgia plastyczna jest dziedziną medycyny, która koresponduje z innymi np. neurochirurgią, ortopedią, fizjoterapią czy laryngologią. Przeprowadzenie zabiegu w ramach chirurgii plastycznej często wymaga dodatkowego porozumienia ze specjalistą z dziedziny psychologii bądź psychiatrii.
Na czym polega chirurgia plastyczna?
Techniki, które stosuje się w ramach chirurgii plastycznej są zależne od rodzaju problemu danego pacjenta. Jeśli lekarz ma do czynienia z oparzeniami lub widocznymi po nich bliznami może zaproponować przeszczep skóry. Tego rodzaju zabieg wykonuje się przy wykorzystaniu próbki pobranej od samego pacjenta po to, aby mieć pewność, iż skóra ,,przyjmie się” w nowym miejscu. Do tego celu wybiera się z reguły zdrową, zasłoniętą ubraniem część ciała taką jak uda lub pośladki. Rekonstrukcja danej części ciała może okazać się koniecznością w przypadku urazów i operacji, podczas których dochodzi do wycięcia tkanek zaatakowanych chorobą nowotworową. Problem ten najczęściej dotyka osób, które doznały uszkodzenia w okolicach twarzy. Chirurgia plastyczna korzysta w takich przypadkach z nowoczesnych i zaawansowanych technik rekonstrukcyjnych. Wykonywane w obrębie takich przypadku zabiegi polegają na usunięciu zbędnej tkanki bądź na zmianie wyglądu danego fragmentu ciała np. uszu, nosa, łuków brwiowych.
Kolejnym interesującym zabiegiem pojawiającym się w ramach chirurgii plastycznej jest przeszczep włosów. W kontekście estetycznym tego rodzaju zabiegów pojawia się jednak znacznie więcej. Jednym z najczęściej realizowanych zabiegów chirurgii plastycznej w odmianie kosmetycznej są operacje powiększenia lub pomniejszenia biustu, a także liposukcja, czyli mówiąc prościej odsysanie tłuszczu. Do operacji cieszących się niegasnącą popularnością należy również doliczyć korektę opadających powiek, plastyka brzucha oraz lifting twarzy. Warto też wiedzieć, iż chirurgia plastyczna pomaga pacjentom, którzy doświadczyli nieudanego zabiegu estetycznego w innej placówce. Wówczas nie wykonuje się całej operacji, a jedynie jej korektę, która umożliwia chociażby pozbycie się z ciała nieprawidłowo zaimplementowanych implantów. Podczas korekty można także dokonać rekonstrukcji określonej części ciała.