Chusty do noszenia dzieci – jak wiązać?

Chusty do noszenia dzieci – jak wiązać? Chusty do noszenia dzieci cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, gdyż rozwiązanie to charakteryzuje się dużą wygodą oraz rzecz jasna bezpieczeństwem. Zanim jednak zakupimy swoją pierwszą chustę do noszenia niemowlaka, warto poznać zalety takiego rozwiązania. Okazuje się, że chusty dla noworodka mają ich całkiem sporo.

Warto byłoby również dowiedzieć się tego, w jaki sposób należy wiązać chusty do noszenia dzieci. Od prawidłowego sposobu wiązania zależy bowiem nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo małego dziecka. Koniecznie należy także mieć świadomość tego, jakie kryteria brać pod uwagę przy wyborze chust do noszenia dzieci.

Dlaczego właśnie chusta?

Chusta dla niemowlaka cieszy się sporą popularnością nie bez powodu. Okazuje się, że noszenie maleństwa w chuście wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że dziecko noszone w chuście znajduje się blisko swojego opiekuna. Czuje więc jego bliskość i ciepło. Skutkuje to uspokojeniem się maleństwa. Ponadto, dzieci noszone w chuście rzadko płaczą oraz szybko zasypiają. Ich sen jest głęboki i spokojny. Noszenie dziecka w chustce jest również bardzo komfortowe dla rodzica. Nie musi on borykać się z bólem stawów oraz mięśni. Ponadto, chusta dla noworodka jest lekka i nie zajmuje wiele miejsca. Można ją złożyć i schować w torbie czy plecaku. Dzięki temu chustę zawsze będziemy mogli mieć przy sobie, nawet podczas podróży. Nie sposób nie zauważyć, że chusta do noszenia dziecka jest także rozwiązaniem godnym polecenia dla osób, które cenią sobie bliski kontakt z naturą. 

Jak prawidłowo wiązać chusty do noszenia dzieci?

Chusty do noszenia dzieci - jak wiązać?

Chusty do noszenia dzieci – jak wiązać?

Chusta dla niemowlaka musi być związana w prawidłowy sposób. W przeciwnym bowiem razie noszenie w niej dziecka nie będzie ani zbyt przyjemne, ani też bezpieczne. Należałoby więc przestrzegać ważnych zasad podczas wiązania chust. Najważniejsze jest to, aby maleństwo nosić w pionie, zapewniając biodrom oraz kręgosłupowi dziecka odpowiednią pozycję. Ponadto, najlepiej byłoby wiązać chustę w sposób umożliwiający noszenie maleństwa przodem do opiekuna. Chusta zawsze musi otulać dziecko tak mocno jak bandaż. Zbyt luźna chusta może bowiem nie zapewniać dziecku prawidłowej stabilizacji, a co za tym idzie, także bezpieczeństwa. Trzeba także zwrócić uwagę na to, aby główka niemowlaka znajdowała się zawsze poza chustą. Nie powinniśmy jej oplatać materiałem. Warto mieć świadomość tego, że istnieje kilka technik wiązania chusty dla niemowlęcia. Do najpowszechniej stosowanych sposobów należy zaliczyć: kieszonkę, kangura, a także plecak prosty. Jeżeli chodzi o wiązanie typu kołyska, jest ono tak zwanym wiązaniem asymetrycznym. Całe dziecko jest schowanie w chuście, jeżeli zastosujemy to właśnie wiązanie. Uważa się jednak, że ten rodzaj wiązania może być nieodpowiedni, jeżeli chodzi o rozwój bioderek dziecka. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie więc stosowanie innych technik wiązania chusty. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie na przykład kangur. Wiązanie chusty w ten sposób jest wyjątkowo bezpieczne dla dziecka i sprzyja jego prawidłowemu rozwojowi. Bardzo dużą zaletą tego typu wiązania jest to, iż sprawnie można wyjąć dziecko z chusty. Zajmuje to niespełna kilka sekund. Plecak prosty to wiązanie, które pozwala na noszenie dziecka na plecach. Warto zaznaczyć, że dzieci bardzo lubią być noszone na plecach. Czują wtedy bardzo dużą więź ze swoimi rodzicami. Na początku opanowanie podstawowych technik wiązania chust może nastręczać pewnych trudności. Praktyka czyni jednak mistrza w każdej dziedzinie i nie inaczej jest z wiązaniem chust.

O czym jeszcze pamiętać decydując się na chustę do noszenia niemowląt?

Przy wyborze chust do noszenia niemowląt oraz noworodków należy zwrócić uwagę na naprawdę rozmaite kryteria. Przede wszystkim istotny jest materiał, z którego będzie wykonana chusta. Powinien być on solidny i wytrzymały, bo w przeciwnym razie może nie zapewniać dziecku odpowiedniej podpory i stabilizacji. Ponadto, dzięki wytrzymałości będzie odporny na różnego rodzaju uszkodzenia. Nie sposób także nie zauważyć tego, że chusta do noszenia niemowląt powinna mieć odpowiedni rozmiar. Zbyt krótkie chusty mogą być mało funkcjonalne. Najlepiej więc inwestować w długie pasy materiałów do noszenia dziecka. Mimo, że to funkcjonalność chust jest najważniejsza, istotny jest również kolor. Większość rodziców pragnie, aby chusta była atrakcyjna pod względem wizualnym. Na szczęście, w sklepach internetowych oraz stacjonarnych znajdziemy naprawdę bardzo bogaty wybór chust do noszenia dzieci. Są one dostępne w rozmaitych kolorach oraz wzorach. Każdy rodzic znajdzie więc rozwiązanie idealne dla siebie. Nie trzeba kupować chust w dużych sklepach. Równie dobrze można postarać się o zakup chusty dla niemowląt w niewielkim sklepie z akcesoriami dla niemowląt. Ważne jest to, aby kupować chusty z pewnego źródła. Warto pomijać oferty, które wydają nam się podejrzanie tanie. Zakup produktów słabej jakości jest bowiem dość ryzykowny i wiąże się z potencjalnym niebezpieczeństwem dla małego dziecka.