Co koroduje szybciej blacha ocynkowana czy blacha stalowa niklowana

Co koroduje szybciej blacha ocynkowana czy blacha stalowa niklowana: stal jest to materiał, który jest bardzo powszechnie stosowany. Oczywiście wynika to  tego, że materiał ten posiada bardzo dużo pozytywnych cech, do których możemy zaliczyć między innymi bardzo dobrą wytrzymałość na rozciąganie oraz na ściskanie. Jest to materiał, który jest kowalny, z którego na przykład można w dość łatwy sposób wytwarzać produkty za pomocą odlewów bądź na przykład walcowania. Z tego to powodu między innymi, wykorzystuje się blachy stalowe do pokrywania dachu. Najczęściej jest to stal, która jest wytwarzana w postaci arkuszy tak zwanej blachy trapezowej.

Blacha trapezowa różni się od zwykłej blachy tym, że posiada ona tak naprawdę takie specjalne wyżłobienia w kształcie trapezu, którymi spływa woda. Dzięki temu kiedy pada deszcz woda wcale nie spływa po całej szerokości dachu, tylko jest skierowana do tych wyżłobień i dzięki temu odprowadzenie wody do rynien, jest przede wszystkim zdecydowanie bardziej skuteczne. Niestety stal ma również swoje wady. Jedną z największych wad stali jest podatność na korozję. W zasadzie odkąd człowiek zaczął obrabiać żelazo, a później stal, to cały czas stara się przeciwdziałać korozji. Jeżeli byśmy stal lub żelazo, które nie będzie w żaden sposób zabezpieczone pozostawili po prosty na powietrzu, spowoduje to, że bardzo szybko pokryje się ten materiał rdzawym nalotem, czyli produktem utleniania żelaza w kontakcie z powietrzem, dokładniej mówiąc z tlenem.

Korozja stali a praktyczność wykorzystania blachy dachowej

Kiedy powiedzieliśmy już sobie o tym, że korozja jest chyba największą wadą stali, to pewnie wiele osób zastanawia się nad tym, czy w takim wypadku warto jest w ogóle inwestować w blachy dachowe, jeżeli stal oraz żelazo tak łatwo korodują. Okazuje się jednak, że ludzkość na przestrzeni stuleci wytworzyła szereg metod, które pozwalają na zabezpieczenie stali oraz żelaza przed korozją, dlatego spokojnie możemy założyć, że jeżeli kupimy blachę dachową, będzie ona w taki czy inny sposób przed korozją zabezpieczona. Po położeniu jej na dachu, będzie ona odporna przez bardzo długi okres na warunki atmosferyczne. Jednak musimy tutaj również wspomnieć o tym, że rodzajów zabezpieczania stali przed korozją jest niezwykle dużo. Metody te oczywiście cechują się różnią skutecznością oraz różnią się również ceną, jaką trzeba zapłacić za to, aby daną metodą zabezpieczyć blachę lub stal. Oczywiście w wyniku działania tych różnych metod, dana blacha może też wyglądać w różny sposób. Dla przykładu na przykład jeżeli zastosujemy tak zwany ocynk, to blacha jest dość dobrze zabezpieczona przed czynnikami atmosferycznymi i z wyglądu przypomina ona stal, jednak pokrywa się ona czymś w rodzaju matowej warstwy ochronnej. Możemy również na przykład blachy oniklować i wówczas stal, jest pokryta błyszczącą warstwą niklu, która zabezpiecza przed korozją. Najczęstsze pytanie z jakim możemy się zetknąć jest to, czy skuteczniejsze dla blach dachowych jest cynkowanie stali, czy jest to niklowanie?

Co szybciej skoroduje? Blacha ocynkowana, czy blacha oniklowana?

Na samym początku odpowiemy sobie wprost na pytanie, jaka ochrona jest uważana za bardziej skuteczną, czyli czy jest to ocynk, czy niklowanie. Warto jest powiedzieć, że te dwie metody są stosowane w zasadzie niemal równie często. Mają one oczywiście swoje wady oraz zalety. Jednak jeżeli chodzi o lepsze zabezpieczenie przed korozją, to możemy spokojnie powiedzieć, że blacha ocynkowana jest na pewno lepiej zabezpieczona przed korozją, niż blacha niklowana. Z czego to wynika? Przede wszystkim, żeby zrozumieć to zagadnienie musimy mieć tutaj chociażby podstawową wiedzę z dziedziny elektrochemii. Jeżeli chodzi o elektrochemię, to idąc tak bardzo skrótowo możemy powiedzieć, że im metal jest mniej szlachetny, tym jest bardziej podatny na korozję. Jeżeli mamy jakiś układ dwóch metali i metale te zostaną wystawione na czynniki korozyjne, to w pierwszej kolejności korodować zacznie ten materiał, który jest mniej szlachetny. Dlatego jeżeli mamy blachę ocynkowaną, no to tutaj musimy powiedzieć wprost, że cynk, który jest mniej szlachetny od żelaza, będzie korodował pierwszy. Jeżeli natomiast mamy blachę niklowaną, no to nikiel jako materiał bardziej szlachetny od stali, nie będzie koronował, dopóki nie skoroduje stal.

Jakie są jeszcze różnice między ocynkiem a oniklowaniem?

Niklowanie jednak nie jest wcale taką złą metodą, jak mogłoby się wydawać przeczytawszy uprzedni akapit. Przede wszystkim mamy tutaj dwie różnice, po pierwsze ocynk jest to metoda elektrochemiczna, która polega na tym, że na powierzchni blachy tworzy się bardzo cieniutka warstewka cynku, który wchodzi w reakcję z tlenem i tworzy warstwę pasywacyjną, czyli warstwę tlenku cynku. Niklowanie natomiast polega na tym, że pokrywamy blachę lub inny element stalowy cienką warstwą niklu bardzo dokładnie. Warstwa ta odcina tak naprawdę dostęp czynników korozyjnych do naszej stali i tak naprawdę, dopóki ta warstwa niklu nie zostanie w żaden sposób przerwana, to wówczas stal jest doskonale chroniona.