Co należy wiedzieć o nauce w szkole muzycznej? Duża liczba osób zastanawia się nad podjęciem nauki na szkołach muzycznych. Jedni są już zdecydowani, gdyż muzyka stanowi nieodłączny element ich życia, inni jeszcze się wahają. Jak wygląda rekrutacja i o czym należy wiedzieć, pragnąć podjąć naukę o takim charakterze?
Rekrutacja przyszłych kandydatów
Nauka jak w każdym innym przypadku również rozpoczyna się we wrześniu. Kandydaci jednak rozpoczynają egzaminy wstępne już w maju. Co ważne, mogą wziąć w nich udział również osoby, które nie posiadają wcześniejszego przygotowania muzycznego. Nie wymaga się także posiadania umiejętności gry na jakimś instrumencie.
W niektórych szkołach przed badaniem przydatności danego ucznia, odbywają się nieobowiązkowe lekcje przygotowawcze. Mogą w nich brać udział wszystkie osoby, które marzą o rozpoczęciu nauki w danej placówce. W trakcie tego typu zajęć, bada się przede wszystkim poczucie rytmu i słuch muzyczny. U mniejszych dzieci sprawdzana jest zdolność koncentracji, która stanowi bardzo ważny element w nauce przedmiotów muzycznych.
Zdarza się, że przy rekrutacji do szkoły muzycznej wymagany jest również dokument w postaci zaświadczenia od lekarza pediatry, o braku przeciwwskazań do podjęcia nauki gry na instrumencie. Bardzo rzadko zdarza się jednak, by takie zaświadczenie nie zostało wystawione.
Nauka gry na instrumentach
Każda szkoła muzyczna oferuje możliwość pobierania nauki gry na wybranym instrumencie. Instrumentów jest wiele, choć wśród uczniów kształtują się pewne upodobania, które pozostają niezmienne od wielu lat. Największe zainteresowanie wzbudzają fortepian, gitara, skrzypce i flet. Oprócz tego można uczyć się również gry, między innymi na klarnecie, wiolonczeli i saksofonie.
Szkoła muzyczna a przyszłość
Zwykle uczniowie chcący podjąć naukę w szkole muzycznej, a także ich najbliżsi, mają jasno określone oczekiwania. Mogą być one jednak niezbyt spójne w stosunku do tego czego uczy się w szkole. W państwowej szkole muzycznej, główny nacisk kładzie się na repertuar muzyki klasycznej. Gusta muzyczne ucznia grającego chociażby na gitarze, mogą znacząco odbiegać od tego, co znajduje się w programie nauczania. Oczywiście uzyska się solidną porcję wiedzy, dotyczącą podstaw gry na instrumencie. Może to przydać się w rozwoju przyszłej kariery zawodowej. Jednak szkoła muzyczna Szczecin to przede wszystkim duży nacisk na naukę nut oraz wykonywania utworów z pamięci. Zdarza się więc, że uczeń zniechęca się do nauki, ponieważ taki sposób prowadzenia zajęć zwyczajnie mu nie odpowiada i jest dla niego nudny. W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, jest rozwijanie u dziecka pasji do gry na konkretnym instrumencie, poprzez zapisanie go na indywidualne zajęcia z instruktorem.
Ile trzeba za to zapłacić?
Szkoła muzyczna jak każda inna placówka publiczna, oferuje bezpłatną możliwość pobierania nauki. Mogą pojawić się jednak pewne dodatkowe opłaty. Zwykle wpłaca się dobrowolne, niewielkie stawki, które przeznaczane są w późniejszym okresie na różnego typu nagrody dla szczególnie wyróżniających się uczniów. Dodatkowo istnieje także możliwość wypożyczenia instrumentu muzycznego, co również wiąże się z koniecznością wniesienia stosownej opłaty. Zwykle opłatę za instrument uiszcza się za dany semestr.
To jednak nie koniec potencjalnych wydatków, z którymi muszą liczyć się rodzice uczniów szkoły muzycznej. Największym może okazać się zakup instrumentu, jeśli chcemy posiadać go na własność. Profesjonalny fortepian może kosztować nawet 30 tysięcy złotych. Należy zaopatrzyć się również w nuty, jeden zeszyt to około 30 złotych. W ciągu roku zużywa się kilka takich zeszytów.
Kosztuje również nauka skrzypiec. Samo wypożyczenie instrumentu to około 50 złotych za miesiąc. To jednak nie wszystko. Należy zaopatrzyć się również w smyczek, kalafonię, struny, podpórkę do skrzypiec. Konieczne jest również wymiana włosia, około 2 razy do roku.
Klarneciści i saksofoniści z kolei sporo muszą zainwestować w bieżącą eksploatację swojego instrumentu. Oprócz ceny zakupu samego sprzętu, należy przygotować się również do poniesienia dodatkowych kosztów na smary do korków, oliwki do konserwacji i wyciory do czyszczenia instrumentów. Podsumowując może być to nawet 100 – 200 złotych miesięcznie.
Szkoła muzyczna odbiera dzieciństwo?
Często słyszy się o stereotypie, iż szkoła muzyczna odbiera uczniom dzieciństwo. Wiele osób twierdzi, że jest to okradanie z dzieciństwa, które spowodowane jest realizacją niespełnionych marzeń i ambicji rodziców. Oczywiście tego typu sytuacji nie da się w pełni uniknąć i może do nich dochodzić. Zdecydowanie większa liczba uczniów z pewnością jednak trafia do tego typu placówki, ponieważ czerpie satysfakcję z grania na instrumencie. Np. gra na gitarze to usługa skierowana do wszystkich pasjonatów grania na gitarze klastycznej lub gitarze elektrycznej.
Warto mieć to na uwadze posyłając własne dziecko do szkoły muzycznej. Jeśli nasza pociecha nie wyobraża sobie życia bez muzyki i dnia bez gry na swoim ulubionym instrumencie, taki wybór z pewnością będzie bardzo dobrą decyzją. Należy bowiem wspierać najmłodszych w realizacji własnych marzeń.