Co to jest czytnik rfid? Automatyzacja jest aktywnie i mocno wpisana w życie przedsiębiorców. Niezawodnym i skutecznym narzędziem, które pozwala usprawnić pracę, jest urządzenie z modułem transmisji radiowej. Jego użycie jest uważane za jedno z najbardziej niezawodnych do identyfikacji obiektów, nie tylko w handlu. Zakres zastosowania technologii RFID jest niesamowity. Można ją wdrożyć z równą wydajnością w produkcji, w obszarze sprzedaży, w centrum logistycznym, rolnictwie czy w placówce medycznej.
Urządzenie umożliwiające pracę z tagami RFID – identyfikacja częstotliwości radiowej
Co to jest czytnik RFID? To bezkontaktowa technologia komunikacyjna oparta na wykorzystaniu promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej. RFID służy do automatycznej identyfikacji i monitorowania obiektów. Technologia obsługuje zarówno stacjonarny, jak i sieciowy czytnik RFID. Do czego on służy? To skaner, który wykorzystując technologię identyfikacji radiowej rozpoznaje, zapisuje, odczytuje lub przesyła informacje zapisane na chipie do specjalnego oprogramowania.
Sieciowy czytnik RFID jest zwykle podłączony poprzez interfejs sieciowy i może być wyposażony w dodatkowe anteny do odczytu tagów. Głównym obszarem zastosowania tych czytników jest grupowe czytanie tagów. Mogą być stosowane w magazynach, sklepach i innych obiektach do rozliczania zapasów i ruchu, obiektów księgowych ze znacznikami RFID.
Zobacz koniecznie:
Ze względu na zasięg odczytu RFID można podzielić na systemy:
- Bliskiej identyfikacji (odczyt jest wykonywany z odległości do 20 cm)
- Identyfikacja na średnim dystansie (od 20 cm do 5 m)
- Identyfikacja na duże odległości (od 5 m do 300 m).
Jakiej zasady fizycznej używa RFID? Jedna wspólna komunikacja między znacznikiem a czytnikiem sygnału opiera się na fizycznej zasadzie znanej, jako modulacja wstecznego odbicia. Podczas sesji komunikacyjnej RFID czytnik wysyła sygnał (część energii) do znacznika, który odpowiada odbiciem części tej energii z powrotem do czytnika.
Na czym opiera się praca skanera RFID?
Tutaj ważne jest, aby zwrócić uwagę nie tylko na środki techniczne zapewniające automatyzację, ale także na system, na którym opiera się ich praca. Czytnik RFID to urządzenie skanujące, które za pomocą identyfikacji radiowej może odczytywać, zapisywać i przesyłać dane zapisane w chipie. Jego praca opiera się na identyfikacji radiowej – jest to ta sama technika, która przechwytując sygnały radiowe, odbiera i przekazuje informacje o rozpoznawaniu obiektów.
Jakie są systemy dostępu do skanerów RFID?
Główna cecha tej techniki polega na tym, że istnieje połączenie pomiędzy urządzeniem odpowiedzialnym za skanowanie a wbudowanym tagiem z chipem, przez który przesyłane są informacje.
Dlatego klasyfikacja środków technicznych odbywa się zgodnie z ich wewnętrznymi cechami. Najczęściej występuje podział według zakresów i znaków używanych w pracy. Pierwsze są podzielone ze względu na zasięg.
Jeśli chodzi o drugi typ, osobno rozróżnia się aktywne i pasywne systemy RFID. Te pierwsze posiadają własne źródło zasilania, co oznacza, że mogą długo pracować samodzielnie. Te ostatnie nie mają osobnej baterii i w zasadzie są raczej słabe, przez co ich działanie jest ograniczone. Zakres technologii jest naprawdę prawie nieograniczony. Detaliści i firmy logistyczne używają ich do śledzenia towarów. W branży transportowej elektroniczne przepustki czy kontrolery na płatnych parkingach mogą być wyposażone w tagi. W hodowli zwierząt czipy wszczepia się pod skórę zwierząt, przy użyciu tej techniki przeprowadza się nawet szczerbienie psów. W ostatnim czasie system bankowy wykazywał szczególne zainteresowanie.
Klasyfikacja mobilności
Na tej podstawie wszystkie czytniki RFID można podzielić na mobilne i stacjonarne. Te pierwsze działają w oparciu o tablety, w których osadzony jest moduł skanujący. To on odbiera, odczytuje i przesyła zapisane informacje za pomocą technologii bezprzewodowej. Często są wykorzystywane w przemyśle i logistyce, ponieważ mogą pracować ze złożonym oprogramowaniem i dużą liczbą towarów. Czasami zamiast tabletów używa się smartfonów. Te ostatnie wyróżniają się najlepszą wydajnością, ponieważ doskonale sprawdzają się na najdłuższych dystansach. Wyposażony w solidny procesor i wiele portów antenowych. Przełączanie między nimi odbywa się w trybie automatycznym z dużą prędkością.
Zależność według typu pamięci czytników RFID. Ilość przechowywanych informacji może wahać się od 1 bitu do kilkuset kB. Ale nie należy się mylić, że im wyższy ten wskaźnik, tym lepiej urządzenie będzie działać. W niektórych sytuacjach po prostu nie ma potrzeby przetwarzania dużej ilości informacji. Stacjonarne urządzenia RFID dobrze sprawdzają się w obecności szumów i zakłóceń przy używanej częstotliwości radiowej, dlatego najczęściej są instalowane w bardzo dużych i skomplikowanych pomieszczeniach. Zapewniają także normalne działanie systemów przeciwkradzieżowych. Wyglądają jak bramy w centrach handlowych, magazynach i fabrykach. Nie tylko odczytują informacje, ale także określają obszar przejścia w pewnej odległości od nich.