Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę? Prowadzenie domu wiąże się z pewnymi celowymi działaniami mającymi na celu zapewnienie jego funkcjonalności. Nie bez powodu nazywamy dom domem, ponieważ aby działał sprawnie, konieczne jest myślenie strategiczne, dopasowanie domowego budżetu do dochodów członków rodziny oraz dążenie do oszczędzania. Głównym składnikiem, a jednocześnie generatorem domowych wydatków jest zapotrzebowanie na prąd i ciepło, w obu przypadkach oszczędności można osiągnąć inwestując w panele fotowoltaiczne.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to ogólne określenie wykorzystania paneli fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej bezpośrednio ze słońca. Używana jest inna nazwa – panele słoneczne, bardziej pasujące do kolektorów słonecznych, czasami mylone przez laików z ogniwami fotowoltaicznymi, a służące do podgrzewania wody użytkowej. Z technicznego punktu widzenia fotowoltaika to proces przekształcania praktycznie darmowego promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Nie jest to technologia nowa, ale mimo to postępowa, a branża z nią związana jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się.

Instalacje fotowoltaiczne są już trzecim co do wielkości źródłem energii odnawialnej na świecie. W dziedzinie fotowoltaiki są stanowiska: naukowcy, przedsiębiorcy i projektanci, eksporterzy i importerzy paneli fotowoltaicznych, a także dystrybutorzy, hurtownicy i detaliści paneli fotowoltaicznych, czy wreszcie monterzy.

Jak działa fotowoltaika?

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Jak działają instalacje fotowoltaiczne? Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca odbywa się etapami. Podstawą każdego urządzenia fotowoltaicznego jest ogniwo fotowoltaiczne, w którym zachodzi proces zwany zjawiskiem fotowoltaicznym. W rezultacie energia słoneczna jest przekształcana w prąd stały. Dzieje się tak za sprawą półprzewodnika, z którego wykonana jest bateria, a pod wpływem czynników zewnętrznych (światło słoneczne i podwyższona temperatura) półprzewodnik zaczyna przewodzić ładunek. To małe ładowanie i nie ma znaczenia dla pojedynczej baterii. Dopiero po połączeniu ogniw w większe agregaty (początkowo moduły fotowoltaiczne) mogą generować użyteczną energię elektryczną.

Panele fotowoltaiczne Pińczowa montowane są głównie na dachach budynków i składają się z modułów fotowoltaicznych. Jednak racjonalna produkcja energii elektrycznej wiąże się z tworzeniem takich kolekcji paneli. Zgromadzone w rzędach paneli i umieszczone na konstrukcji wsporczej ogniwa fotowoltaiczne zasilają falownik, w którym prąd stały zamieniany jest na prąd przemienny. Tylko taki prąd może służyć jako źródło zasilania.

Dlaczego warto?

Systemy fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną bezpośrednio na energię elektryczną. Można nim zasilać sprzęt RTV i AGD, oświetlać, wspomagać lub uruchamiać urządzenia grzewcze lub chłodzące, a także ładować akumulatory rozruchowe lub akumulatory coraz bardziej popularnych pojazdów elektrycznych lub hybrydowych. Ale czy warto?

Oczywiście instalacja PV w domu wymaga pieniędzy, wszak tablic PV nie rozdaje się za darmo, ale… Przede wszystkim w naszym kraju istnieją programy, które pozwalają w łatwy sposób zdobyć pieniądze na instalację PV w domu. Mój Prąd czy Czyste Powietrze, które oferują dotacje oraz dogodne pożyczki ratalne, leasingi czy pożyczki. Co jednak najważniejsze, po zainstalowaniu i uruchomieniu paneli fotowoltaicznych zaczynają generować darmową energię elektryczną, co od razu przekłada się na obniżone koszty utrzymania domu.

Współpracuj z innymi systemami w domu

Darmowy prąd ze słońca można wykorzystać nie tylko do zasilania urządzeń codziennego użytku czy oświetlenia, ale również do zasilania systemów takich jak wentylacja mechaniczna (wymiana ciepła), pompy ciepła czy klimatyzacja. To drugie jest oczywiste, bo fotowoltaika we Włoszczowie wytwarza najwięcej prądu latem, ale powietrze w domu można też schłodzić za pomocą pompy ciepła.

Warto to wziąć pod uwagę planując inwestycje w PV, gdyż zasada jest taka, że ​​im więcej prądu zużyjemy na własne potrzeby, tym więcej zbierzemy. Wytwarza się dużo energii elektrycznej, a pozostałą jej część możemy odprowadzić do sieci, a następnie pobrać, gdy nasze potrzeby wzrosną. Jednak 100% z danych 80% darmowej energii dostaniemy z sieci, bo tyle kosztuje magazynowanie i dystrybucja, co nie jest niczym dziwnym, skoro utrzymanie takiego systemu kosztuje. Z drugiej strony, jeśli nie oddajemy nic w zamian, ponieważ zasilamy nasze jednostki w ciągu dnia lub przechowujemy je w bateriach, aby zużywać energię w nocy, zużywamy całą wytworzoną energię elektryczną. Im mniej prądu pobieramy z sieci, który staje się droższy ze względu na opłaty klimatyczne, tym więcej pieniędzy oszczędzamy na utrzymaniu domu.