Dom drewniany całoroczny – jak zbudować? Poznaj plusy i minusy domów z drewna. Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na inwestowanie w budowę domów całorocznych wykonanych z drewna. Choć jeszcze do niedawna drewniane budowle kojarzone były przede wszystkim z formą budownictwa letniskowego to w dzisiejszych czasach domy z drewna spotkać można dosłownie wszędzie. Cenimy je za nietypowy wygląd oraz przytulny klimat, co więcej zarówno budowa takiego domu nie trwa długo. Jak przebiega etap budowy domu z drewna? Jakie są mocne i słabe strony drewnianych konstrukcji?
Czy warto zbudować dom drewniany?
Zgodnie z opinią architektów wykorzystanie naturalnego surowca, jakim jest drewno do budowy domu całorocznego jest niezwykle opłacalną inwestycją. Po pierwsze łączny koszt budowy oraz wykończenia takiego domu wiążę się z dużo niższym wydatkiem niż budowa tradycyjnego domu murowanego. Ogromny wypływ ma na to m.in. szybkość realizacji przygotowanego projektu, drewno jest niezwykle wdzięcznym materiałem łatwym w obróbce. Dzięki tym cechom montaż instalacji elektrycznej oraz sieci wodnokanalizacyjnej trwa o wiele krócej. Zastanawiasz się jak wygląda budowa całorocznego domu drewnianego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Jak wygląda budowa domu z drewna?
Przed rozpoczęciem budowy domu drewnianego należy bardzo skrupulatnie przygotować się do całego przedsięwzięcia. Od czego zatem zacząć? Bez wątpienia pierwszym krokiem musi być wykonanie projektu domu, to zadanie najlepiej jest powierzyć profesjonalnym architektom, którzy dostosują powierzchnię ogólną i wygląd domu do powierzchni działki na jakiej ma stanąć. Przygotowany projekt uwzględniać będzie także wszystkie wymagania oraz uwagi potencjalnego klienta.
Krok drugi to znalezienie odpowiednich fachowców, którzy zajmą się realizacją przygotowanego projektu. Obecnie wiele firm istniejących na polskim rynku specjalizuje się w wykonywaniu domów z drewna. Najlepszym rozwiązaniem, które skróci czas poszukiwania doświadczonej ekipy będzie skorzystanie z wyszukiwarki internetowej.
Kolejny etap to właściwe rozpoczęcie budowy, czyli stawianie pierwszych ścian lub belek. Budowa domu drewnianego całorocznego nie trwa zazwyczaj dłużej niż cztery-pięć miesięcy. Najszybciej buduje się domy szkieletowy – potocznie określany mianem prefabrykatu, który w znacznej większości powstaje na hali produkcyjnej. Budowa domu z bali trwa nieco dłużej, jednak efekt końcowy pod względem wizualnym naprawdę zapiera dech w piersiach. Domy z bali wyróżnia ciekawa i nietypowa konstrukcja widoczna zarówno z zewnątrz, jak i od środka.
Domy drewniane całoroczne tworzone są z dbałością o najmniejszy szczegół, cała konstrukcja składa się z elementów dopasowanych do siebie w najmniejszym calu. Budowa takiego domu nie wymaga zastosowania różnego rodzaju zapraw w związku z czym prace wykończeniowe trwać mogą nawet wtedy, kiedy pogoda nie dopisuje. Również prace remontowe przeprowadzane w środku nie są czasochłonne, w większości przypadków domy wymagają jedynie drobnych poprawek kosmetycznych.
Czy budowa takiego domu się opłaca? Biorąc pod uwagę występujące korzyści można śmiało stwierdzić, że jest to jak najbardziej opłacalna inwestycja. Jednak na uwadze musimy mieć fakt, że domy z drewna tak jak wszystko mają swoje mocne i słabe strony, o których opowiemy już za chwilę.
Plusy domów drewnianych
Niski koszt wykonania i szybki proces budowy to dopiero początek korzyści, jakie niesie ze sobą podjęcie decyzji o budowie domu z drewna. Oprócz tego należy tutaj wspomnieć również o aspektach ekologicznych. Domy drewniane są energooszczędne, pamiętajmy, że oszczędzając na zużyciu energii przyczyniamy się do poprawy warunków środowiska w jakim żyjemy. Budowanie domów w technologii drewnianej umożliwia wykonanie budowli w dowolnym stylu aranżacyjnym i różnej wielkości. Domy całoroczne są zdecydowanie większe od tradycyjnych domków letniskowych. Ich konstrukcja jest wytrzymała, a powierzchnia odporna na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.
Minusy domów drewnianych
Wbrew wielu korzyściom wynikającym z budowy domu drewnianego całorocznego nie możemy zapominać o minusach budowli. Najważniejszym z nich jest kwestia wytrzymałości, domy z drewna po długim czasie użytkowania będą wymagały przeprowadzenia dodatkowych prac konserwacyjnych. Z kolei tradycyjne budynki murowane nazywane są często domami pokoleniowymi, jak się okazuje nie bez powodu. Murowane ściany oprócz tego, że są odporne na działanie czynników atmosferycznych to dodatkowo nie straszny im upływający czas. Posiadacze domów drewnianych muszą pamiętać o regularnym impregnowaniu drewna, co zabezpieczy powierzchnię przed wilgocią, wodą, promieniami UV oraz szkodnikami.
Podsumowując, budowa domu drewnianego całorocznego, czyli przystosowanego do zamieszkania przez cały rok jest procesem niezwykle prostym. Prace budowlane oraz wykończeniowo-remontowe domu trwają zaledwie kilka miesięcy, co znacznie przyspiesza przeprowadzkę do nowego miejsca zamieszkania.