Domy szkieletowe – jak poradzić sobie ze szkodnikami w drewnie?

Domy szkieletowe – jak poradzić sobie ze szkodnikami w drewnie? Jedną z największych obaw osób, które posiadają lub chcą zbudować dom drewniany, są szkodniki niszczące drewno. Dla niektórych obawa przed szkodnikami jest tak duża, że rezygnują oni z budowy domu szkieletowego. Czy szkodniki naprawdę stanowią tak duży problem? Czy istnieją dobre sposoby na ich eliminacje? Czy przeprowadzenie dezynsekcji może uszkodzić drewno? Poniżej kilka ważnych informacji, który powinny rozwiać wszelkie wątpliwości.

Domy szkieletowe – dezynsekcja poprzez metodę mikrofalową

Wykorzystywanie metody mikrofalowej w oczyszczaniu drewna konstrukcyjnego ze szkodników, jest w Polsce dość nową metodą, stosowaną dopiero od niedawna. Polega ona na nagrzaniu całości budynku lub jedynie jego fragmentu do takiej temperatury, która powoduje wzrost ciśnienia pary wodnej w drewnie. Ciśnienie pojawia się we wszystkich otworach w drewnie, czyli również w ścieżkach stworzonych przez szkodniki. W ten sposób można szybko zniszczyć nie tylko same szkodniki, ale i larwy oraz rozwijające się grzywy. Obecnie to najskuteczniejsza i najszybsza forma walki ze szkodnikami.

Kiedy stosować dezynsekcje metodą mikrofalową?

Domy szkieletowe – jak poradzić sobie ze szkodnikami w drewnie?

Domy szkieletowe – jak poradzić sobie ze szkodnikami w drewnie?

Na wstępie należy zaznaczyć, że przeprowadzenie dezynsekcji metodą mikrofalową wymaga dostępu do sieci elektrycznej, dlatego przeprowadzenie operacji w bardzo starych, zabytkowych domach, jest utrudnione. Sama operacja dość znacząco obciąża sieć elektryczną oraz pochłania dużo energii, co generuje duże koszty. W przypadku starych domów drewnianych może to być rozwiązanie nieekonomiczne i być może warto postawić na metodę wymagającą więcej pracy, ale tańszą. A jak jest w przypadku nowych domów szkieletowych? Wszystko zależy od rodzaju problemu oraz stopnia uszkodzeń.

Gdy problem pojawił się w surowym drewnie, które jeszcze nie zostało poddane dodatkowej obróbce, o wiele lepszym pomysłem jest wykorzystanie pomp nagrzewających drewno gorącym powietrzem. Natomiast jeśli problem jest poważniejszy i dotyczy większego fragmentu gotowego budynku, warto wykorzystać metodę mikrofalową. Wykorzystanie tej metody w domu szkieletowym, w którym mieszkają ludzie, jest mniej uciążliwe dla mieszkańców, szybsze i bezpieczniejsze, ponieważ nie wiąże się ze stosowaniem chemicznych środków. Jednak może to spowodować uszkodzenie powłoki lakieru albo farby. Należy wziąć to pod uwagę zanim podejmiemy decyzje.

Dezynsekcja metodą mikrofalową w domu szkieletowym – przygotowanie

Głównym atutem tej metody jest brak wymagań dotyczących opróżnienia pomieszczeń z wyposażenia (z kilkoma wyjątkami tyczącymi się najbardziej wrażliwych przedmiotów). Odejmuje to dużo dodatkowej pracy.

Fale mikrofalowe przenikają przez kolejne warstwy materiałów izolacyjnych, o ile nie są one zawilgocone. Jeśli okaże się, że w ścianach znajduje się wilgoć, najpierw musimy przeprowadzić remont i poprawić warstwę izolacyjną, a dopiero później zastosować fale mikrofalowe (które mogą pomóc w zniszczeniu ewentualnej pleśni i grzyba, które mógł się rozwinąć przez niepełną lub źle założoną izolację). W przeciwieństwie do innych metod dezynsekcji, fale mikrofalowe nie wymagają zdejmowania płyt gipsowo-kartonowych, co jest niezwykle wygodne, zwłaszcza, jeśli są stosowane na górnych fragmentach konstrukcji. Podobnie metalowe gwoździe czy inne łączenia nie stanowią problemu (o ile moc i czas działania urządzenia zostanie poprawie dobrany). W przypadku miejsc, gdzie nie pojawiają się żadne metalowe elementy, możemy stosować urządzenie bez ograniczeń.

Dezynsekcja w domu szkieletowym – przebieg prac

Najnowsze urządzenia mikrofalowe wytwarzają pole elektromagnetyczne o częstotliwości 2,45 GHz. Jest to pole rozproszone, co oznacza, że wartość energetyczna pola zmniejsza się w miarę oddalania się od anteny emitującej fale mikrofalowe. Im mniejsza jest odległość anteny od drewna, tym mniej czasu wystarczy na przeprowadzenie całej operacji. W poważnych przypadkach należy zastosować więcej niż jedną antenę. Wykorzystanie większej ilości anten może również dodatkowo przyśpieszyć dezynsekcje.

Fale działają w konkretnym miejscu, dlatego też wymagane jest dokładne wskazanie miejsca w którym znajdują się szkodniki. W innym przypadku urządzenie będzie nieprzydatne. Ze względu na problemy jakie mogą się pojawić z precyzyjnym wyznaczeniem miejsca, gdzie znajdują się larwy i szkodniki, zaleca się przeprowadzenie operacji na większym obszarze.

Skutki uboczne

Fale mikrofalowe wysuszają drewno, co prowadzi do jego skurczów, a to może powodować uszkodzenie farby czy lakieru. Czasem mogą się również pojawić pęcherze lub część lakieru może zacząć topnieć. W przypadku drewna iglastego może pojawić się żywica (zwłaszcza, jeśli drewno posiada wiele sęków). Metalowe elementy przewodzą ciepło i podczas operacji mogą się nagrzać, dlatego też w przypadku zastosowania fal mikrofalowych na łączeniach, należy dokładnie kontrolować siłę urządzenia.