Domy szkieletowe

Niby już Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną, jednak nawet dzisiaj, w dwudziestym pierwszym wieku może okazać się, że to co murowane jest zastępowane przez to co drewniane. Oczywiście to co murowane jest trwalsze, ale kto dzisiaj wybiega aż tak daleko w przyszłość, dlatego też, domu murowane są zastępowane przez domy szkieletowe drewniane. Ich budowa trwa krócej, są tańsze i łatwiejsze w przebudowie, ale są mniej trwałe.

Być może jest to kwestia mody, że pewne rzeczy wracają, tak jak jest to w kwestii chociażby ubrań. Być może to, że domy szkieletowe są coraz popularniejsze na zachodzie, sprawia że zaczynają być popularne w Polsce. W kwestii ubrań, pewne mody co kilkadziesiąt lat wracają, oczywiście zmienionej, ulepszonej formule. Być może i domy szkieletowe drewniane wracają w ulepszonej formie. Przecież pierwotni ludzie budowali tylko takie domy. Szukali drewna które nadawało się na szkielet, a następnie zalepiali ściany, dach i powstawały domy. Dzisiaj jest to już bardziej cywilizowana forma. P

o pierwsze drewno nie jest byle jakim drewnem. Po drugie, jest odpowiednio zaimpregnowane, zabezpieczone, aby nie ulegało rozkładowi czy nie atakowały go szkodniki takie jak przykładowo korniki, które oczywiście zmniejszają żywotność takiego drewna a przy tym i domu, który bez szkieletu nie mógłby istnieć. Oczywiście moda na domy szkieletowe drewniane jest zupełnie inną modą niż chociażby moda na dane ubrania. Moda na ubrania zmienia się częściej, wydaje się więc, że moda na domy szkieletowe dopiero się zaczyna, i będzie trwać jeszcze przez wiele lat, jest to jednak zależne od tego, czy za kilkanaście, a może za kilkadziesiąt lat okaże się jak te domy funkcjonują w naszym klimacie, w naszych warunkach i w naszym budownictwie. Jako, że w Polsce domy szkieletowe drewniane pojawiły się stosunkowo niedawno, nie mamy dokładnej wiedzy o tym, jak będą się sprawdzać gdy będą miały po kilkadziesiąt lat. Moda na domy szkieletowe drewniane może okazać się bardzo ryzykowna.

Ponieważ mówimy tutaj o modzie na konstrukcję domu, a nie na ubrania. Ubrania przecież co jakiś czas wymieniamy, dom natomiast buduje się najczęściej raz w życiu. Istnieje więc pewne ryzyko podążania za tą modą. Możemy za kilkadziesiąt lat przekonać się, że nie warto było za nią podążać, gdy okaże się, że domy te nie są trwałe, wymagają dużych kosztów renowacji, czy są droższe w utrzymaniu. Dzisiaj wszystko co wiemy na ich temat to teoria, nie ma jak tego sprawdzić w praktyce, bo po prostu w Polsce nie istnieją domy szkieletowe drewniane które miałyby po kilkadziesiąt lat. Dlatego też domy szkieletowe drewniane są o tyle ryzykowne że nie wiadomo jak będą one spełniały swoje funkcje za kilkadziesiąt lat.

Domy szkieletowe

Domy szkieletowe

Może się więc okazać że podążanie za modą w tym akurat wypadku, będzie dużo bardziej kosztowne dla nas niż w jakimkolwiek innym . Podążają za modą wydaje się ryzykownym rozwiązaniem, jeśli ktoś nie jest rzeczywiście pewien że domy szkieletowe drewniane będą spełniały wszystkie swoje funkcje bez zbędnych kosztów przez wiele, wiele lat. Dlatego też dobrym wyjściem mogłoby być to, aby wstrzymać się z ich budową do czasu, kiedy inne tego typu budynki będą miały w Polsce po kilkadziesiąt lat. Pozwoli nam to na rzeczową ocenę tego, jak sprawdzają się w polskich warunkach i czy rzeczywiście warto w nie zainwestować. Dzisiaj może byś na to za szybko. To nie jest moda dotycząca ubrań które po jednym sezonie możemy wymienić. Tylko moda dotycząca naszego domu, tego na co zbieraliśmy przez wiele lat, przecież może się okazać że i to nie wystarcza bo do domu będzie trzeba cały czas dokładać. Oczywiście, nie musi być tak źle, może się również okazać, że domy szkieletowe drewniane oprócz tego że są tańsze w produkcji niż domy murowane, są szybsze w ich stawianiu, łatwiej je przekształcać, można na przykład dobudować piętro, są również długotrwałe bezpieczne i solidne za kilka lat może się okazać, że to że zdecydowaliśmy się na taki dom będzie dla nas o wiele bardziej korzystne, bo zaoszczędzimy sporo pieniędzy a nie musimy nic do nich dokładać. Trudno jednoznacznie określić czy domy szkieletowe drewniane są lepsze od domów murowanych, trudno opisać co to znaczy, że takie domy są lepsze.

Każdy może mieć inne kryteria oceny takich domów, dlatego też nawet za kilkadziesiąt lat może okazać się, że nie jesteśmy w stanie obiektywnie powiedzieć, który z rodzajów domów jest lepszy. Natomiast każdy będzie mógł odpowiedzieć na to pytanie sobie sam. Dzisiaj stawianie domów szkieletowych drewnianych może okazać się „kotem w worku” gdyż nie wiemy jak zachować one będą się za kilkadziesiąt lat a przecież dom swoje funkcje ma spełniać przez taki czas. Dlatego też każdy indywidualnie musi odpowiedzieć sobie na pytanie czy stawiając dom, stawia na pewną jakość, czy woli zaryzykować, mieć tańsze koszty, szybszy czas budowy domu, możliwość łatwiejszej przebudowy ale pewne ryzyko związane z tym, że nie wiadomo jak dom będzie funkcjonował za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Oczywiście jest to małe ryzyko ale jednak ono istnieje.