Forma opodatkowania pomocy drogowej

Forma opodatkowania pomocy drogowej – założenie działalności gospodarczej, która będzie zajmować się pomocą drogową, jest stosunkowo proste. Problem sprawia jednak wybór formy opodatkowania. Podatnicy nie zawsze zdają sobie sprawę, jakie opcje mają do wyboru. Jak opodatkować pomoc drogową? Odpowiadamy.

Bez karty podatkowej

Zacznijmy od najprostszych form opodatkowania, które zwykle cieszą się dużą popularnością. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj karta podatkowa. Wysokość podatku ustala odpowiedni organ, stąd też podatnicy nie muszą prowadzić księgowości ani żadnych większych ewidencji. Niemniej jednak karta podatkowa w przypadku pomocy drogowej została wykluczona. Podatnicy nie mogą więc jej zastosować. Mają za to do wyboru ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jest to najprostsza forma opodatkowania, jeśli chodzi o pomoc drogową. Ryczałt zakłada, że podatek płacimy od przychodu, a nie od dochodu. Pomiędzy tymi kategoriami istnieje bowiem ogromna różnica. Podatników zwykle kusi stawka ryczałtu, która wynosi zaledwie 8,5%. Potwierdzają ją również liczne interpretacje organów podatkowych. Niemniej jednak zanim wybierzemy ryczałt, rozważmy wszelkie za i przeciw. W tym celu dowiedzmy się, czym w ogóle jest przychód, a czym dochód. Otóż przychód to, najprościej rzecz ujmując, to, co w rzeczywistości zarobimy. Jeśli wystawimy fakturę na 1000 zł, to ta kwota będzie naszym przychodem i od niej zapłacimy podatek. Tymczasem kategoria dochodu uwzględnia także koszty, które musimy ponieść, aby powstał przychód. Do kosztów zaliczamy na przykład składki ZUS, ubezpieczenie samochodu czy wynagrodzenie kierowcy. W przypadku ryczałtu nie mamy prawa do odliczenia kosztów. Dlatego też zastanówmy się, jakie rzeczywiście koszty będziemy ponosić i zdecydujmy, czy ta forma opodatkowania jest dla nas. Choć stawka jest niska, może okazać się, że w praktyce zapłacimy wyższy podatek, niż w przypadku zasad ogólnych czy podatku liniowego.

Sprawdź ofertę:

Zasady ogólne

laweta-Warszawa-tanioPodatnicy, którzy prowadzą działalność w zakresie pomocy drogowej, najczęściej opodatkowują dochody na zasadach ogólnych. W tym przypadku mamy do czynienia zarówno z przychodem, jak i kosztami jego uzyskania. Oznacza to, że możemy odliczać poniesione z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej koszty. Z tym, że stawka opodatkowania jest o wiele wyższa. Dodatkowo zasady ogólne przewidują aż 2 progi podatkowe. O pierwszym mówimy, gdy nasze dochody nie przekraczają 85 528 zł rocznie. Wtedy też płacimy podatek dochodowy według stawki 17%. Jeśli zaś przekroczymy ten próg, to stawka naszego podatku wyniesie 32%. Różnica jest zatem naprawdę spora. W przypadku zasad ogólnych zachowujemy prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Mamy również prawo do wielu ulg podatkowych, na przykład na dziecko czy ulgi rehabilitacyjnej. Opodatkowania na zasadach ogólnych nie musimy nigdzie zgłaszać. Wystarczy wypełnić wniosek CEiDG i zaznaczyć, że opodatkowujemy dochody na zasadach ogólnych. Pełnego rozliczenia dokonujemy zaś na koniec roku podatkowego. Kiedy zasady ogólne będą dla nas opłacalne? Przede wszystkim wtedy, gdy mieścimy się w pierwszym progu podatkowym. Jeśli wpadamy w drugi próg, lepiej będzie przejść na podatek liniowy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy nasz małżonek nie zarabia, a sami mamy prawo do bardzo wielu ulg podatkowych. Wtedy też powinniśmy rozważyć, która forma opodatkowania będzie korzystniejsza.

Podatek liniowy

Forma opodatkowania pomocy drogowej

Forma opodatkowania pomocy drogowej

Pomoc drogowa może rozliczać się również na podstawie podatku liniowego. Jego stawka wynosi obecnie 19% i, jak sama nazwa podatku wskazuje, jest liniowa, czyli stała. W przypadku podatku liniowego mamy prawo do odliczania kosztów uzyskania przychodu. Niemniej jednak tracimy prawo do niemal wszystkich ulg podatkowych, co w przypadku niektórych osób nie jest korzystne. Nie możemy również rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Kiedy więc podatek liniowy będzie dla nas korzystny? Przede wszystkim wtedy, gdy wpadamy w drugi próg podatkowy. Zamiast 32%, zapłacimy podatek w wysokości jedynie 19% uzyskanych dochodów. W niektórzy przypadkach musimy wybrać podatek liniowy – między innymi wtedy, gdy zakładamy działalność gospodarczą w formie spółki prawa handlowego. Jeśli planujemy prowadzić działalność na szeroką skalę, to lepiej od razu zdecydować się na podatek liniowy. Niestety, zmiana formy opodatkowania nie jest możliwa w trakcie trwania roku podatkowego, a dopiero po jego zakończeniu.

Jaką formę wybrać?

Najwięcej przedsiębiorców prowadzących działalność z zakresu pomocy drogowej, wybiera opodatkowanie na zasadach ogólnych. Dużą popularnością cieszy się również podatek liniowy, zwłaszcza wśród osób, które łączą prowadzenie firmy z pracą na etacie. Zasady ogólne oraz podatek liniowy wymuszają prowadzenie księgowości, która daje pogląd na uzyskiwane przychody oraz koszty. Choć prowadzenie księgowości kosztuje, to jednak pozwala w lepszy sposób zarządzać finansami przedsiębiorstwa. Pamiętajmy, że formę opodatkowania możemy zawsze zmienić, jeśli uznamy, że wybrana nie spełnia naszych oczekiwań.