Ile wynosi vat na meble kuchenne

Ile wynosi vat na meble kuchenne – w 2020 roku ponownie wydano orzeczenie w sprawie mebli, jednoznacznie rozstrzygając kwestie związane ze sposobem opodatkowania mebli wykonywanych na wymiar. We wcześniejszej interpretacji wynikało, iż podatek 8% ma zastosowanie wyłącznie do mebli, które na trwałe zostały przytwierdzony do elementów konstrukcyjnych obiektu, na przykład podłogi lub ściany, a ich demontaż wiąże się z uszkodzeniem tychże elementów.

W dalszym jednak ciągu kwestia mebli wykonywanych na wymiar pozostała rozstrzygnięta. Obecnie jednak stwierdzono, że meble wykonane na wymiar, dedykowane konkretnej przestrzeni również mogą być objęte podatkiem 8% nawet jeśli nie są na trwałe przytwierdzone do elementów konstrukcyjnych. Ważny jest jednak fakt, czy meble zdemontowane będą mogły być ponownie użyte w innym obiekcie. Jeśli tak – stawka VAT wynosi 23%, jeśli natomiast meble mają zastosowanie tylko w konkretnej przestrzeni i nie mogą być użyte w innym pomieszczeniu, wtedy VAT wynosi 8%. Interpretacje w tej kwestii wydają się być coraz bardziej precyzyjne.

Trwała konstrukcja meblarska  a meble wykonane na wymiar

Ile wynosi vat na meble kuchenne

Ile wynosi vat na meble kuchenne

W wcześniejszej interpretacji z 2014 roku stwierdzono, iż meble przytwierdzone do elementów konstrukcyjnych materiałami łączącymi, jak śruby, wkręty, objęte są stawką 8% VAT. Powstało przy tym nieco zamieszania. Wszystko wynikało z wątpliwości, co do podejścia do mebli wykonywanych na wymiar, które nie muszą być na trwałe złączone z poszczególnymi elementami, w dalszym ciągu mają swoje zastosowanie wyłącznie w danej przestrzeni. Przykładem takiego mebla mogą być szafy przesuwne, których wymiary oparte są na docelowym umiejscowieniu. Tego typu konstrukcje niejednokrotnie wykorzystują także elementy konstrukcyjne budynku, jak ściany, czy też filary. Z tej racji dana szafa przesuwna, nawet jeśli nie została na trwałe przymocowana do podłoża lub innej płaszczyzny, w dalszym ciągu może być użytkowana tylko w tym konkretnym miejscu. Nie istnieje natomiast możliwość jej wykorzystania w innych pomieszczeniach. W takim przypadku możliwe jest zastosowanie stawki 8% VAT. Nieco bardziej problematyczna wydaje się sytuacja w przypadku mebli kuchennych. Niezależnie od tego, czy dany produkt wykonywany jest masowo, czy przez poszczególne firmy stolarskie, istnieją pewne standardy związane z wymiarami korpusów. W teorii istnieje możliwość ponownego wykorzystania mebli w innym miejscu. W tym przypadku przepisy są również jasne. Wszelkiego rodzaju zabudowa meblarska, w tym kuchenny, by zostać objęta stawką 8% VAT, musi być zamontowana w ten sposób, aby nie istniała możliwość jej przesunięcia. Jest to nic innego jak trwała zabudowa kuchenna. Najlepiej, jeśli zabudowa wykorzystuje również naturalne elementy konstrukcyjne budynku, takie jak podłogę, ścianę lub sufit. Jeśli taka zabudowa po demontażu nie jest zdalna do ponownego montażu i użytku, jej wymiar wytyczają ściany lub elementy konstrukcyjne można rozważyć zastosowanie niższej stawki VAT.

Każdorazowa sytuacja stanowi indywidualny przypadek

Nie można stwierdzić, czy jakaś firma oferowała swoim klientom wyłącznie stawkę 8%. Wynika to z faktu, iż każdy obiekt mieszkalny jest inny. Dlatego dla każdego typu zabudowy, który ma zostać wykonany, należy podejść indywidualnie. Ocena powinna mieć miejsce po uprzednim obejrzeniu budynku, jak również rzeczowym stwierdzeniu, które z elementów konstrukcyjnych mogą zostać wykorzystane i uwzględnione w zabudowie.

Ile wynosi stawka VAT na meble?

Jeśli chodzi o meble dostępne w sklepach, VAT wynosi standardowe 23%. Wynika to z faktu, iż tego typu są to rozwiązania uniwersalne. W domyśle mogą zostać zamontowane w różnego typu pomieszczeniach. Sprzedaży podlega tak na prawdę produkt, nie usługa. W przypadku mebli na wymiar klient zawiera umowę z usługodawcą, który zobowiązuję się do realizacji projektu, jak również montażu. To oryginalność projektu, jego indywidualizm i dostosowanie do danej przestrzeni, jak również sam sposób wykonania łączeń elementów zabudowy z elementami konstrukcyjnymi stanowi pole do interpretacji tego, jaką stawkę VAT należy uwzględnić w rozliczeniu.

Dlaczego zabudowy meblarskie na wymiar są tak popularne?

Tego typu realizacje pozwalają przede wszystkim na stworzenie mebli oryginalnych i w stu procentach dopasowanych do danego miejsca. Dzięki temu są one szczególnie funkcjonalne. Klienci dokonują samodzielnego wyboru co do materiału, z którego mają być wykonane, jak też samej faktury, czy kolorystyki. Dodatkowym atutem jest możliwość zamówienia kompleksowej zabudowy, w której uwzględniony będzie charakter pomieszczeń. Oczywiście bardzo popularne są kuchnie na wymiar, z uwagi, iż właśnie tam znajduje się największa liczba mebli. Jednak wiele osób decyduje się również na szafy przesuwne, meble do salonu, czy łazienki. Odpowiednio wykonany montaż przekłada się na trwałość poszczególnych mebli, jak również ich funkcjonalność. Chociaż widoczne są różnice pomiędzy finalnym kosztem zakupu mebli w salonie, a zamówienia ich na wymiar, bez wątpienia możliwość uzyskania indywidualnego projektu ma dużo zalet.