Firmy szukają różnorodnych sposobów na to, aby wypromować swoje usługi i produkty. Jednym ze sposobów są chociażby koszulki z nadrukami, które cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, bowiem tego typu akcesoria mogą skutecznie przekonać do zainteresowania się daną marką. Jak drukować nadruki na koszulki? Jakie technologie drukowania można wyróżnić? Co powinniśmy wiedzieć na temat druku termotransferowego? Czy druk sublimacyjny sprawdzi się na koszulki? Dlaczego sitodruk cieszy się tak dużą popularnością? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Jakie technologie drukowania można wyróżnić?
Kupując jakikolwiek produkt tekstylny posiadający nadruk, zależy nam na tym, aby służył nam przynajmniej przez kilka sezonów. Nie jest zatem niczym zaskakującym, że nie zawsze ufamy informacjom o produktach, które dostarczane są przez różnorodne sklepy internetowe. Warto zapoznać się z podstawowymi technologiami, aby łatwiej podjąć najkorzystniejszą decyzję w zakresie kupna koszulki. Dużą popularnością cieszy się transfer termiczny, który polega na tym, że zaprojektowana ilustracja nanoszona jest za pośrednictwem specjalistycznego nośnika. Szkic zamocowany jest dzięki prasie termicznej. Alternatywnym rozwiązaniem jest sublimacja, która opiera się na zastosowaniu ogrzewania, niestety często bez opcjonalnych materiałów. Farby powinny być przede wszystkim w stałej postaci. Temperatura w krótkiej chwili wzrasta do 200 stopni Celsjusza, w konsekwencji pigment zmienia swój stan na gazowy. Istnieje też drukowanie szablonowe, czyli sitodruk. Jest to dość skomplikowany proces, który jest opłacalny w przypadku dużych nakładów. Każda z tych metod posiada unikalne cechy, zalety i wady. Warto się z nimi zapoznać, aby mieć większe rozeznanie w tym zakresie.
Co powinniśmy wiedzieć na temat druku termotransferowego?
Wykorzystując termotransfer możliwe jest naniesienie dowolnej grafiki na różnorodnych materiałach, wśród których najczęściej wyróżnia się skórę, drewno, szkło. W tym celu wykorzystuje się nowoczesny sprzęt i specjalistyczne pigmenty. Najważniejsze jest, aby przez cały czas utrzymywać określoną temperaturę i ciśnienie. Tę metodę z reguły wykorzystuje się do drukowania logo. Obrazy mogą być różnorodne. Aby tego dokonać, w pierwszej kolejności grafika nanoszona jest na papier lub specjalną folię. Podłoże można uzupełnić klejem topliwym. Koszulkę umieszcza się na specjalnej płytce, znajdującej się w dolnej części transferu. Teraz umieszczamy nośnik z obrazkiem, a po kilku sekundach produkt dociskany jest górną częścią sprzętu. Chwilę później pokrywa podnosi się, natomiast tekstylia są usuwane. Oczywiście proces ten może różnić się w zależności od tego, jaki rodzaj druku termotransferowego został wykorzystany. Transfer termiczny jest stosunkowo tani, może przenosić nawet drobne szczegóły, suszenie nie jest konieczne, a rysunki charakteryzują się odpornością na pranie.
Czy druk sublimacyjny sprawdzi się na koszulki?
Druga w kolejności omawiana przez nas metoda to druk sublimacyjny. Jego cechą charakterystyczną jest utrwalanie za pośrednictwem wentylatorów, wysokich temperatur, suszarek. W praktyce istnieją dwie technologie umożliwiające nanoszenie obrazków w ten sposób. Pierwszą z nich jest drukowanie pośrednie- obraz przenoszony jest na papier silikonowy, a następnie przerzucany na przedmiot za pośrednictwem prasy termicznej. Druga natomiast, czyli drukowanie bezpośrednie, to szkic natychmiast przesuwany jest na przygotowaną przez nas powierzchnię koszulki. Druk sublimacyjny posiada szereg zalet. Przede wszystkim jest przyjazny dla środowiska, czyli emituje możliwie najmniejszą ilość ilość zanieczyszczeń. Farba ma taką strukturę, że nie powoduje szorstkości tkaniny. Dodatkowo druk ten uznawany jest za najwyżej jakości. Niestety posiadanie takiej koszulki wiąże się z koniecznością prasowania z drugiej strony.
Dlaczego sitodruk cieszy się tak dużą popularnością?
Sitodruk wykorzystuje specjalistyczne siatki wykonane z polieteru, nylonu bądź metalu. Nici powinny posiadać określoną grubość i częstotliwość. Metoda ta wykorzystywana jest nie tylko w przemyśle tekstylnym, ale również w innych branżach, wśród których najczęściej wyróżnia się elektroniczną, szklaną i samochodową. Za pomocą sitodruku jesteśmy w stanie ozdobić przedmioty o nietypowym kształcie, co z pewnością jest dużym udogodnieniem. Dlaczego jednak rozwiązanie to jest tak często wykorzystywane? Przede wszystkim tego typu nadruki nie blakną pomimo wielokrotnego prania cieczy. Możliwe jest zamówienie obrazu z różnorodnymi efektami specjalnymi, czego przykładem jest pobłysk lub imitacja aksamitu. Istnieje możliwość regulowania grubości farby. Cały proces druku odbywa się w stosunkowo krótkim czasie, w konsekwencji nie musimy oczekiwać na produkt przez długie godziny. Niestety w tym przypadku wybór kolorów jest ograniczony, a pigment po pewnym czasie może ulec rozwarstwieniu.