Jak działa czujka mikrofalowa? Wiele osób z pewnością spotkało się kiedykolwiek z czujką mikrofalową. Jest to urządzenie, które ma bardzo szerokie zastosowanie, m.in. w przypadku instalacji oświetleniowych. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak działa taka czujka. Czym charakteryzuje się mikrofalowy czujnik ruchu? W jaki sposób działa czujka ruchu? Jak wygląda schemat mikrofalowego czujnika ruchu? Gdzie mogą być zastosowane czujki mikrofalowe? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Mikrofalowy czujnik ruchu – czym się charakteryzuje?
Zastanawiasz się nad tym, czym charakteryzuje się mikrofalowy czujnik ruchu z https://rcse.pl/barierymikrofalowe/? Spieszymy z odpowiedzą! Otóż jest to proste, jednocześnie dyskretne urządzenie, dzięki któremu możliwe jest zautomatyzowanie naszego oświetlenia LED, ewentualnie innej instalacji elektrycznej. Czujnik może być montowany zarówno na suficie, jak i na ścianie- w zależności od naszych indywidualnych preferencji. Czujniki mikrofalowe to dość charakterystyczne urządzenia, bowiem montowane są pomiędzy lampą, a naszym źródłem prądu. Kiedy czujka nie jest w stanie wykryć żadnego ruchu, wówczas prąd jest zatrzymywany, w konsekwencji nie dociera do lampy. Jednak jeśli ruch ponownie zostanie wykryty, wówczas energia elektryczna dociera do oprawy świetlnej i w błyskawicznym tempie uruchamia ją. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że działanie czujników ruchu zależeć może od potencjometrów. W praktyce parametry czujnika możemy dowolnie ustawiać, co warto mieć na uwadze.
W jaki sposób działa mikrofalowy czujnik ruchu?
Skoro zdajemy sobie sprawę z tego, czym charakteryzuje się przeciętny mikrofalowy czujnik ruchu, warto zainteresować się kwestią tego, w jaki sposób działa mikrofalowy czujnik ruchu. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest to jedynie z pozoru skomplikowane urządzenie. Ich zasada działania nie jest czymś trudnym do zrozumienia. Okazuje się, że mikrofalowy czujnik ruchu działa na zasadzie emisji, a także odbioru elektromagnetycznych fal. W praktyce oznacza to, że czujnik jest w stanie emitować fale, które w momencie odbijania się od ruchomej przeszkody informują o tym, w konsekwencji uruchamia się urządzenie. Nie możemy zapominać o tym, że czujka mikrofalowa jest zdecydowanie bardziej czuła od tradycyjnej czujki PIR. Dlatego też możliwe jest wykrycie najdelikatniejszego ruchu, co nie zawsze jest pozytywne. Urządzenia te możemy dostrzec w różnych wersjach, jednak najbardziej popularna jest czujka ruchu 360. Charakteryzuje się tym, że może wykryć ruch niezależnie od strony czy też kierunku. Istnieje również czujnik mikrofalowy 12V. Jest to niewielki element, który to podłączany jest do taśmy LED, ewentualnie do innych lamp, które posiadają niskie napięcie zasilające. Nie w sposób nie wspomnieć o czujce ruchu sufitowej, która montowana jest, jak sama nazwa wskazuje, na suficie. Powszechnie stosowany jest czujnik ruchu mikrofalowy zewnętrzny, który posiada podwyższoną szczelność.
Jak wygląda schemat mikrofalowego czujnika ruchu?
Jak już wspominaliśmy w poprzedniej części artykułu, czujki mikrofalowe podłączane są pomiędzy zasilanie a urządzenie, którego pracę chcielibyśmy zautomatyzować. Dlatego też wybierając czujnik dowolnego producenta należy zwrócić uwagę na prąd zasilający. Urządzenie musi każdorazowo współpracować z całą instalacją – nie możemy o tym zapominać. W praktyce okazuje się, że mikrofalowy czujnik ruchu i schemat jego instalacji nie jest zbyt skomplikowany, dlatego też możemy pozwolić sobie na podłączenie go bez korzystania z usług specjalisty. Kluczowe jest prawidłowe podłączenie przewodów, które dotychczas były podłączane bezpośrednio do naszego urządzenia. W bardzo podobny sposób wyprowadzamy z niego przewody, które podłączane są do lampy. W ostatnim etapie montujemy czujnik, który może zostać ukryty w dowolnym miejscu. Pomimo wszystko nie powinien być zbyt mocno zasłonięty, aby zmaksymalizować skuteczność działania i nie zakłócać sygnału.
Czujki mikrofalowe – gdzie mogą być zastosowane?
Nie da się ukryć, że nowoczesne czujki mikrofalowe są bardzo powszechnie stosowane w wielu przypadkach. Jeszcze niedawno najbardziej powszechne były dopplerowskie czujki, które to nadawały się tylko i wyłącznie do wnętrza budynków. Dlatego też nie sprawdzały się najlepiej w każdych sytuacjach. Co prawda ich czujność była satysfakcjonująca, jednakże regularnie dochodziło do fałszywych alarmów. Dlatego też do takich urządzeń podchodzono z dużym dystansem. Współczesne czujniki mikrofalowe spełniają swoje zadanie zdecydowanie lepiej. Przede wszystkim wyróżniają się tym, że za ich pośrednictwem możliwe jest określenie wielkości danego obiektu, kierunek przemieszczania, a także aktualną odległość od urządzenia. W konsekwencji ich działanie jest znacznie dokładniejsze, co warto mieć na uwadze. Nie w sposób nie wspomnieć o tym, że dzisiejsze czujki mikrofalowe sprawdzają się zarówno do wnętrza budynków, jak i na zewnątrz.