Jak działają klamry na paznokcie?

Jak działają klamry na paznokcie? Wielu klientów gabinetów podologicznych zmaga się z problemem wrastających paznokci. Czasem wystarczy jedna wizyta, by usunąć przyczynę. Niestety zbyt często pacjenci za długo zwlekają z podjęciem decyzji o leczeniu. Próbują sobie radzić domowymi sposobami, aż w końcu trafiają do podologa. 

Jeszcze niedawno powszechną metodą radzenia sobie z wrastającym paznokciem było go całkowite usuwanie. Chirurdzy w ten sposób jedynie na chwilę pomagali pacjentom, gdyż nie jest to sposób na usunięcie przyczyny problemu. Obecnie sięga się po klamry na paznokcie, które dają rewelacyjne efekty. Przy okazji natychmiast likwidują w znacznym stopniu dolegliwości bólowe, na które skarżą się osoby z wrastającymi paznokciami. Ich jakość życia momentalnie się poprawia, co niewątpliwie jest sukcesem.

Klamra jako alternatywa dla usunięcia paznokcia

Jak działają klamry na paznokcie?

Jak działają klamry na paznokcie?

Klamry są doskonałym sposobem na uniknięcie resekcji paznokcia. Nie jest to metoda inwazyjna i można po nią sięgnąć w większości przypadków. Pacjenci, którzy od dłuższego czasu żyją w bólu, często uważają, że dopiero usunięcie paznokcia przyniesie im tak oczekiwaną ulgę. Nie zdają sobie sprawy z tego, że po usunięciu płytki oraz macierzy nie poczują się nagle komfortowo. Jest to zabieg chirurgiczny, po którym musi nastąpić okres rekonwalescencji. Chirurg nie jest też w stanie zapewnić pacjenta odnośnie tego, czy paznokieć nie odrośnie znów w niewłaściwym kierunku, znów wrastając w zdrową tkankę.

Klamry na paznokcie i ich rodzaje

Nie ma jednego określonego typu klamry. Można wyróżnić kilka rodzajów. Przede wszystkim podział bazuje na tym, z jakiego materiału klamra została wykonana. Biorąc pod uwagę to kryterium, wyróżnimy:

  • klamry plastikowe,
  • klamry metalowe,
  • klamry drutowe,
  • klamry plastikowo–drutowe.

W klasyfikowaniu bierze się pod uwagę nie tyle to, jak działają klamry na paznokcie, a z czego są zrobione. Ich sposób oddziaływania na paznokieć jest w każdym przypadku podobny, jedynie różni się siłą. Materiał wykonania ma na to również bezpośredni wpływ.

Podstawowym produktem są klamry drutowe. Zakładając je, zahacza się je o krawędź paznokcia. W większości przypadków wykonuje się je ze stali chirurgicznej, która jest wystarczająco elastyczna, ale też odporna na uszkodzenia. Jest też bezpieczna dla pacjentów, ponieważ jest określana jako antyalergiczna. Działają skutecznie nawet w sytuacji, gdy wada paznokcia jest znaczna.

Z mniejszą siłą działają klamry zewnętrzne. W przeciwieństwie do klamer drutowych nie zahacza się ich o krawędź paznokcia, a umieszcza na wierzchu. Są odpowiednie w przypadku, gdy nie ma znacznego odchylenia od normy w kwestii wzrostu paznokcia. Istotne jest przy tym to, że tego typu klamra jest mniej stabilna, zatem istnieje większe ryzyko jej przypadkowego zerwania. Pacjent powinien zostać o tym poinformowany, aby miał tego świadomość i był bardziej ostrożny.

Zalety zakładania klamry na paznokcie

Bez wątpienia klamry są niezwykle pomocne w pracy podologa. Nie oznacza to, że pacjenci nie zauważają ich zalet, które są niewątpliwie ogromne. Co można zatem wymienić jako największe plusy?

  • Klamra koryguje sposób, w jaki wzrasta paznokieć. Co to oznacza? Nie działa tylko w danym momencie, ale również daje efekty na przyszłość. Likwiduje przyczynę powstawania bólu, a nie tylko efekt.
  • Ulga w bólu jest natychmiastowa. Nie trzeba czekać, aż pojawią się efekty. Pacjenci już w trakcie zabiegu zauważają, że odczucia bólowe się zmniejszyły lub całkowicie ustąpiły. Jest to niewątpliwa przewaga nad chirurgicznym sposobem radzenia sobie z problemem, czyli usuwaniem paznokcia z macierzą. W tamtym wypadku trzeba czekać, aż zagoi się rana, odsłonięte miejsce jest wrażliwe i tkliwe, a przy tym nie ma się pewności, że po odrośnięciu paznokieć będzie już rósł w prawidłowy sposób.
  • Zabieg zakładania klamry jest bezbolesny, zatem nie tylko przynosi natychmiastową ulgę pacjentowi, ale też samo jego przeprowadzanie nie sprawia dyskomfortu. To z pewnością dobra wiadomość dla tych osób, które mają niski próg odporności na ból. Nie zniechęca to również pacjentów do przyszłych wizyt, gdyż zabiegi podologiczne nie kojarzą im się z czymś nieprzyjemnym, a wręcz przeciwnie.
  • Klamry nie trzeba regulować, ponieważ wyrasta razem z paznokciem. Nie ma zatem ryzyka, że wrośnie w tkankę lub jej ułożenie będzie niewłaściwe.
  • Klamra pozwala pacjentowi na normalne funkcjonowanie. Może on nosić buty, normalnie chodzić, a wiele klamer jest na tyle subtelnych, że nie rzucają się w oczy nawet latem, gdy nosi się obuwie z odsłoniętymi palcami. Nie trzeba też obawiać się, że klamra zsunie się lub spadnie (takie ryzyko występuje jedynie w przypadku klamer zewnętrznych, które jednak zakłada się rzadziej). W klamrze można swobodnie chodzić, biegać, a nawet uprawiać sport. Co więcej – te czynności, które do tej pory sprawiały ból, nie powodują już dyskomfortu.

Jak zakłada się klamrę na paznokieć?

Wiemy już, jak działają klamry na paznokcie, warto zatem również przybliżyć sposób ich zakładania. Podolodzy na etapie nauki zdobywają wiedzę na temat właściwego diagnozowania pacjenta, jak również doboru klamry i jej zakładania. Trzeba wiedzieć, jak dopasować ją do rozmiaru i kształtu paznokcia oraz założyć tak, by odpowiednio korygowała kierunek wzrostu. Jak wyglądają zatem poszczególne etapy?

  1. Najpierw należy obejrzeć stopę i przeprowadzić wywiad z pacjentem. Na tej podstawie planuje się leczenie oraz opisuje, jakie działania będą po sobie następować. Dzięki temu pacjent nie będzie czuć się zaskoczony na żadnym etapie, co z pewnością poprawi jego poczucie komfortu.
  2. Następnie należy przygotować się do zabiegu. Stopę myje się i dezynfekuje. Jeżeli w miejscu wrastania paznokcia jest rana, należy ją także oczyścić. Wielu pacjentów chce korzystać także z pedicure na obydwu stopach, aby poprawić sobie samopoczucie i cieszyć się ładnymi stopami bezpośrednio po zabiegu.
  3. Następnie przychodzi czas na wybór klamry, zmierzenie paznokcia i dopasowanie do niego klamry. Wtedy można ją założyć – zaczepy umieszcza się po bokach, a gdy są dopasowane, skręca się klamrę do właściwej długości.
  4. Kiedy klamra jest założona, można zaaplikować żel. Dzięki temu dobrze trzyma się na paznokciu, jest stabilna, a jej elementy nie zahaczają o bieliznę lub buty. Do tej czynności wykorzystywany jest akryl lub żel, które utwardza się pod lampą UV. Zauważmy, że jedynie w środkowej części następuje żelowanie klamry.

Jak już zostało wspomniane, klamra przesuwa się razem z rosnącym paznokciem. W ten sposób koryguje kierunek jego wzrostu oraz kształt. Jeżeli w miejscu wrastania paznokcia istnieje stan zapalny, przez ten czas ma on szansę się zagoić. Pacjent powinien być też poinformowany o konieczności przybycia na wizytę kontrolną. Jest to moment na sprawdzenie, czy leczenie przebiega prawidłowo. To także okazja do wymiany naciągu klamry.

Wrastanie paznokci – przyczyny i profilaktyka

Podolog powinien także zwracać uwagę na edukację swoich pacjentów. Choć na niektóre problemy nie mają oni wpływu, niejednokrotnie skorygowanie pewnych nawyków może pomóc w profilaktyce.

W kwestii wrastania paznokci, należy zwrócić uwagę na kilka najczęściej pojawiających się przyczyn:

  • nieumiejętna pielęgnacja paznokci, czyli zbyt krótkie obcinanie, ścinanie boków, niewłaściwy sposób usuwania skórek itd.,
  • noszenie źle dobranych butów – za małych, uciskających, na źle wyprofilowanym obcasie,
  • czynniki genetyczne,
  • urazy,
  • choroby takie jak cukrzyca lub grzybica.

W wielu przypadkach można zatem uniknąć wrastania paznokci, odpowiednio dbając o higienę stóp, nosząc dobrze dobrane obuwie czy reagując od razu, gdy pojawią się zmiany o charakterze chorobowym (jak infekcja).

Klamry na paznokcie zakłada się, kiedy problem jest już dość zaawansowany i nie można sięgnąć po domowe sposoby. Jednak jeżeli paznokieć dopiero zaczyna wrastać i można jeszcze sobie poradzić inaczej, warto podsunąć pacjentowi kilka porad. Praktyczne są preparaty, które zmiękczają skórę oraz sprawiają, że płytka paznokcia jest bardziej elastyczna. Poza tym warto sięgać po suplementy, zawierające witaminy i minerały korzystne dla paznokci.