Jak najlepiej sprzedawać kredyty hipoteczne?

Jak najlepiej sprzedawać kredyty hipoteczne? Kredyt hipoteczny udzielany jest na bardzo wysokie kwoty i zwykle na wiele lat. Niemniej jednak cieszy się on ogromną popularnością wśród osób, które chcą zakupić własne mieszkanie lub dom, lecz nie mają wystarczająco dużo własnych oszczędności. Jak sprzedawać kredyty hipoteczne oraz jak sprzedać mieszkanie obciążone takim kredytem? Odpowiadamy.

Grupa docelowa klientów

Jak najlepiej sprzedawać kredyty hipoteczne?

Jak najlepiej sprzedawać kredyty hipoteczne?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że grupą docelową, do której chcą trafić sprzedawcy kredytów hipotecznych, są ludzie młodzi. Powody są dwa. Po pierwsze zwykle młode osoby po studiach nie mają własnego mieszkania, dlatego też robią wszystko, aby móc je zakupić. Po drugie zaś kredyt hipoteczny udzielany jest na około 20 lat, a czasami nawet dłużej. Stąd też nie udziela się go zwykle pięćdziesięciolatkom, którzy w okresie jego spłaty byliby już na emeryturze. Kredyty hipoteczne skierowane są więc głównie do osób, które nie ukończyły 40. roku życia. Kredytów hipotecznych udzielają banki, jednak ich sprzedażą mogą zajmować się podmioty z bankami powiązane. Czasami taką rolę pełnią doradcy kredytowi, czasem zaś telemarketerzy pracujący w banku. Sprzedając kredyty hipoteczne warto nawiązać współpracę z konkretnym deweloperem. Ich klienci mają do wyboru zwykle kilka banków, do których składają wnioski kredytowe. Banki następnie rozpatrują je i decydują, czy udzielą kredytu czy też nie. W przypadku większej ilości pozytywnych odpowiedzi klient ma oczywiście prawo wyboru banku, w którym zaciągnie kredyt. Niemniej jednak współpraca z deweloperem ma taką korzyść, że klient jest poniekąd zmuszony złożyć wniosek do banku, na rzecz którego pracujemy. Kredyty hipoteczne można również udzielać firmom.

Finansowanie zakupu nieruchomości

Domy, mieszkania czy budynki gospodarcze kosztują naprawdę sporo. Niewielu więc ludzi stać na to, aby zapłacić za nie z własnej kieszeni, stąd sięgają oni po kredyt hipoteczny. Potencjalny klient musi wiedzieć, że oferta, którą chcemy mu zaproponować, niesie za sobą wiele korzyści. Oczywiście wszystkie oferty kredytowe skonstruowane są tak, żeby bank mógł jak najwięcej zarobić. Niemniej jednak sprzedawca musi podkreślić zalety konkretnej oferty, w tyle pozostawiając wszelkie jej wady. Sprzedawcy często w ogóle o nich nie wspominają – klient ma przecież umowę, w której wszystkie warunki muszą być dokładnie określone. Stąd też informujemy klienta jedynie o tych kwestiach, które są dla niego korzystne. Co więcej, klient musi być przekonany, że nieruchomość najlepiej jest kupić w tym konkretnym momencie, nawet obciążając ją hipoteką. Niektórzy bowiem decydują się odłożyć w czasie zakup nieruchomości, aż uzbierają więcej pieniędzy. Dzięki temu być może i będą musieli wziąć kredyt, jednak na znacznie niższą kwotę. Warto więc tłumaczyć klientowi, że rynek nieruchomości jest bardzo dynamiczny. Ceny obowiązujące obecnie za rok czy dwa mogą znacznie wzrosnąć. Nie jest to zresztą kłamstwa – rynek nieruchomości przypomina obecnie bańkę, która jednak zamiast pęknąć, ciągle rośnie w siłę.

Zobacz również:

Sprzedaż mieszkania z hipoteką

Problematyczną kwestią jest również sprzedaż mieszkania lub domu, na który został zaciągnięty kredyt hipoteczny. Klienci często nie chcą brać kredytu pod zastaw mieszkania właśnie w obawie o to, że nie będą go mogli później sprzedać. W dzisiejszych czasach jest to trudna sprawa, ponieważ częsta zmiana pracy i przeprowadzki nie rokują dobrze w kontekście kupna mieszkania. Niemniej jednak warto wiedzieć, że mieszkanie obciążone hipoteką również można sprzedać, często nawet z korzyścią dla właściciela. Jak to zrobić? Przede wszystkim kluczowe jest ustalenie ceny, jaką chcielibyśmy otrzymać za mieszkanie lub dom. W tym celu powinniśmy pobrać z banku zaświadczenie, z którego będzie wynikało, ile kredytu pozostało nam jeszcze do spłaty. Z otrzymanych od klienta pieniędzy właściciel mieszkania powinien przede wszystkim móc spłacić zadłużenie w banku. Reszta może stanowić jego przychód, jeżeli tylko ceny obowiązujące na rynku nieruchomości pozwalają zaproponować wyższą stawkę. Należy jednak zapytać w banku, jakie koszty będzie trzeba ponieść z tytułu przedwczesnej spłaty kredytu. Banki bowiem zabezpieczają się w ten sposób przed utratą dochodów w postaci odsetek. Stąd też w zaświadczeniu wydanym przez bank powinna figurować pełna kwota, jaką właściciel mieszkania będzie musiał bankowi oddać. Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest bardzo prosta. Umowę spisuje się w formie aktu notarialnego. Natomiast bank kupującego spłaca najpierw kredyt hipoteczny właściciela mieszkania, a następnie przelewa pozostałą część na jego konto. Stąd sprzedawca kredytu hipotecznego może z powodzeniem reklamowa ten produkt jako bezpieczny. Można go bowiem spłacić przed czasem, a co więcej sprzedać dom lub mieszkanie obciążone hipoteką. Nie ma również przeciwwskazań do tego, aby z czasem sięgnąć po następny kredyt hipoteczny na zakup kolejnej nieruchomości. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego również nie powinna mieć wpływu na decyzję nowego banku.