Jak sprawdzić uzależnienie od narkotyków?

Jak sprawdzić uzależnienie od narkotyków? Uzależnienie od narkotyków jest jedną z współczesnych chorób cywilizacyjnych. Bynajmniej nie jest to zjawisko nowe, ale rozmiary, jakie przyjmuje w czasach nam współczesnych są niestety niebotyczne. Mimo to wiele osób wypiera narkotyki z swojej świadomości; nie wierzą, że uzależnienie od nich mogłoby dotknąć kogokolwiek z ich rodzin.

A jednak zdarza się i tak, że narkotyki zjawiają się w czyimś otoczeniu z zupełnie niespodziewanej strony. Czy można się na to w ogóle przygotować? Niestety wciąż brak odpowiednio rozpowszechnionej wiedzy o tym, jak rozpoznać pierwsze i dalsze symptomy uzależnienia od narkotyków zanim będzie za późno.

Na co uważać?

Problem uzależnienia od narkotyków dotyczy ludzi w różnych wieku, począwszy od nastolatków. Stąd czasem trudno ocenić, czy coś może być objawem uzależnienia, czy nie. Co powinno jednak na pewno zaniepokoić?

  • zmiany w zachowaniu – od osłabienia i senności po tryskanie energią oraz szybkie przejścia między takimi zjawiskami
  • większa, niż kiedyś nerwowość i skłonności do popadania w złość
  • zachowania nietypowe dla danej osoby
  • częste stany zaniepokojenia
  • zmiany w wyglądzie – np. utrata wagi i zaniedbanie i ziemista cera
  • niewłaściwa reakcja źrenic na światło
  • notoryczne unikanie rozmowy z najbliższymi.

W razie podejrzeń można danej osobie wykonać test na obecność narkotyków – są one coraz łatwiej dostępne. Jednak trzeba też pamiętać, że różne narkotyki utrzymują się w organizmie przez różny czas. Czasem znikają po kilku godzinach, innym razem po znacznie dłuższym czasie.

Niestety – niezależnie od wieku osoby uzależnionej – często wypiera ona i zaprzecza temu, że jest uzależniona; to też objaw tego problemu.

Tego nie można bagatelizować!

O tym, że nie można bagatelizować problemu świadczy to, że często z uzależnienia pomaga wyjść dopiero odwyk od narkotyków. To proces złożony i długotrwały. Czasem wystarczy kilka tygodni, aby dać komuś solidne podstawy do powrotu na równe tory, a czasem terapia powinna trwać nawet dwa lata. Program odwykowy przewiduje terapie, rozmowy, kontrolę specjalistów oraz ocenianie, jak spore szanse ma dany pacjent na wyjście z nałogu po odbytej terapii. Bo odwyk dla narkomanów to dopiero początek ważnej drogi ku zachowaniu wolności od nałogu.

Jak wygląda terapia?

Terapia dla osób uzależnionych od narkotyków, jej forma i długość zależą od kilku istotnych czynników, jak: wiek pacjenta, długość czasu uzależnienia, jego natężenie oraz charakter konkretnej osoby. Niektórzy są bardziej podatni na uzależnienia od innych. Trudniej wychodzi im się z nałogu. będą więc potrzebować więcej czasu i większej uwagi specjalistów. Trzeba ich specjalnie przygotować na czas, kiedy wyjdą z ośrodka i będą zdani sami na siebie – przynajmniej do pewnego stopnia.

Terapia uzależnień narkotykowych nie jest czymś, na czym wolno poprzestać w walce z uzależnieniem. Podczas terapii uzależnione osoby uczą się powracać do dobrych nawyków. Uświadamia się im, co mogą zrobić same dla siebie, a czego powinny się wystrzegać. Muszą się one pogodzić ze zmniejszonym zaufaniem ze strony najbliższych i trzeba to zrozumieć.

Terapia polega na rozmowach, okazywaniu wsparcia, pomocy w utrzymywaniu się z dala od narkotyków oraz dawaniu wskazówek na przyszłość. Bardzo wymagające mogą okazać się dni, tygodnie, a nawet miesiące po zakończeniu terapii i powrocie do domu. W tym momencie osoby po terapii znów są narażone na łatwy dostęp do narkotyków.

Pomoc w postaci terapii jest nieodzowna!!!

Już jedna próba zażycia narkotyków to poważna spawa. Ile osób raz spróbowało jakiegokolwiek narkotyku i naprawdę na tym poprzestały? To bardzo nieliczne przypadki. Pozostałe osoby na stałe włączają narkotyki w swoje życie – częściej lub rzadziej, ale jednak w sposób permanentny. Stała, choć nawet rzadka obecność narkotyków w czyimś życiu to coś naprawdę niepokojącego – wymaga reakcji i terapii. Z pomocą przyjdzie wtedy ośrodek leczenia uzależnień narkotykowych. Niekoniecznie zamknięty i niekoniecznie na dłużej, niż na 10-12 tygodni.

Jak sprawdzić uzależnienie od narkotyków?

Jak sprawdzić uzależnienie od narkotyków?

Początki bywają trudne. Wiele uzależnionych osób neguje swoje uzależnienie. Mówią, że panują nad sytuacją i mogą odstawić narkotyki, kiedy tylko chcą. Ne rozumieją, że już sama obecność narkotyków w ich w życiu nie jest normalna, niezależnie od tego, jak często ich używają i w jakich sytuacjach.

Narkotyki to nie witamina C. Ich przedawkowanie nie skończy się chwilowymi problemami ze strony układu trawiennego i krótko trwającym bólem głowy. Narkotyki odbiją się na ciele, neurologii i sposobie myślenia. A to wszystko może doprowadzić do permanentnych zmian w organizmie danej osoby. Nie wszystkie te zmiany da się zlikwidować farmakologicznie i odstawieniem narkotyków. Niektóre zmiany nigdy się nie cofną.

Właśnie dlatego to ośrodek zamknięty dla uzależnionych od narkotyków bywa jedyną szansą na zmiany w życiu i powrót no normalności. Wymaga to osoby uzależnionej sporo pracy i samozaparcia. Gdyby nie pomoc specjalistów, wiele osób dzisiaj by już nie było pośród nas. Leczenie uzależnienia od narkotyków dotyczy i samej osoby uzależnionej i jej bliskich – trzeba o tym pamiętać już od samego początku terapii.