Jak uszyć zabawki dla dzieci? Rodzice często stają przed dylematem, jakie zabawki kupić swoim dzieciom. Z jednej strony staramy się ograniczać wszechobecny plastik tam, gdzie to tylko możliwe. Wiadomo, że dla rozwoju małego dziecka korzystniejszy jest kontakt z materiałami naturalnymi. Z drugiej strony jednak modne ostatnio zabawki ekologiczne dla dzieci wydają się być bardzo drogie. Rozwiązaniem problemu mogą okazać się zabawki wykonane samodzielnie. To wcale nie musi być trudne. Jak uszyć zabawki dla dzieci?
Jak wybrać materiał na zabawki?
Wybierając materiał, z którego ma zostać uszyta zabawka, należy pamiętać, co jest naszym celem. Chcemy, aby stworzona zabawka była bardziej ekologiczna niż zalewający nas zewsząd plastik. Warto więc postawić na tkaniny lub dzianiny z włókien naturalnych, bezpiecznych dla skóry dziecka. Idealna będzie więc tkanina bawełniane, zarówno cienkie płótno, jak i jersey. Równie dobrze sprawdzi się len, a w niektórych projektach nawet juta czy tkanina bambusowa. Jeśli chcemy przygotować we własnym zakresie akcesoria dla małej księżniczki, idealnym materiałem może być jedwabna satyna lub tiul. Oczywiście, materiał można nabyć w sklepie z tkaninami lub artykułami krawieckimi, zarówno stacjonarnie, jak i online. O wiele bardziej ekologicznych rozwiązaniem będzie jednak recycling ubrań, których już nie nosimy. Świetnym tworzywem mogą być też niepotrzebne już obrusy, bielizna pościelowa czy firanki, które dzięki temu zyskają drugie życie. Jako dodatki zastosować możemy gotowe aplikacje, dostępne w pasmanteriach, bawełniane tasiemki, kolorowe wstążki, guziki. Wszystko zależy tak naprawdę od naszej inwencji oraz rodzaju zabawki, którą postanowimy uszyć.
Czym wypełniać materiałowe zabawki dla dzieci?
Z materiału można uszyć pacynki, które posłużą dzieciom później podczas zabawy w domowy teatrzyk. Jeśli jednak uszyte mają zostać miękkie przytulanki, zaopatrzyć należy się również w odpowiednie wypełnienie do zabawek. Należy zwrócić uwagę na funkcjonalność takiego wypełnienia. Najlepiej, aby zabawkę można było w całości wyprać. Dobrze sprawdzą się wszelkie specjalnie do tego celu przeznaczone włókniny lub silikonowe kuleczki. Zabawkę wypełnić można również ścinkami materiału lub włóczki. Jeśli zechcemy przygotować zabawkę sensoryczna, do jej wnętrza wsypać można ziarna grochu, fasoli, ryż lub grubą kaszę. W takim wypadku warto również zapewnić możliwość usunięcia wypełnienia przed praniem. Po wypraniu i wysuszeniu maskotki będzie można ją napełnić ponownie, co zapewni higienę i funkcjonalność zabawki.
Skąd czerpać wzory na zabawki dla dzieci?
Niewyczerpanym źródłem pomysłów na to, jakie zabawki przygotować, okażą się zapewne same dzieci. Do ulubieńców wśród zabawek należą zwykle wszelkie postacie z bajek lub kreskówek. Jak jednak przygotować wykrój zabawki? Można oczywiście spróbować wykonać go samodzielnie, rysując na papierze, a następnie za pomocą kalki przenosić na materiał. Żeby uszyć zabawki ekologiczne dla dzieci nie trzeba jednak wielkiego talentu plastycznego. W internecie, na forach tematycznych miłośników handmade oraz serwisach takich jak np. Pinterest znaleźć można tysiące gotowych wzorów. Bez trudu znaleźć można również gotowe filmiki pokazujące sposób wykonania, technikę szycia i wykończenia. Dzięki temu przygoda z szyciem zabawek dla najmłodszych może się zacząć naprawdę przyjemnie.
Zabawki materiałowe – nie tylko przytulanki
Szyć można różne zabawki, niekoniecznie muszą to być przytulanki, pacynki i postacie z bajek. Świetnym pomysłem może się okazać namiot do zabawy dla dzieci. Dzieci uwielbiają wszelkie domki, namioty i szałasy, które pozwalają im przenieść się w rzeczywistość wykreowaną dla celów zabawy. Dzięki takiemu namiotowi nasze dzieci będą się bawić w restaurację, sklep, w Indian, lub po prostu w dom. Dzięki naszywanym aplikacjom, namiot może zyskać niepowtarzalny charakter, odpowiadający potrzebom małego właściciela. Niewielkie zabawki można szyć ręcznie, stosując podstawowe rodzaje ściegów krawieckich. W przypadku większych projektów, takich jak namioty, tipi czy hamaki, praca będzie zdecydowanie prostsza, jeśli użyje się maszyny do szycia. Najprostsze maszyny nie są drogie, a ich obsługa jest niemal intuicyjna. W sieci znaleźć można mnóstwo materiałów instruktażowych.
Gdzie przechowywać uszyte zabawki dla dzieci?
Do przechowywania własnoręcznie wykonanych akcesoriów do zabawy przyda się kosz materiałowy na zabawki. Taki kosz również można uszyć samodzielnie, z grubszego płótna bawełnianego, lnu lub juty. Dzięki zastosowaniu takiego materiału, łatwo będzie go w razie potrzeby wyprać, pozbywając się kurzu. Kosz z materiału będzie również stanowić stylowe uzupełnienie aranżacji dziecięcego pokoju, urządzonego w stylu skandynawskim, minimalistycznym lub eko. Jeśli ozdobimy go w odpowiedni sposób, z łatwością przekształci się w element dekoracji pokoju królewny lub worek małego pirata. Samodzielne szycie zabawek i akcesoriów dla dzieci pozwala w pełni korzystać z własnej wyobraźni, przynosząc jednocześnie prawdziwą satysfakcję.