Jak wybrać dobrą drukarnię?

Jak wybrać dobrą drukarnię? Świadomość własnych oczekiwań wobec drukarni stanowi podstawowy aspekt ułatwiający wybór przedsiębiorstwa do dłuższej współpracy. Najważniejszymi pytaniami, na które należy sobie odpowiedzieć na początku jest choćby to dotyczące rodzaju tworzonego materiału. Inaczej bowiem przygotowuje się ulotki, katalogi czy broszury, a zupełnie inaczej reklamy bilbordowe czy plakaty. W jaki sposób wybrać dobrą drukarnie? Dowiesz się tego z niniejszego poradnika.

Druk offsetowy a druk cyfrowy – czym się różnią?

Głównym czynnikiem odróżniającym druk cyfrowy od offsetowego jest sposób realizowania druku. Ten pierwszy wariant umożliwia wykonanie druku bezpośrednio z danego pliku, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z jego przygotowaniem. Ma się tu na myśli przede wszystkim naświetlanie blach czy rozjazd maszyn, które w przypadku innych form druku zajmują zakładowi drukarskiemu nieco więcej czasu.

W tym miejscu warto zaznaczyć, iż na co dzień większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo skomplikowane pod kątem technicznym urządzenia posiada się w domu. Druk cyfrowy jest możliwy do przeprowadzenia przy użyciu klasycznej drukarki, którą niejednokrotnie można spotkać w domowym biurze. Techniką, o którą opiera się druk tego rodzaju jest technologia laserowa. W trakcie wykonywania druku tą metodą światło lasera naświetla bęben dokładnie w tym miejscu gdzie przylegają drobinki tonera. To właśnie te drobinki są przenoszone na papier, zaś w ostatniej fazie druku są one nanoszone na arkusz poprzez wtopienie.

Druk offsetowy jest dużo bardziej skomplikowany, a z tego względu warto go powierzyć profesjonalnemu zakładowi drukarskiemu. W tej technice wykorzystuje się blachy pokryte specjalnymi cylindrami, które nakładają farbę na papier lub inny materiał. Realizacja druku offsetowego wymaga od osoby go wykonującej nieco więcej wiedzy i umiejętności. Właśnie z tego powodu wybór odpowiedniej drukarni drukarnia-24.com.pl/ jest tak istotny, w przypadku potrzeby przygotowania nieco bardziej skomplikowanego i trwałego druku na materiale.

Zobacz również:

Zalety i wady druku offsetowego i cyfrowego

Obie formy druku są realizowane w profesjonalnych drukarniach. W zależności od potrzeb oraz rodzaju wykonywanego zlecenia, specjalista w zakładzie zaproponuje albo druk offsetowy, lub też cyfrowy. Jakie są zalety obu tych technik?

Jak wybrać dobrą drukarnię?

Jak wybrać dobrą drukarnię?

Druk cyfrowy cechuje się przede wszystkim możliwością szybkiej realizacji oraz niskich kosztów przygotowania druku w przypadku niskich nakładów. Tak jak każda metoda, również ta posiada jednak kilka wad. Do tych najważniejszych można zaliczyć ograniczone rozwiązania pod kątem materiałów oraz niewiele możliwość ingerencji w efekt końcowy. Ma się tu na myśli takie zabiegi jak foliowanie, lakierowanie czy też zginanie, ponieważ czynności te mogą narazić nakład na zniszczenie.

W przypadku druku offsetowego klient może liczyć na znacznie większą różnorodność materiałów, których można użyć do realizacji zadania. Druk cyfrowy nie umożliwia jednocześnie tak dobrych pod względem jakościowym efektów, jak jego offsetowa alternatywa. Wadami tej techniki są jednak znacznie wyższe koszty przygotowania, dłuższy czas trwania procesu, jak również zależność pomiędzy jakością wykorzystanych maszyn a trwałością efektu końcowego. Właśnie z tego powodu, wybór odpowiedniej drukarni, posiadającej narzędzia doskonałej jakości jest tak istotny w przypadku chęci realizacji wielkonakładowego druku offsetowego.

Profesjonalna drukarnia – po czym ją poznać?

druk cyfrowy arkuszowy WrocławDobra drukarnia to przede wszystkim taka, która ma określoną specjalizację. Choć druk cyfrowy stanowi bardzo powszechną technikę to nie każdy zakład się nim zajmuje. W przypadku chęci realizacji dobrym pod kątem jakościowo materiałów drukowanych, warto udać się do zakładu drukarskiego specjalizującego się z druku offsetowym. Pierwszym aspektem, który powinien przyświecać podczas wybierania drukarni jest więc specyfika określonego zlecenia. Osoby fizyczne i przedsiębiorstwa, którym nie zależy na druku dobrej jakości powinny zwracać uwagę na miejsca oferujące profesjonalny druk cyfrowy. Z kolei w przypadku konieczności wykonania materiałów reklamowych dobrej jakości takich jak wielkoformatowe plakaty, ulotki, broszury czy zindywidualizowane teczki warto poszukać drukarni offsetowej.

Kolejnym ważnym aspektem jest profesjonalizm pracowników konkretnego zakładu. Dobry specjalista zdaje sobie sprawę, iż odpowiedni format dostarczanego dokumentu ma znaczenie dla późniejszej jakości efektu końcowego. Pracownik zaproponuje więc klientowi najlepsze rozwiązania, które pozwolą uzyskać dobrej jakości obraz na dowolnego rodzaju materiale.

Dla większości osób poszukujących drukarni do stałej współpracy istotnym jest również cena poszczególnych usług. Należy w tym miejscu pamiętać, iż za dobrej jakości usługi będzie trzeba zapłacić. Nie warto więc decydować się na zbyt niską stawkę danego zakładu poligraficznego. Profesjonalna drukarnia zaproponuje zresztą przy dłuższej współpracy możliwość uzyskania rabatu na realizację poszczególnych zleceń. Warto więc brać to pod uwagę podczas poszukiwań drukarni, z którą chce się nawiązać długofalową współpracę.