Jak wybrać smoczek dla dziecka?

Jak wybrać smoczek dla dziecka? Spodziewasz się maluszka? Okres oczekiwania na dziecko to wspaniałe chwile przepełnione radością oraz wieloma pytaniami i niewiadomymi. Dla każdego rodzica maluszek to ogromne wyzwanie. Staramy się wychować go tak, aby wyrósł na mądrego człowieka, osiągnął w życiu swoje zamierzone cele oraz odnosił sukcesy. Ciężko jednak przewidzieć, w jakim kierunku nasze działania pójdą, jeśli chodzi o młodą osobę.

Dlatego, najważniejszą kwestią, o jakiej każdy rodzic powinien pamiętać, to przede wszystkim dawanie jak najwięcej miłości, wspieranie w wyborach, działaniach, nie krytykowanie, a staranie się zrozumieć lub tłumaczenie dziecku, dlaczego takie działanie może wywołać inne skutki, niż zamierzone. Każdy rodzic powinien pamiętać o tym, aby nie popadać w skrajności. Dlatego przekonywanie dziecka, że jest we wszystkim najlepsze lub też na odwrót, czyli krytykowanie wszelkich jego działań, nie są najlepszymi sposobami na wychowanie człowieka.

Dlatego, jeśli spodziewasz się dzidziusia, nie kieruj się modą w wychowaniu czy postępowaniu wobec małego człowieka, ale słuchaj, co podpowiada Ci instynkt macierzyński. To Ty bowiem będziesz wiedzieć, co dla Twojego maluszka jest najlepsze jako jego mama. Dlatego, jeśli w jakiejś kwestii masz wątpliwości, to postaraj się poczytać o wadach i zaletach danego rozwiązania. Pozwoli Ci to wyrobić własne zdanie na zgłębiony temat oraz podjęcie prawidłowej i świadomej decyzji. Do takich kwestii, o których trzeba nieco poczytać jest wprowadzanie smoczka u malucha. Na pewno zastanawiasz się jako świadoma mama, czy jest to konieczne rozwiązanie. Przecież w końcu smoczek to pomysł człowieka, a nie natury. Czy jest on więc niezbędny, czy może to tylko wymysł nowoczesności?

Czy smoczek jest konieczny?

Jak wybrać smoczek dla dziecka?

Jak wybrać smoczek dla dziecka?

Dzieci ssące pierś mamy są do tego naturalnie przystosowane, dlatego pojawia się u nich często potrzeba ssania. W takich momentach mamy używają smoczków, a płacz maluszka ustaje. No chyba, że przyczyną jest coś innego. Smoczki stosowane były od bardzo dawna, tyle że zmieniły nieco swoją formę. Za czasów ludzi, którzy teraz są około osiemdziesiątki używano kostki cukru zawiniętej w materiał. Nie był to najlepszy sposób, zważywszy na szkodliwość cukru, jednakże wtedy nie zdawano sobie z tego sprawy. Dzisiaj smoczek można kupić w praktycznie każdym sklepie i aptekach. Są one zrobione z lateksu lub silikonu.

Każdy maluszek jest inny, więc jeśli nie wiesz, kiedy smoczek wprowadzić, spróbuj tego nie robić wcale. Mogłoby się to wydawać dziwne, ponieważ dzisiaj każda mama ma przy sobie smoczka w razie jakby maluszek płakał. Zastosowanie smoczka wiąże się z późniejszą koniecznością jego odstawienia, co często jest kłopotliwe dla rodziców oraz maluszka, który bez niego nie potrafi np. Zasnąć. Co więcej, smoczki wykonane są z tworzyw sztucznych, które jak wiadomo nie służą zdrowiu. Jeśli zrezygnujesz ze smoczka trzeba pamiętać o tym, że maluszek będzie wszystko brał do buzi i ssał. Mogą to być np. Zabawki, rękaw od śpioszka czy pieluszka. Dlatego trzeba pamiętać o tym, żeby ciuszki malucha były wykonane z naturalnych materiałów, a zabawki nie były pokryte pluszem. Niektórzy rezygnują także ze smoczków ze względu na to, że mogą one powodować wady zgryzu w przyszłości u maluchów.

Kiedy wprowadzić smoczek?

Jeśli decydujesz się na wprowadzenie smoczka, zastanawiasz się z pewnością, kiedy to zrobić oraz czy czas ma tutaj wpływ na inne czynniki. Przede wszystkim ważne jest to, aby nie wprowadzać smoczka od razu po urodzeniu, kiedy dziecko zaczyna ssać mleko matki. Dlaczego to tak istotne? Pokarm w piersi wytwarza się wtedy, kiedy dziecko go potrzebuje, czyli od czasu kiedy zaczyna ssać pierś. Jeśli jednak robi to zbyt rzadko, ponieważ maluch ssie smoczek, to pokarmu jest zbyt mało. Dlatego bardzo ważne jest to, aby smoczek wprowadzić do po pierwszym miesiącu życia maluszka, aby organizm wiedział ile potrzebuje produkować mleka.

Pamiętaj o tym, aby maluszek nie miał smoczka w buzi przez cały dzień, ale tylko wtedy kiedy jest to naprawdę konieczne. Jeśli dziecko zaczyna płakać, warto sprawdzić inne powody, a nie od razu sięgać po smoczek. Zwykle też polecane jest, aby smoczek nie był zbyt długo stosowany y malucha i żeby odstawić go, zanim dziecko skończy pół roku, ponieważ potrzeba ssania w tym okresie się zmniejsza, dzięki czemu jest to łatwiejsze. Niektórzy jednak rezygnują że smoczków dopiero po roku lub nawet po dwóch. Trzeba jednak pamiętać, że im dłużej będziemy zwlekać, tym dłużej zejdzie odstawienie i będzie trudniejsze.

Co masz do wyboru?

Nie trudno zauważyć, że rynek produktów dla dzieci oferuje potężne ilości smoczków przeróżnych rodzajów. Materiały, z których są wykonywane to kauczuk, silikon i lateks. Silikon i kauczuk to materiały, które nie wydzielają żadnego zapachu i nie mają smaku. Kłopotliwy może być lateks, ponieważ mogą one smakować gumą. Jeśli chodzi o kształt, to bardzo ważne jest to, aby smoczek imitował budowa brodawkę. Dzięki temu będzie on dobrze tolerowany przez maluszka oraz nie będzie wyrabiał złych nawyków związanych że ssaniem piersi mamy. Podczas wyboru smoczka pamiętaj o tym, aby zwracać uwagę na opis, powinien być od wolny od BPA. Jest to bowiem substancja szkodliwa dla zdrowia, która źle wpływa na układ hormonalny.