Jak wybrać ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Jak wybrać ubezpieczenie domu lub mieszkania? Wybór odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej dla swojej nieruchomości nie jest z reguły łatwym zadaniem. Każdy właściciel posiada nieco odmienne oczekiwania w związku z ubezpieczeniem domu lub mieszkania. Wszystko zależy od kilku czynników, między innymi geograficznego położenia nieruchomości oraz tego, czy jest to mieszkanie w centrum miasta czy dom na wsi. W tym artykule dowiesz się w jaki sposób wybrać ubezpieczenie domu lub mieszkania w taki sposób, aby otrzymać najlepsza ofertą. 

Ubezpieczenie domu lub mieszkania – jak wybrać ofertę?

Istotnym aspektem związanym z chęcią ubezpieczenia domu lub mieszkania jest świadomość, iż nie każda oferta będzie odpowiadać klientowi w każdym przypadku. Nie istnieje uniwersalne ubezpieczenie nieruchomości, ponieważ klienci posiadają zupełnie inne potrzeby. Ma to związek przede wszystkim z umiejscowieniem nieruchomości. Inne potrzeby będzie miał właściciel domu jednorodzinnego znajdującego się na wsi nieopodal rzeki, zaś z innymi zagrożeniami może się spotkać osoba posiadająca mieszkanie w wieżowcu. Na rodzaj wybranej oferty wpływ ma również stan cywilny. Ubezpieczenie domu lub mieszkania przez rodzinę odbywa się na nieco innych warunkach niż wówczas, gdy ofertą jest zainteresowany singiel lub para w związku nieformalnym. Właśnie z tego powodu powstał ten tekst. Postaram się wskazać najważniejsze aspekty związane z ubezpieczeniem domu lub mieszkania.

Sprawdź także:

Co obejmuje ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Jak wybrać ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Jak wybrać ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Jak wcześniej wspomniałam, każda oferta jest nieco inna a jej dopasowanie powinno odbyć się w stosunku do oczekiwań klienta. Istnieje kilka typów ubezpieczeń domu lub mieszkania, dzięki którym ich nabywca może poczuć się znacznie bezpieczniej w swoich czterech ścianach. Jednym z najpopularniejszych jest ubezpieczenie od kradzieży oraz losowych zdarzeń, którego skrótowa nazwa brzmi OWU. Jest to rodzaj ubezpieczenia, który ochrania nieruchomość przed zdarzeniami losowymi trudnymi do przewidzenia. Może występować w wersji ograniczonej do danych przypadków lub chronić nieruchomość w każdej sytuacji, w której doszło do jej zniszczenia na skutek wypadków losowych. Takie ubezpieczenia zyskują miano all risk. Z reguły ubezpieczenie domu lub mieszkania w tym drugim wariancie jest nieco droższe. Warto jednak zastanowić się nad wybraniem tego rodzaju ubezpieczenia nieruchomości, gdyż gwarantuje pełną ochronę. Jej zakup wiąże się ze znacznym stopniem spokoju, gdyż chroni przed każdym nieszczęśliwym wypadkiem. 

Niewiele osób o tym wie, ale ubezpieczenie domu lub mieszkania nie musi wiązać się jedynie z wykupieniem polisy na nieruchomość. Ubezpieczyć można zarówno określone części domu np. mury, jak również wyposażenie znajdujące się w mieszkaniu lub przytwierdzone na stałe części w nim obecne. Mowa tutaj o armaturze łazienkowej, podłodze czy droższym sprzęcie RTV czy AGD. Takie ubezpieczenie domu lub mieszkania to home assistance. Zapewnia on zorganizowanie i częściowe pokrycie kosztów usług związanych z naprawą sprzętu obecnego w domu. 

Ubezpieczenie domu lub mieszkania – jakie decyzje trzeba podjąć?

Najważniejszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę podczas ubezpieczania domu lub mieszkania jest treść ubezpieczenia OWU. Jest to dokument, w którym znajdują się wszelkie postanowienia umowy. Warto również wiedzieć, iż język tego rodzaju dokumentów jest coraz prostszy, dzięki czemu nie ma konieczności wyjaśniania skomplikowanych prawniczych określeń. Pomimo faktu, iż treść OWU posiada coraz bardziej przyjazną formę, warto przeczytać ją od początku do końca. W treści jest bowiem zawarte w jakich przypadkach ubezpieczyciel wypłaci nam pieniądze a w jakich może być problem z uzyskaniem odszkodowania.

Kolejną istotną informacją podczas wyboru ubezpieczenia domu lub mieszkania jest również suma ubezpieczenia. Stanowi górną granicę odpowiedzialności, co oznacza, iż w przypadku utracenia majątku ubezpieczenie będzie mogło zostać wypłacone wyłącznie do górnej granicy kwoty, którą się podaje podczas podpisywania umowy. Z doświadczenia mogę powiedzieć, iż ubezpieczenie domu lub mieszkania na kwotę wyższą nie ma większego sensu. Odszkodowanie nie może być w końcu wyższe niż koszt poniesionych szkód. Jeśli dokonamy ubezpieczenia domu lub mieszkania na kwotę, która przekracza nieco jego wartość lub zdecydujemy się na zakup polisy w kilku miejscach, możemy nie otrzymać kwoty, na której nam zależy. Mowa tu oczywiście o kwocie wyższej. Warto jednak wiedzieć, iż zbyt niska suma ubezpieczenia domu lub mieszkania może wiązać się z tym, iż nie pokryje ona wszystkich kosztów poniesionych strat. W związku z tym, planując ubezpieczenie swojej nieruchomości należy zwrócić uwagę zarówno na rodzaj polisy jak i na kwotę ubezpieczenia. Dzięki zachowaniu odpowiednich proporcji pomiędzy tymi dwoma aspektami istnieje spora szansa na to, iż ubezpieczenie domu lub mieszkania będzie skuteczne. O to w końcu chodzi, aby polisa zabezpieczyła nie tylko dom, ale przede wszystkim jego mieszkańców przed różnymi zdarzeniami, które mogą mieć miejsce nie z winy właściciela nieruchomości.