Jak wygląda zabieg wszczepiania implantów zębowych?

Zastanawiasz się jak wygląda zabieg wszczepiania implantów zębowych? Marzysz o pięknym uśmiechu ale nie masz pewności co do tego czy aby na pewno jest to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie? Dzisiaj zaprezentujemy Ci jak krok po kroku wygląda zabieg wszczepiania implantów. Dodatkowo podpowiemy jakie warunki należy spełnić by móc poddać się temu zabiegowi.

Implanty nie dla każdego – czyli wskazania do wykonania zabiegu

Czy warto zdecydować się na implanty zębowe?Choć implanty stomatologiczne w Szczecinie https://doboszimplanty.pl/cennik/ cieszą się niezmiernie dużą popularnością to niestety ale nie każdy może z nich skorzystać. Jak już zapewne wiesz zabieg wszczepienia implantu zębowego jest zabiegiem inwazyjnym, nie jest on niebezpieczny dla zdrowia pod warunkiem, że zostanie on właściwie przeprowadzony a także zostaną wykluczone wszelkie przeciwwskazania do jego wykonania. Implanty zębowe zakładane są tylko i wyłącznie osobom dorosłym, które ukończyły 21 rok życia. Dlaczego? Biorąc pod uwagę przeprowadzone badania naukowe organizm ludzki rozwija się właśnie do 21 roku życia. Do tego czasu rosną nasze kości, kształtuje się także uzębienie oraz zgryz. Zanim zapiszesz się na wykonanie zabiegu pamiętaj by uprzednio udać się na konsultację z lekarzem stomatologiem, który przeprowadzi dokładną diagnostykę stanu Twojej jamy ustnej.

Kość szczękowa, w której umieszczony ma zostać implant powinna być zdrowa i mocna. Kość, która uległa resorpcji, czyli zanikowi na skutek ekstrakcji zęba stałego niestety nie nadaje się do zamocowania w niej implantu. Na szczęście w dobie tak rozwiniętej stomatologii nic nie jest niewykonalne, pacjentom u których wykryta została resorpcja kości może zostać zaproponowany zabieg rekonstrukcji kości, wiąże się to z dodatkowymi kosztami oraz wydłużeniem czasu oczekiwania na zamocowanie implantu zębowego. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są także niektóre choroby przewlekłe np. miażdżyca, cukrzyca oraz choroby nowotworowe, które mogą przyczynić się do infekcji a tym samym odrzucenia przez organizm wszczepionego implantu. W tym wypadku również niezbędna jest uprzednia konsultacja z dentystą, tylko od jego ostatecznej decyzji zależy jaki przebieg będzie miało dalsze leczenie oraz czy zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego jest w ogóle możliwy.

Implanty stomatologiczne – etapy leczenia

Tak jak wspominaliśmy wyżej, pierwszym etapem wszczepienia implantu zębowego jest udanie się do gabinetu dentystycznego w cel przeprowadzenia szczegółowego wywiadu lekarskiego. Stomatolog oceni stan zdrowia Twojego uzębienia oraz jamy ustnej, przedstawi wskazania oraz przeciwwskazania, opowie o poszczególnych etapach leczenia i kosztach z nimi związanych. Pamiętaj by poinformować specjalistę o chorobach przewlekłych, alergiach bądź aktualnym leczeniu – uchroni Cię to przed możliwym wystąpieniem późniejszych powikłań. Niezbędne jest także wykonanie badań krwi – morfologii. Kolejny etap to ocena stanu kości szczękowej, do której przymocowany ma zostać implant, w tym celu lekarz zaleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego RTG. Oprócz oceny kości, specjaliście łatwiej będzie ustalić dokładne miejsce wszczepienia implantu, tak by pacjent mógł cieszyć się pięknym uśmiechem przez całe życie.

Zabieg mocowania implantów zębowych https://doboszimplanty.pl wykonuje się zazwyczaj na jednej-dwóch wizytach. Niekiedy ich ilość może się zwiększyć, wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta i wydanych przez stomatologa zaleceń. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym (niekiedy w znieczuleniu ogólnym), przez co jest praktycznie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta, który nie odczuwa żadnego bólu a jedynie niewielki dyskomfort. Proces umieszczania implantu w dziąśle trwa około półtorej godziny. W trakcie zabiegu lekarz nacina dziąsło, co umożliwi mu wykonanie otworu pod implant w kości szczękowej. Po wprowadzeniu implantu rana jest odpowiednio zaszywana by po wygojeniu się można było przymocowań do niej koronę, czyli sztuczny ząb wykonany zazwyczaj z wysokiej jakości trwałej ceramiki. Jednak nie dzieje się to od razu, rana musi się zagoić a implant dobrze zakorzenić w kości co potrwać może nawet pół roku. W trakcie tego czasu niezbędne jest poddawanie się regularnym wizytom kontrolnym oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń stomatologa. Po upływie tego czasu, dentysta do wszczepionego wcześniej implantu, przymocowuje koronę, efektem zabiegu jest piękny i zdrowy uśmiech. Implanty zębów https://www.e-uczelnia.edu.pl/wybor-dobrej-protezy-zebowej-na-co-zwrocic-uwage są niezwykle trwałe i w większości przypadków wystarczają one na całe życie, korony natomiast należy wymieniać co dziesięć-piętnaście lat.

Teraz już wiesz jak przebiega cały proces mocowania implantów zębowych. Choć inwazyjny to wcale nie taki skomplikowany i szkodliwy dla zdrowia ludzkiego jakby się mogło wydawać. Ważne jest by przed jego wykonaniem dokładnie rozważyć wszystkie “za i przeciw” biorąc pod uwagę ogólny stan zdrowia oraz inne czynniki takie jak np. funkcjonalność. Niestety wszczepienie implantów jest zabiegiem dosyć kosztownym, dlatego też na takie rozwiązanie decydują się tylko nieliczni pacjenci.