Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe – coraz więcej przedsiębiorców korzysta z pomocy biur rachunkowych zamiast prowadzić księgowość we własnym zakresie. Nic dziwnego – nowoczesne biura księgowe pomagają nie tylko w prowadzeniu rachunkowości, ale również przejmują kompleksową opiekę nad finansami. Czym się kierować wybierając biuro rachunkowe? Jak wybrać najlepsze dla swojej firmy? Odpowiadamy.

Zakres świadczonych usług

Przedsiębiorcy muszą przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaki jest zakres usług świadczonych przez biuro rachunkowe. Podstawowym jego zadaniem jest prowadzenie księgowości podmiotów gospodarczych. Większość biur oferuje prowadzenie zarówno pełnej księgowości, jak i uproszczonej. Niemniej jednak pod pojęciem uproszczonej księgowości kryje się wiele sposobów ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych. Najpopularniejszym jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Podatnicy mogą jednak rozliczać się również za pomocą ryczałtu oraz karty podatkowej. Wtedy prowadzą jedynie kilka istotnych ewidencji. O ile prowadzenie księgi podatkowej oferuje większość biur rachunkowych, o tyle nie każdy podejmuje się prowadzenia ewidencji.

Dlatego jeśli przedsiębiorca rozlicza się za pomocą ryczałtu lub karty i chce skorzystać z pomocy biura rachunkowego, musi znaleźć podmiot, który przejmie na siebie jego obowiązki. Obecnie większość biur rachunkowych świadczy też usługi z zakresu kadr i płac. Jest to bardzo ważne, gdy zdecydujemy się zatrudniać pracowników. Nowoczesne biura księgowe mogą również oferować obsługę płatności, sporządzanie sprawozdań czy obsługę należności. Dlatego też nasz wybór uzależniony jest przede wszystkim od tego, jakich konkretnie usług potrzebujemy dla swojej firmy. Nie jest tajemnicą, że o wiele lepiej skupić wszystkie sprawy finansowe w jednym biurze.

Polecamy uwadze:

Doradztwo podatkowe w biurach rachunkowych

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe

Obecnie biuro rachunkowe może prowadzić każdy. Nie trzeba być wykwalifikowanym księgowym ani doradcą podatkowym. Niemniej jednak wiele firm korzysta właśnie z usług doradztwa podatkowego. Doradcy zaś często oferują także prowadzenie ksiąg rachunkowych. Jeśli zależy nam na tym, aby wszystkie sprawy księgowo-podatkowe skupić w jednym miejscu, wybierzmy biuro rachunkowe, w którym pracuje doradca podatkowy. Pamiętajmy, że tylko osoba z takim tytułem ma prawo udzielać nam porad z zakresu prawa podatkowego. Co prawda podejmują się tego również księgowi bez odpowiedniego przygotowania, jednak ich działanie jest sprzeczne z prawem. Księgowi mogą skupiać się jedynie na doradztwie księgowym, dotyczącym stricte prowadzenia ksiąg rachunkowych. Niemniej jednak większość przedsiębiorców szuka właśnie porad z zakresu prawa podatkowego, a nie bilansowego.

Położenie biura rachunkowego

Przedsiębiorcy zwykle dostarczają osobiście dokumenty do biura rachunkowego. Stąd też przy jego wyborze powinni zwracać uwagę na lokalizację. Dużą popularnością cieszą się biura zlokalizowane w centrach miast. Niemniej jednak zastanówmy się, czy przy biurze znajduje się chociażby kilka miejsc parkingowych. Idealnie, jeśli biuro posiada parking dla swoich klientów, lecz zdarza się to stosunkowo rzadko. Nie wybierajmy biura rachunkowego, do którego musimy dojeżdżać bardzo długo. Nawet, jeśli oferuje nam ono możliwość przesyłania dokumentów online, to i tak od czasu do czasu będziemy chcieli zjawić się w nim osobiście.

Dostępność księgowych

W biurach rachunkowych najczęściej jeden księgowy prowadzi konkretną firmę. Wybierajmy właśnie takie podmioty. Czasami bowiem zdarzają się biura, w których jedna osoba księguje dokumenty, druga wylicza podatki, a trzecia dokonuje czynności pomocniczych bądź sprawdza poprawność przeprowadzonych obliczeń. Niestety, wtedy do końca nie wiadomo, kto w ogóle prowadzi daną firmę. W przypadku jakichkolwiek pytań nie znajdziemy osoby, która będzie w stanie na nie odpowiedzieć. Co więcej, księgowi powinni być dla nas dostępni w godzinach pracy biura. Oznacza to, że powinniśmy mieć możliwość, aby umówić się z nimi na spotkanie. Powinni oni również pozostawać z nami w kontakcie telefonicznym i mailowym. Niektóre biura oferują dziś wydłużone godziny pracy, na przykład do 18 czy nawet 20 wieczorem. Wybór takiego podmiotu będzie dobrym rozwiązaniem na przykład dla osób, które pracują na etacie i dodatkowo prowadzą firmę. W standardowych godzinach biznesowych zwykle nie są one w stanie pojawić się w biurze z dokumentami. Wybierajmy biura rachunkowe, które umożliwiają przesyłanie dokumentów poprzez odpowiednio zabezpieczone dyski. Dlaczego? Jest to przede wszystkim wygodne, a także praktyczne rozwiązanie. Może bowiem zdarzyć się, że nie będziemy w stanie dotrzeć do biura z dokumentami. Dzieje się tak na przykład na skutek choroby czy nagłego wypadku. Nie musimy się obawiać, że podatki nie zostaną przez nas zapłacone w terminie, ponieważ księgowy nie otrzyma faktur. Wystarczy tylko przesłać je pocztą bądź umieścić na dysku. Niemniej jednak upewnijmy się, że systemy komunikacji online z księgowymi są odpowiednio zabezpieczone. Kwestia zabezpieczeń leży oczywiście po stronie biura rachunkowego.