Jaką pompę ciepła polecamy? Źródła ogrzewania stanowią poważną inwestycję i to niezależnie od rodzaju. Jedne rozwiązania okazują się jednak skuteczniejsze niż inne. Elementów, które różnią od siebie poszczególne rodzaje, jest wiele i sama kwota inwestycyjna jest jednym z najważniejszych czynników. Równomiernie należy jednak traktować koszty inwestycyjne, wygodę stosowania czy bezpieczeństwo dostarczania energii.
Kocioł zasypowy na paliwo stałe jest coraz mocniej wypierany i Polacy znacznie chętniej niż kiedyś skłaniają się ku innym możliwościom. Spośród nich wydaje się, że pompa ciepła jest najciekawszą. Szczególnie jeśli porównamy wszystkie czynniki, które decydują o późniejszym wyborze. Ten artykuł pomoże dobrać odpowiednie urządzenie. Innymi słowy, jaką pompę ciepła polecamy?
Czym jest pompa ciepła?
Na początek warto krótko przedstawić, czym w ogóle jest ta technologia. Najłatwiej jest to zrozumieć, jeśli wyobrazimy sobie, że działa ona jak lodówka, ale o odwróconym obiegu termodynamicznym. Efektem jest ogrzewanie budynku. Od razu warto zaznaczyć, że urządzenie również może być stosowane właśnie do produkcji chłodu. Instalację pompy ciepła możemy w dużym uproszczeniu sprowadzić do współdziałania czterech najważniejszych elementów. Należą do nich sprężarka, zawór rozprężny, parownik i skraplacz. Ich zastosowanie polega na przemianach termodynamicznych, które ostatecznie prowadzą do transportu energii z dolnego źródła do górnego (czyli naszego domu).
Jak wybrać optymalne rozwiązanie?
Instalacja pomp ciepła prowadzi do uzyskania wielu korzyści. Trzeba jednak podjąć najlepszą możliwą decyzję, żeby optymalizować możliwości. Na jakich podstawach dokonać wyboru? Nie ma jednego parametru, który jest determinujący, więc przyjrzymy się głównym czynnikom. Na tej podstawie będziemy mogli polecić pewne warianty.
Rodzaj urządzenia
Pompy ciepła dzielimy przede wszystkim ze względu na dolne źródło. Energię możemy czerpać z gruntu, wody lub powietrza. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.
Grunt jako dolne źródło
W przypadku gruntu najważniejsze jest korzystanie z najbardziej stabilnego dolnego źródła. Pozwala to uniezależnić się od warunków, które panują na zewnątrz. Wadą jest potrzeba większej inwestycji niż w ramach innych rodzajów. Ponadto konieczność wykonania prac ziemnych prowadzi do potrzeby przekopania terenu. W przypadku wariantu głębinowego konieczne jest wykorzystanie ciężkiego sprzętu. W ramach odmiany przypowierzchniowej konieczne jest wykorzystanie dużej powierzchni, co nie będzie możliwe na każdej działce.
Woda jako dolne źródło
Jest to bardzo skuteczne dolne źródło. Wyróżnia się ono jedną podstawową wadą, którą jest dostępność. Po pierwsze rzadko będzie okazja do wykonania tej instalacji. Po drugie pojawia się również problem wyczerpalności źródła. Ostatecznie najważniejsze jest dokładne przemyślenie czy to źródło będzie skuteczne na danym terenie.
Powietrze jako dolne źródło
Powietrzne pompy ciepła cieszą się obecnie największą popularnością. To rozwiązanie wyróżnia się łatwością instalacji i stosunkowo niskimi kosztami inwestycyjnymi. Wadą jest mniejsza stabilność dolnego źródła i mniejsza efektywność w przypadku najbardziej surowych warunków. W Polsce występuje jednak stosunkowo mało zim, w których panują naprawdę niskie temperatury.
Jaki rodzaj wybrać?
Wszystko zależy od tego, czego potrzebujemy. Należy przeanalizować wady i zalety każdego rozwiązania. Dokonując jednak wyboru, polecamy powietrze jako dolne źródło z racji niższych kosztów i braku ingerowania w działkę.
Jaka moc pompy?
Moc urządzenie zależy od zapotrzebowania cieplnego naszego domu. Ten może być zmniejszony choćby przez ocieplenie czy wykorzystanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Moc powinna być dopasowana do potrzeb, ponieważ zbyt słaba nie spełni swoich zadań w każdych warunkach. Zbyt mocna pompa prowadzi z kolei do niepotrzebnego podwyższenia kosztów inwestycyjnych. W trakcie analizy warto przeanalizować pogodę z ostatnich lat na danym terenie. Warto wziąć pod uwagę dodatkowe możliwości. Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła czy dodatkowej warstwy ocieplenia może zwrócić się stosunkowo szybko i warto wziąć pod uwagę tę kwestię.
Inne czynniku wyboru
Ważnym elementem jest również sam montaż. Z tego powodu warto wybierać doświadczonych specjalistów, którzy mają na koncie wiele udanych przedsięwzięć. Jest to szczególnie istotne w przypadku gruntowych pomp ciepła, ponieważ to przy tym wariancie błędy będą najbardziej kosztowne. Samo urządzenie powinno odznaczać się nie tylko mocą dopasowaną do naszych potrzeb i wysoką efektywnością, ale również starannością wykonania samego urządzenia. Ważnym wyznacznikiem jest gwarancja, ale również otrzymane certyfikaty. Warto jednak zweryfikować, czy zostały one nadane przez niezależne podmioty. Nie zawsze jest to możliwe do sprawdzenia, ale czasem warto poświęcić na to trochę energii.
Jakie rozwiązanie polecamy?
Zbierając poprzednie informacje, polecamy powietrzną pompę ciepła o mocy dopasowanej do zapotrzebowania cieplnego domu. Pamiętajmy, że błędy w obu kierunkach mogą negatywnie wpływać na nasz budżet. Ponadto musimy zwrócić uwagę na efektywność danego urządzenia, doświadczenie firmy montażowej oraz jakość pompy. Uwzględniając te wszystkie kwestie, pozostanie stosunkowo niewiele elementów. Pamiętajmy również, że pompa ciepła jest efektywnym urządzeniem i nawet jeśli nie zostanie wybrana optymalnie, doprowadzi do osiągnięcia wielu korzyści.