Jesień życia nie musi być trudna. Dom dla seniorów.

Jesień życia nie musi być trudna. Dom dla seniorów – starość kiedyś kojarzyła się z szacunkiem i dzieleniem się z młodszym pokoleniem życiową mądrością. Ludzi w podeszłym wieku traktowano jak wyrocznie, a siwa głowa oznaczała głowę pełną mądrości. Paradoksalnie jednak od starych ludzi nie oczekiwano jakiejś większej aktywności, a raczej powściągania swoich potrzeb i oczekiwań wobec życia. Staruszkowie dożywali swoich dni przy rodzinach, a zjawisko odrębnych domów dla seniorów nie istniało.

Dzisiaj, w obliczu przemian kulturowych i społecznych, zmienia się podejście do ludzi w starszym wieku. Przestali oni być traktowani jak skarbnica mądrości, bo przemiany technologiczne sprawiły, że to młodsze pokolenia są bardziej zorientowane we współczesnym świecie. Nastąpiła także zmiana w postrzeganiu ich przez samych siebie. Seniorzy zaczynają być coraz bardziej aktywni, realizują pasje i zainteresowania i zapisują się na Uniwersytety III Wieku.

Domy starców kiedyś

Jesień życia nie musi być trudna. Dom dla seniorów

Jesień życia nie musi być trudna. Dom dla seniorów

Jeszcze kilkanaście lat temu umieszczenie starszej osoby z rodziny w ośrodku dla seniorów postrzegane było bardzo negatywnie, a i miejsca takie nie cieszyły się dobrą opinią. Nie istniało zresztą określenie domy dla seniorów, a raczej pejoratywny i przesiąknięty negatywnymi konotacjami termin domy starców. Panowało przekonanie, że są one swego rodzaju przechowalnią, w której schorowani i samotni staruszkowie dożywają swoich dni. Co jakiś czas media donosiły o przykładach znęcania się personelu nad pensjonariuszami okraszonymi poruszającymi obrazkami zaniedbanych, wychudzonych staruszków. Dzisiaj takie sytuacje są niezwykle rzadkie, a same domy starców uległy znacznej przemianie przeobrażają się w miejsca profesjonalnej opieki nad starszymi osobami. Wraz z postępującym starzeniem się społeczeństwa pojawiła się potrzeba stworzenia wielu miejsc, w których seniorzy, z różnych względów, mogliby zamieszkać

Ośrodki dla osób przewlekle chorych

Jednym z najczęstszych powodów jest konieczność zapewnienia opieki starszej osobie, która nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, a rodzina nie może się taką osobą zajmować. Szczególnie dużą grupę stanowią seniorzy dotknięci bardzo uciążliwymi, a jednocześnie typowymi dla starszego wieku chorobami Alzheimera i Parkinsona. Samodzielne mieszkanie chorego, gdy choroba jest już w stadium dużego zaawansowania, właściwe jest niemożliwe i mogłoby się skończyć nieszczęściem, gdyż pogarszająca się pamięć i postrzeganie rzeczywistości stwarza zagrożenie dla ich samych i dla otoczenia. Istnieje niewiele rodzin, które są wstanie zapewnić właściwą opiekę osobom cierpiącym na te choroby, które często potrzebują całodobowej opieki i zaangażowania. Prędzej czy później zaczynają one poszukiwać odpowiedniego domu dla seniorów, w których osoby starsze objęte są odpowiednią terapią, rehabilitacją oraz opieką lekarska i pielęgniarską i mogą być swobodnie odwiedzane przez krewnych.

 Domy złotej jesieni.

Istnieją ośrodki przeznaczone dla osób starszych nie wymagających tak dużego zaangażowania w ich opiekę. Oferują one swoim pensjonariuszom nie tylko typową opiekę lekarską i pielęgniarską, ale również wiele różnych zajęć mających na celu utrzymanie dobrej kondycji ciała i umysłu: zajęcia gimnastyczne, szachowe, nordic walking itp. seniorzy przebywają w większej grupie, nawiązują nowe znajomości, które często przekształcają się w przyjaźnie lub związki  małżeńskie. Nie są już skazani na samotność, a w niektórych tego typu miejscach istnieje swoboda przemieszczania się, opuszczania placówki i wracania do niej. Takie domy dla seniorów często przypominają sanatoria niż ośrodki opieki.

Przygotowanie domu dla seniora

Wiele osób starszych dopóki radzi sobie sama nie chce opuszczać miejsca swojego zamieszkania. W myśl porzekadła, że starych drzew się nie przesadza, nie chcą rozstawać się z miejscem, w którym spędzili czasami większość swojego życia. Istnieją sposoby dostosowania miejsca zamieszkania do potrzeb osoby starszej i zaproponowanie jej szeregu udogodnień, które ułatwią codzienne funkcjonowanie. Dom dla seniora powinien cechować się ułatwieniami w łazience, aby korzystanie z niej było jak najbardziej bezpieczne. Od poszczególnych urządzeń powinny być zachowane odpowiednie odstępy, by poruszanie się nie sprawiało kłopotów. Lepiej zrezygnować z wanny, do której trudno wchodzić i wychodzić, na rzecz kabiny prysznicowej zwłaszcza z bezprogowym brodzikiem, do którego można wjechać nawet na wózku inwalidzkim. W samym prysznicu warto zadbać o barierki do przytrzymania się i specjalny taboret, aby można było usiąść. W salonie zastanowić się trzeba nad wymianą miękkich i zapadających się foteli i kanapy na takie z twardym siedziskiem ułatwiającym wstawanie i korzystniejszym dla kręgosłupa. Łóżko w sypialni powinno sięgać do wysokości kolan i należy usunąć nie przymocowany do podłogi dywan, na którym można się poślizgnąć. Warto zainwestować w poręcze ułatwiające podnoszenie się. Przyjazny dom dla seniorów to również odpowiednia kuchnia, w której większość prac można wykonywać na siedząco, zatem taka, w której blaty znajdują się na odpowiedniej wysokości i można pod nie podstawić krzesło.