Jesień życia nie musi być trudna. Dom dla seniorów.

Starość kiedyś kojarzyła się z szacunkiem i dzieleniem się z młodszym pokoleniem życiową mądrością. Ludzi w podeszłym wieku traktowano jak wyrocznie, a siwa głowa oznaczała głowę pełną mądrości. Paradoksalnie jednak od starych ludzi nie oczekiwano jakiejś większej aktywności, a raczej powściągania swoich potrzeb i oczekiwań wobec życia. Staruszkowie dożywali swoich dni przy rodzinach, a zjawisko odrębnych domów dla seniorów nie istniało. Dzisiaj, w obliczu przemian kulturowych i społecznych, zmienia się podejście do ludzi w starszym wieku. Przestali oni być traktowani jak skarbnica mądrości, bo przemiany technologiczne sprawiły, że to młodsze pokolenia są bardziej zorientowane we współczesnym świecie. Nastąpiła także zmiana w postrzeganiu ich przez samych siebie. Seniorzy zaczynają być coraz bardziej aktywni, realizują pasje i zainteresowania i zapisują się na Uniwersytety III Wieku.

Domy starców kiedyś.

Jeszcze kilkanaście lat temu umieszczenie starszej osoby z rodziny w ośrodku dla seniorów postrzegane było bardzo negatywnie, a i miejsca takie nie cieszyły się dobrą opinią. Nie istniało zresztą określenie domy dla seniorów http://wiejskieklimaty.net/dom-seniora-zachodniopomorskie, a raczej pejoratywny i przesiąknięty negatywnymi konotacjami termin domy starców. Panowało przekonanie, że są one swego rodzaju przechowalnią, w której schorowani i samotni staruszkowie dożywają swoich dni. Co jakiś czas media donosiły o przykładach znęcania się personelu nad pensjonariuszami okraszonymi poruszającymi obrazkami zaniedbanych, wychudzonych staruszków. Dzisiaj takie sytuacje są niezwykle rzadkie, a same domy starców uległy znacznej przemianie przeobrażają się w miejsca profesjonalnej opieki nad starszymi osobami. Wraz z postępującym starzeniem się społeczeństwa pojawiła się potrzeba stworzenia wielu miejsc, w których seniorzy, z różnych względów, mogliby zamieszkać

Ośrodki dla osób przewlekle chorych.

Jednym z najczęstszych powodów jest konieczność zapewnienia opieki starszej osobie, która nie jest w stanie funkcjonować samodzielnie, a rodzina nie może się taką osobą zajmować. Szczególnie dużą grupę stanowią seniorzy dotknięci bardzo uciążliwymi, a jednocześnie typowymi dla starszego wieku chorobami Alzheimera i Parkinsona. Samodzielne mieszkanie chorego, gdy choroba jest już w stadium dużego zaawansowania, właściwe jest niemożliwe i mogłoby się skończyć nieszczęściem, gdyż pogarszająca się pamięć i postrzeganie rzeczywistości stwarza zagrożenie dla ich samych i dla otoczenia. Istnieje niewiele rodzin, które są wstanie zapewnić właściwą opiekę osobom cierpiącym na te choroby, które często potrzebują całodobowej opieki i zaangażowania. Prędzej czy później zaczynają one poszukiwać odpowiedniego domu dla seniorów, w których osoby starsze objęte są odpowiednią terapią, rehabilitacją oraz opieką lekarska i pielęgniarską i mogą być swobodnie odwiedzane przez krewnych.  

 Domy złotej jesieni.

Istnieją ośrodki przeznaczone dla osób starszych nie wymagających tak dużego zaangażowania w ich opiekę. Oferują one swoim pensjonariuszom nie tylko typową opiekę lekarską i pielęgniarską, ale również wiele różnych zajęć mających na celu utrzymanie dobrej kondycji ciała i umysłu: zajęcia gimnastyczne, szachowe, nordic walking itp. seniorzy przebywają w większej grupie, nawiązują nowe znajomości, które często przekształcają się w przyjaźnie lub związki  małżeńskie. Nie są już skazani na samotność, a w niektórych tego typu miejscach istnieje swoboda przemieszczania się, opuszczania placówki i wracania do niej. Takie domy dla seniorów https://www.wiejskieklimaty.net/o-nas/nasze-atuty/ często przypominają sanatoria niż ośrodki opieki.

Przygotowanie domu dla seniora.

Wiele osób starszych dopóki radzi sobie sama nie chce opuszczać miejsca swojego zamieszkania. W myśl porzekadła, że starych drzew się nie przesadza, nie chcą rozstawać się z miejscem, w którym spędzili czasami większość swojego życia. Istnieją sposoby dostosowania miejsca zamieszkania do potrzeb osoby starszej i zaproponowanie jej szeregu udogodnień, które ułatwią codzienne funkcjonowanie. Dom dla seniora powinien cechować się ułatwieniami w łazience, aby korzystanie z niej było jak najbardziej bezpieczne. Od poszczególnych urządzeń powinny być zachowane odpowiednie odstępy, by poruszanie się nie sprawiało kłopotów. Lepiej zrezygnować z wanny, do której trudno wchodzić i wychodzić, na rzecz kabiny prysznicowej zwłaszcza z bezprogowym brodzikiem, do którego można wjechać nawet na wózku inwalidzkim. W samym prysznicu warto zadbać o barierki do przytrzymania się i specjalny taboret, aby można było usiąść. W salonie zastanowić się trzeba nad wymianą miękkich i zapadających się foteli i kanapy na takie z twardym siedziskiem ułatwiającym wstawanie i korzystniejszym dla kręgosłupa. Łóżko w sypialni powinno sięgać do wysokości kolan i należy usunąć nie przymocowany do podłogi dywan, na którym można się poślizgnąć. Warto zainwestować w poręcze ułatwiające podnoszenie się. Przyjazny dom dla seniorów to również odpowiednia kuchnia, w której większość prac można wykonywać na siedząco, zatem taka, w której blaty znajdują się na odpowiedniej wysokości i można pod nie podstawić krzesło.