Kilka prostych kroków do zatrudnienia pracowników ze Wschodu

Kilka prostych kroków do zatrudnienia pracowników ze Wschodu – w coraz większej ilości form można znaleźć wśród załogi pracowników ze Wschodu. Polskie prawo od 2018 roku ułatwiło dla przedsiębiorców procedury związane z zatrudnieniem pracowników ze wschodu. Wśród narodowości, które zaliczają się do tej grupy imigrantów zarobkowych należą między innymi głównie Ukraińcy, Rosjanie, Mołdawianie, Armeńczycy, Białorusini oraz obywatele Gruzji.

Mniejsze wymagania co do stawki płacowej zachęcają pracowników do zatrudniania tego typu pracowników w swoich firmach. Z drugiej strony, stawki oferowane przez polskich pracodawców są za niskie dla naszych obywateli, natomiast dla pracowników ze wschodu są one wciąż o wiele wyższe od tych w rodzimym kraju. Pozwalają one na spokojne utrzymanie rodzin, które pozostały w ich ojczyznach. Jak zabrać się za zatrudnienie tego typu pracownika i od czego zacząć?

Po pierwsze należy sobie odpowiedzieć na pytanie czy poradzą sobie oni w naszej branży i na jakich stanowiskach możemy ich zatrudnić. Problemem z tego typu zagadnieniem, nie mają właściciele ferm, oraz plantacji warzyw i owoców, ponieważ potrzebują oni tam dużej ilości pracowników fizycznych, których nie trzeba zbytnio wprowadzać w działanie firmy i obowiązujące w niej zasady. Jednak wszelkie zakłady produkcyjne powinny poważnie rozważyć ten pomysł przed rozpoczęciem poszukiwań pracowników ze Wschodu, którzy mogliby zasilić ich zasoby kadrowe.

Po drugie, dobrze jest znaleźć osobę, która w naszej firmie posługuje się rodzimym językiem przyszłego pracownika chociażby w stopniu komunikatywnym. Dzięki takiej osobie, łatwiejszy będzie kontakt z pracownikiem ze Wschodu oraz nie będzie problemów z wszelkimi poleceniami służbowymi, które mogą się okazać niezrozumiałe jeśli nie zostaną wytłumaczone przez kogoś dosadnie. Taka osoba może stać się swoistego rodzaju opiekunem pracowników ze wschodu, wprowadzając ich w kulturę pracy zakładu.

Po trzecie po podjęciu decyzji o tym, że chcemy zatrudniać pracownika ze wschodu, należny udać się do miejscowego Urzędu Pracy i złożyć wniosek o chęci zatrudniania pracownika na przykład z Ukrainy. Takie zaświadczenie ze zgoda jest całkowicie bezpłatne, a jego wydanie często odbywa się w przeciągu jednego dnia, ponieważ nie wymaga ono tak zwanego badania rynku i popytu na dane stanowisko. Po odebraniu zaświadczenia pracodawca może już legalnie zatrudnić pracownika ze wschodu. Dzięki temu dokumentowi pracownicy ze wschodu będą mogli ubiegać się w swoim kraju o tak zwana wizę pracowniczą zezwalająca na pobyt w naszym kraju i wykonywanie w nim pracy zarobkowej. Należy pamiętać o tym, że wiza turystyczna czy jakiegokolwiek innego rodzaju nie zezwala na wykonywanie pracy w legalny sposób.

Po wykonaniu tych kroków, można zacząć poszukiwanie w aktywny sposób pracowników ze wschodu. Do dyspozycji są tutaj dwie opcje. Po pierwsze można zacząć działać na własną rękę, jednak często takie działania są nieefektywne, ogłoszenia na portalach pracy, wymagają weryfikacji kandydatów, na dane stanowisko, do tego całe formalności spadają bezpośrednio na firmę zatrudniająca. Drugim i łatwiejszym sposobem jest skorzystanie z agencji pośrednictwa zatrudnienia, specjalizującej się w zatrudnianiu pracowników ze wschodu. Tego typu agencje, posiadają doświadczenie w poszukiwaniu pracowników, dodatkowo posiadają całe bazy osób chętnych do pracy, czekających na wolne stanowisko w Polskich firmach. Należy wtedy określić dla agencji wymagania wobec pracownika, rodzaj wykonywanej pracy oraz stawkę płacowa. Stawi najlepiej nie zaniżać zbytnio, ponieważ może to skutkować niechęcią pracownika do wykonywania pracy. Warto wiedzieć, że obecnie pracownicy ze wschodu, posiadają swoje grupy w internecie, gdzie analizują wszelkie stawki, dlatego, jeśli chcemy podać niższą stawkę niż dla polskiego pracownika, należy zrobić to rozsądnie i z umiarem. Dobrze opłacani pracownicy ze wschodu, odwdzięczają się lojalnością, dyspozycyjnością oraz chęcią do wykonywania powierzonej pracy.

Kilka prostych kroków do zatrudnienia pracowników ze Wschodu

Kilka prostych kroków do zatrudnienia pracowników ze Wschodu

Pracowników ze Wschodu należy zatrudnić w firmie  na takich samych zasadach jak zwykłych pracowników na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej. Tak samo należy zgłosić ich do ubezpieczenia społeczne z tą różnicą, że w miejscu numeru PESEL należy wpisać numer paszportu. W składanym oświadczeniu należy wpisać dane firmy, miejsce i rodzaj wykonywanej pracy oraz dane dotyczące wizy. Należy pamiętać także o tym, że łączny okres pracy pracownika ze wschodu nie może przekraczać 6 miesięcy w roku kalendarzowym. Po upływie tego czasu, jeśli chcemy wciąż kontynuować z pracownikiem ze wschodu stosunek pracy należy zgłosić się do urzędu do spraw cudzoziemców z wnioskiem o zezwolenie na pracę.

Cały proces nie jest tak skomplikowany jakby mogłoby się to wydawać. Obecnie w wielu miejscach można znaleźć wiele porad związanych z wypełnianiem dokumentów i składanie niezbędnych wniosków. Ułatwione procedury powodują, że pracownicy ze wschodu to coraz częściej spotykani pracownicy w polskich firmach.