Komputer dla graczy

Komputer dla graczy – wybór komputera dla gracza nie należy do najprostszych. Dzieje się tak, chociażby dlatego, że wybieramy go na lata, kosztuje całkiem sporo, a rynek jest przepełniony tego typu sprzętem. Dlatego, zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, warto zdobyć informacje niezbędne do zakupu komputera dla graczy. Pierwszą rzeczą, nad którą zastanawiają się gracze, jest to czy zakupić komputer stacjonarny, czy laptop. Obydwa sprzęty są przystosowane do gier, w związku z tym wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę wymagamy od komputera.

Laptop jest dobrym rozwiązaniem wtedy, gdy często korzystamy z komputera poza domem (musimy zabierać go do pracy, korzystać z niego w podróży). Trzeba przyznać, że jest to bardzo wygodne. Minusem tego typu komputerów dla graczy jest to, że kosztują dużo więcej, niż komputery standardowe, czyli stacjonarne. Przewagę tych drugich stanowi przede wszystkim to, że są niższe, mają wyższą wydajność, łatwo można dostosować je po siebie (na przykład poprzez rozbudowanie komputera).

Komputer dla graczy

Komputer dla graczy

Jeżeli już wiemy, że nasz komputer do gier ma być stacjonarny, dobrze jest przeczytać poniższe wskazówki, żeby wiedzieć czym kierować się przy jego wyborze. Nie warto jest liczyć jedynie na pomoc pana w sklepie, który może i doradzi, ale z pewnością będzie to komputer, z którego ma on najwyższą marżę. Dlatego nie warto zdawać się jedynie na wiadomości zdobyte w sklepie , ale już przed zakupem wiedzieć, na co powinno się zwrócić uwagę. Na wydajność komputera do gier, wpływają przede wszystkim podzespoły. Jeżeli zakup komputera ograniczają nam fundusze, warto jest, początkowo przyjrzeć się jego parametrom, które odpowiadają za to, czy zakup będzie zaliczony do udanych. Warto jednak pamiętać, że najlepszym wyborem będzie zakup komputera dla graczy w średniej cenie. Wróćmy do wspomnianych powyżej podzespołów. Najważniejszym z nich jest karta graficzna, bez której niemożliwe jest zagranie w jakąkolwiek grę. Jest ona odpowiedzialna za produkcje obrazu oraz pokazanie go użytkownikowi na ekranie. Błędem jest jednak skupianie się tylko i wyłącznie na karcie graficznej. Wiele osób decyduje się na zakup komputera dla graczy z dobrą kartą graficzną, ale zapomina o procesorze. Najlepszym pomysłem jest zakup procesora i karty graficznej tej samej rangi (mniej więcej podobnych cenowo). Jeżeli jednak cena nie jest dla nas ograniczeniem, można zainwestować w jeszcze lepszy procesor. Z pewnością posłuży nam wtedy na długie lata. Jeżeli komputer dla graczy będzie wykorzystywany do grania w najnowsze gry, warto pamiętać także o pamięci RAM. Złotą zasadą jest to, że nigdy nie jest jej nadto. Optymalnym wyborem na ten moment, będzie zakup kości o pojemności 12 GB i więcej. Należy jednak pamiętać o tym, że za kilka lat może to być stanowczo za mało, a komputer dla gracza ma być przecież inwestycją na lata. Następnie przejdźmy do wyboru dysku twardego. Zdecydowanie najczęściej kupowanym jest dysk talerzowy, o dużej pojemności. Ma on przechowywać gry oraz niezbędne dane.

Przy wyborze komputera dla graczy, trzeba zwrócić uwagę także na płytę główną. Głównie trzeba pamiętać o tym na to, aby zgadzała się ona z wcześniej wybranymi podzespołami (kartą graficzną, procesorem, dyskiem twardym, pamięcią RAM). Konkretnie chodzi o gniazdo procesora, liczbę slotów na kości, pamięć, możliwość łączenia kart graficznych, częstotliwość pracy pamięci. W komputerach dla graczy ważne jest chłodzenie. Ma ono odpowiadać za niższą temperaturę wymienionych powyżej podzespołów. Warto jest zwrócić uwagę na to, aby wiatraki nie były zamontowane jedynie wewnątrz, ale także przy kartach graficznych czy procesorze. Ponadto, warto zwrócić także uwagę na zasilacz. Jako podstawę energii komputera dla gracza, powinien być dobrany w odpowiedni sposób. Jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej na ten temat, warto zajrzeć do kalkulatorów mocy. Są one dostępne zarówno na stronach producentów, jak i na innych stronach internetowych dla graczy. Ostatnią ważną rzeczą, na którą powinno się zwrócić uwagę, jest obudowa. Powinna być ona dopasowana zarówno do płyty główne, jak i do innych podzespołów. Obecnie na rynku zdecydowanie królują takie obudowy jak Desktop, Mini Tower, Full Tower, Small Form Factor, Midi Tower. Jeżeli chodzi o to, czego powinniśmy unikać, to jest to obudowa ze wbudowanym zasilaczem.

Przy wyborze komputera dla gracza ważne są także dodatki, które idealnie dopełniają całość. Zaliczają się do nich: myszka do komputera, słuchawki, głośniki, pady, klawiatury dla graczy. Jeżeli jesteśmy graczem początkującym i nie jesteśmy pewni, czy granie stanie się naszą pasją, możemy znaleźć komputer do trzech tysięcy złotych. Mimo że złożenie komputera w tej cenie dla wielu może okazać się niemożliwe, wcale tak nie jest. Jeżeli uzbroimy się w cierpliwość, poszukamy części na okazjach i naprawdę przyłożymy się do zadania, z efektu możemy być bardzo zadowoleni. Reasumując, komputera dla gracza nie warto kupować pod wpływem chwili. Dobrze jest skorzystać z dostępnych wskazówek oraz przemyśleć każdy wybór.