Księgowość

Witam Cię bardzo serdecznie, jeżeli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie jesteś przedsiębiorcą, który poszukuje informacji na temat rachunkowości i czym jest księgowość. Doskonale zdaję sobie sprawę, że prowadzenie własnej działalności wiąże się z masą wyrzeczeń i ciężką pracą. W myśl, że co dwie głowy to nie jedna coraz więcej przedsiębiorców decyduje się oddać swoją księgowość w ręce specjalistów. W końcu każdy przyzna, że jest to nie byle, co i nie każdy może prowadzić rachunkowość, zwłaszcza dużej firmy.

Dosłownie każdy błąd popełniony w prowadzeniu rachunkowości może skutkować ogromnymi karami od urzędu skarbowego, a to zdecydowanie nie jest pożądane przez początkujących przedsiębiorców, którzy i tak mają na głowie masę opłat i problemów związanych z działalnością. Przedsiębiorca powinien skupić się na troszczeniu o swoich pracowników, zapewnienie produktów w firmie oraz dobrych warunków pracy. Coraz bardziej rośnie moda na dbanie o pracownika, więc coraz więcej przedsiębiorców po prostu ma mniej czasu na dbałość o rachunki. Księgowy czy agencja księgowa są, zatem idealnym rozwiązaniem, zanim powiemy sobie więcej na temat samej księgowości, powiedzmy sobie jeszcze, kto powinien takiego specjalistę wynająć. Księgowość można podzielić na uproszczoną i pełną.

Polecam:

Pełna jest bardziej skomplikowana, więc o niej za chwilę, pierw chciałbym skupić się na uproszczonej. To właśnie ten rodzaj wybiera większość właścicieli małych firm, ponieważ wystarczy jedynie wykazywać dochód przed urzędem skarbowym, który nakłada na nas podatek dochodowy i właściwie mamy spokój. Oczywiście dochodzi do tego pilnowanie kasy fiskalnej i tym podobne problemy jednak jest to nic w porównaniu z księgowością pełną. Księgowość pełna wymaga prowadzenia ksiąg rachunkowych, które z kolei wymagają specyficznych rozliczeń, podsumowań i sprawozdań. Wszystko to ma na celu określenie kondycji danej firmy oraz przełożenie się na podniesienie efektywności danego przedsiębiorstwa. Księgowość pełna dla większego przedsiębiorstwa może być dosłownie przepustką do wielkiego sukcesu jednak, na czym się opiera?

Przede wszystkim pełna księgowość wymaga prowadzenia ksiąg rachunkowych, które co prawda wymagają więcej wpisywania i ewidencjonowania, ale pełnią dwie bardzo ważne funkcje. Przede wszystkim pełnią funkcję informacyjną dla nas przedsiębiorców lub zarządu naszej firmy, ponieważ to one rysują nam szkic sytuacji finansowej i kondycyjnej naszej firmy. Druga podstawowa funkcja to oczywiście podstawa do rozliczenia podatkowego, ale o tym tłumaczyć już nie będę, czemu? Otóż według mojej skromnej opinii w tym momencie i po przeczytaniu tego artykułu każdy powinien dostrzec odpowiedź na postawioną na wstępie hipotezę. Czy do prowadzenia księgowości potrzeba księgowego lub całego biura, a zwłaszcza przy pełnej księgowości. Moim zdaniem przy uproszczonej księgowości możemy dać sami rade, wymaga to oczywiście samodyscypliny, niezawodnej pamięci itp., itd. jednak pełna księgowość to już nie przelewki i danych do wprowadzenia oraz obowiązków, na jakich musimy się skupić jest tyle, że zwyczajnie nie mielibyśmy życia prywatnego.

Księgowość

Księgowość

Dlatego jeżeli zakładamy małą działalność możemy sami spróbować ewidencjonować naszą działalność i rozliczać się z urzędem skarbowym we własnym zakresie, jeżeli jednak zamierzamy otworzyć duży interes, który przynosi miliony zysków to zdecydowania polecam wynajęcie księgowego lub oddanie sprawy do fachowego biura zajmującego się księgowością. Warto dodać, że obecnie rynek pęka w szwach od ofert osób, które chcą podjąć się prowadzenia księgowości i jest to tak naprawdę jeden z najlepszych sposobów na zarobek. Reasumując, jeżeli nie rokujemy, że nasze dochody przekroczą półtora miliona euro to możemy korzystać z innych form rozliczenia podatkowego. Jeżeli jedna przekroczymy ten limit to wówczas pozostaje nam tylko pełna księgowość. Księgi rachunkowe różnią się od ksiąg podatkowych (uproszczona księgowość) tym, że nie prowadzi się ich w celu ustalenia rzeczywistych należności podatkowych, a w celu monitorowania kondycji finansowej firmy. Jeżeli chcemy mówić tutaj o funkcji podatkowej to jest ona jedynie elementem dodatkowym, który nie stanowi podstawowej funkcji ksiąg rachunkowych. Osobiście nie jest przedsiębiorcą jednak, kto w dzisiejszych czasach nie ma z tak owymi kontaktu. Przed napisaniem tego artykułu pozwoliłem sobie przeprowadzić takie kontrolne wywiady, dzięki którym poznałem nieco temat księgowości. Zdaję sobie sprawę, że w żadnym stopniu nie jest to temat łatwy ani taki z którym poradzi sobie każdy dlatego warto skorzystać z każdej możliwej pomocy. Na koniec dodam jeszcze, że bardzo uważnie należy wybierać agencję lub osoby prywatne, którym zamierzamy powierzyć nasze rachunki, ponieważ w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest natknąć się na oszustów czy po prostu amatorów. Dziękuję Ci za poświęcony czas oraz za zainteresowanie moim artykułem. Mam nadzieję, że chociaż w pewnym stopniu poszerzyłem twoją wiedzę w sprawach księgowości, a informacje zawarte w artykule przydadzą Ci przy otwieraniu działalności.