Kupno domu

Kupno domu. Niejedna osoba ma dylemat, co kupić – dom czy mieszkanie? Wiadomo, oba te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. W poniższym tekście znajdą się przydatne informacje dotyczące kupna domu oraz tego, jakie nieruchomości można znaleźć na rynku.

Zalety, jakie pojawiają się przed właścicielami nieruchomości – domu

Jako pierwszą i najczęściej wymienianą zaletą wśród posiadaczy domków jest brak sąsiada. Oczywiście, całkowite ich uniknięcie jest niezwykle trudne, jednak połączenie nieruchomości działkami jest już sporym udogodnieniem. Zapewnia to bezpośrednie odseparowanie od graniczącego budynku. Zwłaszcza jeśli weźmie się jako porównanie tak liczne sąsiedztwo w blokach i przyleganie ściana w ścianę z innymi mieszkaniami.

Skoro została przywołana działka, warto i tą kwestię poruszyć. Niewątpliwym atutem wielu domów na sprzedaż poza jego wnętrzem i innymi aspektami, jest właśnie ogród. To on jest swoistym wabikiem, ponieważ często przyszły nabywca przechodzi przez przedogródek do drzwi wejściowych. Możliwość swobodnego korzystania z własnego ogrodu w sezonie, zwłaszcza letnim podczas uprawiania warzywnika, posiadania sadu lub też w trakcie relaksu i zabawy jest nieoceniona. Jest to także atrakcyjna propozycja dla rodzin z dziećmi, które mogą przebywać na świeżym powietrzu i bawić się w piaskownicy lub na przydomowym placu zabaw. Idealnym wręcz rozwiązaniem jest połączenie salonu lub kuchni z tarasem i ogrodem. Zapewnia to otwarcie domu na przestrzeń oraz daje możliwość spożywania posiłków na zewnątrz, kiedy pogoda dopisuje.

Metraż domu może być zaletą, jak i wadą. Jako ludzie jesteśmy tak indywidualnymi jednostkami, że rozpiętość nieruchomości z rynku wtórnego, jak i pierwotnego jest spora. Niemniej duża liczba domów jest większa niż niejedno mieszkanie. Różnicę tą łatwo zauważyć w metrażu kuchni, ilości i metrażu pokoi czy salonu. Często też domy na sprzedaż oferują swoim nabywcom dostęp do dwóch łazienek, co jest znacznym ułatwieniem każdego dnia nawet przy małej rodzinie.

Lokalizacja przyszłego miejsca na ziemi

Wybór jest spory, ponieważ dom można kupić w mieście, na wsi czy na skraju lasu. Jednak wspomniane określenia są bardzo ogólne, gdyż dla przykładu sporą różnicę można zauważyć porównując wieś znajdującą się pięć i pięćdziesiąt kilometrów od miasta wojewódzkiego. Kontrasty są zauważalne pod względem posiadanej infrastruktury, ilości i wielkości sklepów, dostępności do apteki, banku czy bankomatu. Aczkolwiek każda z tych lokalizacji ma swój urok.

A może nieruchomość na Sardynii? :

Wady mieszkania w domu

Niestety przyszły kupujący musi zapoznać się z propozycją nieruchomości także pod względem ogrzewania. Warto zwrócić uwagę na rodzaj pieca i posiadane przez niego udogodnienia techniczne oraz paliwo jakie wykorzystuje. Obecnie rozwiązań na rynku grzewczym jest sporo, jednak dalej dominuje spalanie węgla, drewna, gazu i ekogroszku. Ogrzewanie domu jest obowiązkiem, który spoczywa na właścicielu.

Dla jednego ogród przy domu na sprzedaż jest miejscem relaksu i wytchnienia, nawet gdy trzeba trochę popielić, zagrabić liście lub skosić trawę. Dla innej osoby te obowiązki mogą być przykrą powinnością. W okresie zimy, jak i trakcie całego roku dochodzi jeszcze dbanie o chodnik przylegający do nieruchomości.

Dojazdy do pracy lub szkoły mogą być dla wielu osób ciężką próbą, ponieważ często brakuje przystanku autobusowego w bliskiej okolicy domu lub też częstość kursowania dostępnych środków transportu jest sporadyczna. W takim wypadku posiadacze domu muszą dodatkowo kupić samochód lub udać się na kurs prawa jazdy, jeśli do tej pory nie posiadali stosownych uprawnień.

Rynek nieruchomości w Polsce

Domy na sprzedaż najłatwiej jest znaleźć na rynku wtórnym. Liczność ofert sprawia, że przyszli nabywcy nieruchomości zwracają uwagę na: ilość pokoi, metraż domu, wielkość działki, odległość od istotnych punktów (takich jak praca, szkoła czy placówka medyczna), typ dojazdu do domu na sprzedaż czy kubaturę budynku. Przeważają oferty prywatne, co umożliwia negocjowanie ceny podczas kupna.

Domy z rynku wtórnego, podobnie jak i mieszkania mogą być do gruntownego remontu lub do odświeżenia. Zdarza się także, że wystarczy wyremontować jedno pomieszczenie (na przykład: kuchnię, łazienkę) lub przeprowadzić wybrane prace remontowe obejmujące budynek (na przykład: wymianę dachu lub okien) i można się wprowadzić.

Na rynku pierwotnym coraz częściej pojawiają się budynki jednorodzinne, zwłaszcza w bliskiej odległości dużych miast. Jednak znacznie częściej w ofercie wielu deweloperów znajdują się tak zwane bliźniaki, czyli domy w zabudowie bliźniaczej.

Połączeniem licznych cech domów jednorodzinnych i mieszkania w bloku są domy w zabudowie szeregowej. Takie domy na sprzedaż zapewniają zarówno sporą prywatność, większy metraż, jak i kawałek własnego ogródka. Dodatkowo zlokalizowane są bardzo często w dogodnej lokalizacji, co umożliwia łatwy dojazd do miasta. Jednocześnie pozwala uciec z zatłoczonej metropolii oraz uniknąć ciągłego gwaru spowodowanego komunikacją i użytkowaniem na co dzień wielu udogodnień technologicznych.