Opieka nad osobą leżącą — od czego zacząć?

Opieka nad osobą leżącą — od czego zacząć? Bardzo często w dzisiejszych czasach nie doceniamy osób starszych. Wiele ludzi uważa ich za przeszkadzających, mało wiedzących i nieznających się na nowoczesnych technologiach. Są to jednak zwykle ci, którzy nie mają dziadków lub są z nimi na ścieżce wojennej. Różnica pokoleń pomiędzy dziadkami a wnukami jest na tyle duża, że porozumiewanie się jak ze znajomymi nie wchodzi w grę.

Osoby starsze wychowywane były w innych czasach, znacznie cięższych i obfitujących w ogrom pracy. Nie znają oni technologii, smartfonów oraz często nie mają pojęcia o działaniu komputera. Dla tych osób, które wychowały się w świecie technologii jest to dziwne i nienormalne.

Dlatego też ludzi starsi są w wielu kwestiach pomijani i niedoceniani. Ich wartość zauważmy zwykle wtedy, kiedy jest za późno. Są to jednak ludzie, którzy bardzo dużo przeszli, mają ogromne doświadczenie życiowe oraz wychowali swoje potomstwo, a także nieraz jeszcze i wnuczęta. Babcie kojarzone są z osobami pełnymi miłości, zrozumienia oraz cierpliwości. Całe życie nas wspierają i pomagają pokonać trudności oraz dzielą się miłością. Jednak z każdym rokiem dziadkowie stają się starsi, a z czasem także niedołężni i pojawia się moment, kiedy to oni potrzebują naszej pomocy i wsparcia. Warto wtedy się odwdzięczyć za poświęcony czas i pamiętać o tych osobach.

Ciężka choroba

Opieka nad osobą leżącą — od czego zacząć?

Opieka nad osobą leżącą — od czego zacząć?

Choroba dosięgnąć może każdego, szczególnie jeśli ma już swoje lata oraz bagaż doświadczenia życiowego na plecach. Niekiedy choroba postępuje powoli i można się na nią stopniowo przygotować lub spowolnić jej postępowanie. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy ktoś zostaje nagle skazany na leżenie i dobroć rodziny. W sytuacji, kiedy ktoś z naszej rodziny jak babcia, dziadek czy rodzice zostaną zaatakowani przez chorobę, która przykuje ich do łóżka, mamy obowiązek się nimi opiekować, tak jak oni robili to przez całe życie. Nie jest to jednak takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Osoba leżąca wymaga stałej opieki, dlatego pozostawienie na osiem godzin wyjście do pracy kategorycznie odpada. Jak więc pogodzić opiekę nad starszą leżącą osobą z pracą lub innymi obowiązkami?

Pierwszym wyjściem jest dom opieki. Jest to jednak zwykle wyjście ostateczne dla osób, które nie mają bliskiej rodziny, jest ona zbyt daleko lub po prostu nie jest w stanie opiekować się starszą osobą. Trzeba się także liczyć z kosztami takiego rozwiązania. Płacić trzeba bowiem nie tylko za pobyt czy opiekę, ale także lekarzy i lekarstwa, które są niezbędne. Kwota może się okazać na tyle wysoka, że bardziej opłacalne będzie zrezygnowanie z pracy lub poszukanie takiej, która możemy wykonywać w domu, aby chorego doglądać. Dla tych, którzy mimo wszystko cenią sobie karierę zawodową lub praca jest niezbędna ze względu na finanse, poleca się opiekę domową. Jest to zwykle osoba, która pracuje lub pracowała jako pielęgniarka. Nie musi mieć koniecznie medycznego wykształcenia, ale warto sprawdzić, czy radzi sobie ze starszą osobą. Dobrym wyjściem jest zainstalowanie kamery, nawet takie małej internetowej — dzięki temu, będzie można skontrolować pracę takiej osoby, sprawdzić, czy dobrze traktuje podopiecznego oraz wywiązuje się ze swoich obowiązków.

A co z toaletą?

Bez względu na to, czy sami będziemy się opiekować chorą osobą, czy będzie to zatrudniona pomoc, konieczne jest przemyślenie kwestii toalety. W szpitalach są na przykład wykorzystywane niewielkie nocniki, gdzie chorzy mogą oddać swoje potrzeby fizjologiczne. Jednak nie dotyczy to osób, które są na stałe przywiązane do łóżka i nie są w stanie się samodzielnie podnieść. U osób starszych często także dokuczającym problemem jest nietrzymanie moczu. W takiej sytuacji, chory często nie jest w stanie określić czy występuje potrzeba skorzystania z toalety lub reakcja jest zbyt późna. W takim wypadku przydatne będą pieluchomajtki.

Jest to świetne rozwiązanie, które zapewnia komfort nie tylko użytkownikowi, ale także osobie, która zmienia bieliznę choremu. Dawniej stosowane pieluchy tetrowe wymagały ciągłego prania, co dodatkowo wymagało pracy oraz podnosiło rachunki za wykorzystanie wody. Pieluchomajtki są wygodne i dyskretne. Pozwalają na spokojny odpoczynek bez konieczności noszenia chorego do toalety. Odpowiednio dobrane będą też dobrze przylegać, co zapobiegnie wyciekom zawartości, a przy tym nie będą uciskać skóry.

Jak dobrać pieluchomajtki?

Największą zaletą pieluchomajtek jest to, że możemy je kupić w praktycznie każdym rozmiarze. Jednak najpierw trzeba ten rozmiar dobrać do wagi oraz wielkości osoby, która ich potrzebuje. Najlepszym sposobem będzie zmierzenie obwodu bioder oraz ud, dzięki temu będziemy w stanie idealnie dobrać wielkość. Kolejną kwestią jest chłonność. Należy zwrócić uwagę na to, w jakich miesiącach najwięcej się pije płynów, a w jakiś decyduje się raczej na posiłki stałe. Wiadomo, że w lecie pragnienie jest większe ze względu na panujące upały. Dlatego też pieluchomajtki na ten okres powinny być bardziej chłonne, ale też przewiewne, aby nie pojawiały się odparzenia od gorąca.