Rehabilitacja ogólnoustrojowa – co to jest?

Rehabilitacja ogólnoustrojowa – co to jest? Dobry rehabilitant na brak pacjentów narzekać nie może. Nie ma się temu co dziwić, gdyż rehabilitacja przynosi ulgę wielu pacjentom i jest wskazana w przypadku wielu schorzeń. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje kilka rodzajów rehabilitacji. Każdy z nich znajduje zastosowanie w nieco innym przypadku. Rehabilitacja ogólnoustrojowa jest metodą, która może przynieść pacjentowi poprawę ogólnego stanu zdrowia. Co ważne, taka rehabilitacja może odbywać się w ramach NFZ. Oznacza to, że pacjent nie będzie musiał ponosić dużych kosztów związanych z opłaceniem specjalistów.

Czym jest rehabilitacja ogólnoustrojowa?

Rehabilitacja ogólnoustrojowa to pojęcie, które wielu osobom kojarzy się dość enigmatycznie. Tymczasem to nic innego jak pewien proces, który ma na celu przede wszystkim kompleksowe leczenie schorzeń narządu ruchu. Znajduje ona zastosowanie w szczególności wtedy, gdy cierpimy na różnego rodzaju urazy. Mogą być one skutkiem wypadku, a także skutkiem jakiejś choroby. Ponadto, ten rodzaj rehabilitacji wskazany jest u osób, które cierpią na schorzenia neurologiczne, reumatologiczne, a nawet onkologiczne. Co ważne, rehabilitacja ogólnoustrojowa odbywa się zazwyczaj w warunkach stacjonarnych. Bardzo często jest ona prowadzona w szpitalach. Nierzadko prowadzi się ją także w sanatoriach. Skierowanie na oddział rehabilitacyjny lub do sanatorium musi wystawić lekarz specjalista. W przeciwnym razie darmowa rehabilitacja nie będzie niestety możliwa. Okazuje się, że w większości przypadków, ogólnoustrojowa rehabilitacja musi być kontynuowana w warunkach domowych. Rehabilitacja domowa może odbywać się na NFZ, ale również prywatnie. Jeśli zależy nam na prywatnej rehabilitacji, będziemy potrzebować dobrego fachowca, który okaże nam wsparcie. Bardzo dobry fizjoterapeuta nie może narzekać na brak pacjentów. Trzeba więc liczyć się z tym, że na usługi wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów będzie trzeba poczekać.

Polecamy uwadze:

Na czym polega rehabilitacja ogólnoustrojowa?

Wiele osób zastanawia się nad tym, na czym właściwie polega ogólnoustrojowa rehabilitacja. Okazuje się, że jest to cały zbiór metod leczniczych. Zazwyczaj, na oddział stacjonarny rehabilitacji ogólnoustrojowej kierują lekarze pracujący na oddziałach neurochirurgicznych, kardiochirurgicznych czy ortopedycznych. Ponadto, powszechne są skierowania od specjalistów zatrudnionych na oddziałach urologicznych, ginekologicznych czy też chorób wewnętrznych. Jeżeli jednak borykamy się z chorobami przewlekłymi, które są uciążliwe, skierowanie może wystawić lekarz pracujący w poradni. Najczęściej skierowania tego typu wystawiają lekarze poradni rehabilitacyjnej, neurologicznej czy reumatologicznej. Wiele osób zastanawia się także nad tym, jak długo trwa rehabilitacja ogólnoustrojowa. Na to pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, z jak poważnym problemem zdrowotnym zmaga się osoba poddająca się rehabilitacji. Co do zasady jednak, rehabilitacja na oddziale trwa od 4 do nawet 6 tygodni. Należy pamiętać o tym, że wykorzystywane są różne zabiegi w celu pomocy pacjentom. Przede wszystkim korzysta się z ćwiczeń prowadzonych przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Zawsze są one dostosowane do aktualnych możliwości konkretnego pacjenta. Hydroterapia oraz elektroterapia także są bardzo powszechne. Niekiedy stosowana jest także terapia ultradźwiękami oraz termoterapia. Światłolecznictwo również znajduje zastosowanie w przypadku terapii pewnych schorzeń. Trzeba liczyć się z tym, że czas oczekiwania na terapię w ramach oddziału szpitalnego może być długi. Pilne przypadki są jednak wskazaniem do skrócenia czasu oczekiwania. O tym, czy przypadek jest pilny czy też nie, decyduje jednak lekarz wystawiający skierowanie na oddział rehabilitacji ogólnoustrojowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o rehabilitacji ogólnoustrojowej?

Rehabilitacja ogólnoustrojowa - co to jest?

Rehabilitacja ogólnoustrojowa – co to jest?

Jak zaznaczono, rehabilitacja medyczna odbywająca się na oddziałach szpitalnych trwa dość długo. Należałoby więc zatroszczyć się o właściwe przygotowanie. Wskazane będzie sporządzenie listy najważniejszych przedmiotów i ubrań, które warto ze sobą zabrać. Na pewno przydatne będą wygodne ubrania, na przykład dresy. Wówczas wykonywanie ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę będzie proste i przyjemne. Rehabilitacja poudarowa, a także każdy inny rodzaj terapii wymaga dobrej współpracy pacjenta ze specjalistami. Na oddziale będzie można korzystać z pomocy lekarzy, fizjoterapeutów, a także pielęgniarek. W niektórych przypadkach wskazana będzie także konsultacja z psychologiem. Dzięki tego rodzaju konsultacji można będzie poukładać sobie wiele spraw. Nie każdy pacjent od razu potrafi odnaleźć się w nowej sytuacji. Dla większości osób choroba jest trudna do zaakceptowania, zwłaszcza jeśli pojawiła się nagle. Aby zwiększyć prawdopodobieństwo skuteczności rehabilitacji, warto byłoby zadbać także o odpowiednią dietę. Wówczas będziemy mieli siłę wykonywać zalecone przez rehabilitanta ćwiczenia. Kontynuowanie ich w domu również zwiększa szanse powodzenia leczenia.