Sklep z bongo

Sklep z bongo – ostatnimi czasy na rynku pojawiły się sklepy z bongo. W pierwszej chwili nie wiedziałam czym jest bongo. Okazuje się, że bongo to, po prostu fajka wodna, wykorzystywana do palenia różnego rodzaju ziół, tytoniu oraz konopi. Palenie przy użyciu bonga różni się od zwykłego palenia tym, iż dym jest filtrowany przez wodę. Najnowszej generacji bonga, jakie oferują sklepy z bongo, wykonane są zwykle ze szkła, istnieją również silikonowe lub akrylowe. Można zetknąć się również z wykonanymi z naturalnych surowców np. bambusa lub drewna. Bongo zbudowane jest z kilku elementów, gdzie każdy spełnia inne zadanie.

Wszystkie części razem pozwalają na uzyskanie pełnego potencjału fajki wodnej. Pierwszy element to ustnik, usytuowany w postaci otworu w górnej części bona. Korzysta się z niego w ten sposób, że przykłada się usta i zaciąga wydostającym dymem. Kolejny element to komora. To właśnie w tym miejscu gromadzi się dym, później wdychany.

Przefiltrowany przez wodę dym trafia najpierw do komory, a dopiero później do płuc palacza. Następna część bonga, oferowanego w sklepie z bongo, to cybuch. Stanowi górną część bonga kształtem przypominając miseczkę. W niej to właśnie ubija się susz przeznaczony do palenia. Jego dolna część umieszczona jest w wodzie i przenosi do niej dym, który zostaje poddany filtracji. Niektóre sklepy z bongo oferują tego typu urządzenia ze sprzęgłem. Sprzęgło to nic innego jak otwór w ściance bonga, ważne jest, aby wlewana woda nie przekroczyła jego poziomu. Otwór ten zatykany jest palcem do momentu, aż dojdzie do nagromadzenia się dymu w komorze. Ostatnim elementem urządzenia jest dzban. Dzban to po prostu zbiornik na wodę i to właśnie w tym miejscu dochodzi do oczyszczania dymu.

Jak zatem należy korzystać z bonga? Na pewno instrukcji udzielą sprzedawcy sklepu z bongo, ale również w internecie można znaleźć wiele instrukcji użytkowania. Przede wszystkim najpierw należy wyczyścić bongo. Owszem, w nowo zakupionym, nieużywanym jeszcze bongo, raczej nie należy się spodziewać zanieczyszczeń, czy zabrudzeń, jednak podobnie tak, jak ze sprzętem używanym w kuchni, przed użyciem należy je umyć i oczyścić. Po wykonaniu tej czynności, szczególnie, gdy z urządzenia już korzystano nie raz, należy napełnić jego podstawę wodą. Woda jest wlewana przez ustnik. Nie jest wskazane używanie wody prosto z kranu, lepiej zastosować wodę filtrowaną. Ilość wody powinna zakrywać około dwa i pół centymetra dolnej części cybucha. Na pewno zostaniecie o tym poinformowani w sklepie z bongo.

Sklep z bongo

Sklep z bongo

Co, do temperatury wody, to wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Niektórzy wolą zimną, inni ciepłą, najczęściej stosuje się wodę o temperaturze pokojowej. Niektórzy popełniają błąd napełniają urządzeni większą ilością wody. To nie jest właściwe, gdyż im większa ilość wody, tym większy wysiłek muszą włożyć płuca wciągając powietrze z wody. Nie należy także zapominać, podczas palenia bonga w większym gronie, aby wymieniać wodę, jeżeli zmieni kolor, czyli ulegnie zanieczyszczeniu. Kolejna czynność, którą należy wykonać to napełnienie dyfuzora, jest to oczywiście opcjonalne, gdyż nie każde bongo, które jest oferowane w sklepie z bongo, jest w niego zaopatrzone. To dodatkowe elementy filtrujące dym. Mogą one być rozgałęzione jak drzewa, przypominać krążek, nacięte rurki, czy wyglądać jak zaokrąglone kopułki. Niezależnie od kształtu mają za zadanie lepiej rozpraszać i schłodzić dym.

Opcjonalnie można dodać lód, który dodatkowo schłodzi dym, co dla wielu osób jest przyjemniejsze podczas wdychania. Wrzuca się kilka kostek lodu do wody znajdującej się w bongu. Trzeba najpierw wyjąć rurkę i cybuch. Wiele sklepów z bongo oferuje urządzenia, które na dole komory posiadają specjalne blokady utrzymujące lód nad poziomem wody. To sprawia, że dym przedostaje się pomiędzy kostkami lodu i dociera do ust przyjemnie schłodzony. Następnie przygotowuje się materiał i napełnia nim górną część cybucha. Należy upewnić się, że jest przepływ powietrza. Na pewno sprzedawca w sklepie z bongo pokaże jak to wykonać. Jest to proste, wystarczy tylko dmuchną i upewnić się, że powietrze wydobywa się z drugiej strony. Jeśli jednak tak się nie dzieje, trzeba przepchać cybuch, chociażby za pomocą igły. Ważne jest, aby to, co ma być palone, nie było zanieczyszczone, gdyż wpłynie to negatywnie na jakość dymu. Czysty materiał można rozdrabniać za pomocą młynka, dostępnego w sklepach z bongo. Nie należy tego jednak zrobić zbyt intensywnie, gdyż zbyt drobno zmielony materiał przedostanie się do środka bonga i zanieczyści wodę. Materiał należy lekko ubić palcem w cybuchu. Nie należy nakładać zbyt dużej ilości suszu.

Bongo łapiemy jedną rękę za komorę, przykładamy usta do ustnika, robimy to w otworze nie na zewnątrz niego. Należy wypełnić ustami jego wnętrze, muszą ściśle przylegać. Odpalamy zapalniczkę i przykładamy do cybucha. W momencie zbliżenia zapalniczki do materiału tworzy się podciśnienie i zaczyna być zasysane powietrze z bonga. Pomaga to wciągnąć płomień do suszu, a powstały dym do środka bonga. Następnie wykonujemy wdech i wydech. Na zakończenie nie można zapomnieć o wyczyszczeniu bonga.