Ukraińcy w Polsce

Ukraińcy w Polsce: obecnie w Polsce mieszka około 1,5 miliona Ukraińców. Niemal na każdym kroku widzimy naszych wschodnich sąsiadów. Niektórzy przyjeżdżają tu do pracy, pracownicy z Ukrainy stanowią większość, inni tu studiują, jeszcze inni decydują się tu zamieszkać na stałe. Każdy Ukrainiec ma swoje cele związane z przyjazdem do Polski.

Duża liczba osób od dawna szuka pracy i żyje w Polsce biednie, oszczędzając pieniądze, aby po pewnym czasie wrócić do kraju i żyć lepiej niż wcześniej. Jest też sporo osób, które przyjeżdżają tu na 2, 3 czy 6 miesięcy, szukając najtańszej opcji życia w Polsce, a potem wracają do swoich bliskich i mają dodatkowe pieniądze na kilkumiesięczne życie, z którymi mogą kupić samochód, umeblować mieszkanie lub prowadzić bardziej dostatnie życie.

Ukraińcy w Polsce czują się jak Polacy w Niemczech. Chociaż żyje się lepiej, chociaż warunki pracy są lepsze, ale tęskni się za krajem i rodziną. To jest to, czego chce każdy emigrant, aby żyć lepiej. Nawet jeśli zdecyduje się zostać gdzieś na zawsze, to pragnienie pozostanie z nim do końca życia. Pracownicy z Ukrainy nie boją się żadnej pracy. Chcą po prostu zarobić jak najwięcej pieniędzy, aby wysłać je swoim bliskim lub zaoszczędzić pieniądze i wrócić z lepszym życiem.

Gdzie najczęściej pracują ukraińscy pracownicy?

Ukraińcy w Polsce

Ukraińcy w Polsce

Zazwyczaj osoby te pracują przy zbiorze owoców, sprzątaniu, budowach i zakładach produkcyjnych. W większości przypadków osoby te nie posiadają odpowiednich kwalifikacji do zajmowania wyższych stanowisk, dlatego też otrzymują oferty pracy od osób o niższych kwalifikacjach. Oczywiście jedni pracownicy ze Wschodu zarabiają więcej a inni mniej w zależności od tego co potrafią, gdzie mogą pracować i co Agencja Pracy https://apsprofit.pl/dla-pracownikow/ znajdzie dla nich propozycję .

Są w Polsce Ukraińcy, którzy w firmach produkcyjnych zarabiają do 4 tys. zł, co dla nich to naprawdę dużo, w porównaniu do najniższych na Ukrainie, 200 zł w Polsce, a średnio 750 zł. Dzięki tym pieniądzom możesz po powrocie do kraju żyć zupełnie inaczej i pozwolić sobie i swoim bliskim na lepsze życie. Ludzie, którzy chcą tu zostać na zawsze, szukają mieszkań do wynajęcia, chcą normalnej umowy, chcą stabilizacji. Ci, którzy przyjeżdżają tu na krótko, na chwilę, żeby zarobić, a potem wracają, dostają umowy zlecenia na konkretne zadanie na miesiąc, dwa lata lub pół roku. Żyją bardzo biednie, wynajmują pokoje kilku osobom i jedzą jak najtaniej.

W ten sposób mają mniej do stracenia w życiu i więcej do zabrania do domu. Ze statystyk Narodowego Banku Polskiego wynika, że ​​w 2017 roku ukraińscy pracownicy wyeksportowali do kraju blisko 11,7 mld zł. To dużo pieniędzy, ale nie powinno nas to dziwić, ponieważ na Ukrainie mieszka duża część ludności polskiej.

Pracownicy z Ukrainy – jak czują się w Polsce?

Niestety, mimo najbardziej tolerancyjnych krajów, żaden obcokrajowiec nie czuje się gdzieś dobrze. Nigdy nie ma Cię w domu, więc bycie „obcym” jest zrozumiałe. Oczywiście w każdym kraju są ludzie, którzy na każdym kroku potrafią pokazać, że ktoś nie jest gdzieś mile widziany lub tolerowany, bo nie jest obywatelem tego kraju.

Polacy, którzy wyjechali do Niemiec, czuli się gorsi i słabi, tak samo czuli się ukraińscy pracownicy z Polski, nawet jeśli osobiście nie doświadczyli przemocy słownej, wulgaryzmów czy nieprzyjemnych zachowań. Tylko w naszym kraju możemy czuć się jak w domu. Z drugiej strony zawsze jesteśmy obcy i nawet jeśli otaczają nas najwspanialsi ludzie, nigdy nie będziemy w 100% ich częścią. Wiele zależy też od tego, jakimi są ludźmi. Wielu Ukraińców to mili ludzie, bardzo popularni wśród Polaków i bardzo dobrze czują się w Polsce. Jednak są też ludzie, którzy jak każdy naród są aroganccy i pewni siebie, a tacy ludzie często są przez Polaków nienawidzeni i to widać na każdym kroku.

Każdy ma prawo do normalnego życia

Każdy z nas ma prawo do życia w sposób zapewniający godne i satysfakcjonujące życie. Oczywiście Ukraińcy nie przyjeżdżają do Polski bo chcą, bo tak im wygodniej, ale chcą dla swoich rodzin czegoś więcej niż bieda, nędza i jakakolwiek perspektywa życia, która wygląda inaczej. Pracownicy z Ukrainy to ludzie, którzy pracują w agencjach pracy i czekają na najlepsze oferty pracy, ciężko pracują, dają, ale też pragną wszystkiego dla swoich bliskich i zarabiają pieniądze To sprawi, że ich życie na Ukrainie będzie znacznie lepsze niż wcześniej.

Migracja to norma. Ktoś do nas przychodzi i my też idziemy. Takie jest życie i w każdym kraju są pracujący w lepszych warunkach, z możliwością powrotu do domu z nową perspektywą, a często z nowymi możliwościami życiowymi.