Wentylacja z rekuperacją w domu jednorodzinnym dlaczego warto?

Wentylacja z rekuperacją w domu jednorodzinnym dlaczego warto? Rekuperacja w domu jednorodzinnym pozwala na wymianę powietrza w każdych warunkach, umożliwiając tym samym redukcję strat ciepła. Należy pamiętać o tym, iż w pomieszczeniach w których jest stosowana wentylacja mechaniczna nie można stosować wentylacji grawitacyjnej.

Czym jest wentylacja grawitacyjna?

Współcześnie niemal każdy dom posiada bardzo szczelne okna i drzwi oraz ocieplone ściany. Co powoduje, iż niezbędna staje się właściwa wentylacja. W przypadku wentylacji grawitacyjnej najlepiej sprawdzą się nawiewniki szczelinowe umieszczone w oknach. Ten typ wentylacji można znaleźć w większości domów jednorodzinnych. Niestety wentylacja grawitacyjna czyli naturalna działa tylko i wyłącznie w określonych warunkach zewnętrznych.

Wentylacja grawitacyjna najlepiej działa w temperaturze poniżej 12°C. Dlatego też, ten typ wentylacji najlepiej sprawdzi się w zimie. W przypadku pozostałego okresu w roku, mogą wystąpić problemy z osiągnięciem odpowiedniej wentylacji. Wtedy jedyną możliwością wentylacji jest otwarcie okien w domu. 

Należy pamiętać, iż kluczowe zadanie wentylacji to usuwanie zanieczyszczonego powietrza i dostarczenia nowego świeżego

Czym jest wentylacja mechaniczna?

Wentylacja mechaniczna montowana jest często w domach zamiast wentylacji grawitacyjnej. Mechaniczna wentylacja posiada bardzo dużo atutów, jednym z nich jest brak konieczności budowania kanałów do wentylacji naturalnej czy nawiewników w oknach.

Wentylacja z rekuperacją

Świetnym rozwiązaniem w domu jednorodzinnym będzie wentylacja z rekuperacją  czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Cena wysokiej jakości rekuperatora to koszt kilku tysięcy złotych- cena jest zależna zawsze od parametrów urządzenia. Najdroższe urządzenia tego typu kosztują nawet kilkanaście tysięcy złotych. Do kosztu rekuperatora należy doliczyć koszt wentylacji mechanicznej, który wynosi około kilka tysięcy złotych

Tym samym koszt całego systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją może wynieść ponad 20 tyś złotych. Koszt tego rozwiązania jest droższy niż sama wentylacja mechaniczna ponieważ rekuperacja jest związana z dodatkowymi kosztami za wentylatory, odpowiednie ramy okienne oraz kanały wywiewne

Wentylacja mechaniczna wywiewna

Wentylacja mechaniczna wywiewna wymusza ruch powietrza za pomocą wentylatorów, które jedynie usuwają zużyte powietrze z pomieszczeń. Świeże powietrze napływa przez nawiewniki okienne bądź ścienne. Urządzenia do wentylacji mechanicznej stosowane są najczęściej w okapach kuchennych bądź elektrycznych wentylatorach łazienkowych. 

Wentylację mechaniczną można dostosować do indywidualnych potrzeb dzięki zewnętrznemu sterowaniu. Tym samym coraz bardziej popularne stają się wentylatory mechaniczne posiadające programatory czasowe.

Odzyskiwanie ciepła podczas rekuperacji

Wentylacja z rekuperacją w domu jednorodzinnym dlaczego warto?

Wentylacja z rekuperacją w domu jednorodzinnym dlaczego warto?

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją pozwala na odzyskiwaniu ciepła z powietrza, które jest usuwane z pomieszczenia. Wbrew pozorom działanie tego systemu jest bardzo proste. Chodzi o to, iż zużyte powietrze zanim zostanie wydalone na zewnątrz to przechodzi przez wymiennik ciepła. 

W wymienniku ciepła zimne powietrze zostaje ogrzane, poprzez wymianę energii z powietrzem z wewnątrz. Dzięki temu wprowadzane do środka powietrze staje się cieplejsze, a zimne jest wydalane z pomieszczenia. Ważne jest to, iż oba typy powietrza nie mieszają się ze sobą. 

Wentylacja z rekuperacją jest świetnym sposobem na oszczędzenie pieniędzy na ogrzewaniu. Poprzez ogrzewanie powietrza w rekuperatorze, często nie ma potrzeby dodatkowego dogrzewania pomieszczeń.

Jak dopasować rekuperator?

Dopasowanie rekuperatora powinno odbywać się już na etapie budowy- dzięki temu możliwy jest dobór odpowiedniej mocy urządzenia. Wybór urządzenia o zbyt niskiej mocy, może powodować zbyt mała ilość powietrza w domu tym samym brak komfortu wentylacyjnego. Bardziej rozbudowane sprzęty tego typu są droższe, a w małych domach nie jest potrzebna tak duża wydajność- warto zasięgnąć rady eksperta. 

Wentylacja z rekuperacją

Wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła w Krakowie odbywa się poprzez zasysanie powietrza z zewnątrz przez czerpnię bądź jeden z kanałów w centrali wentylacyjnej. Następnie ogrzane powietrze rozprowadzane jest do pomieszczeń w domu. W łazience bądź kuchni stosuje się kratki wymienne oraz anemostaty. Wraz z zanieczyszczonym powietrzem usuwany jest także kurz i pył. 

Gdzie zamontować rekuperator?

Rekuperator jest dość niedużym urządzeniem, tym samym bez trudu można zmieścić go nawet w najmniejszym domu. Urządzenie to można schować np.: w garderobie, na poddaszu czy w kotłowni. Naturalnie kotłownia będzie dobrym miejscem jeśli nie pali się w niej węglem czy brykietem. Ponieważ brud, który towarzyszy spalaniu węgla działa bardzo niekorzystnie na cały układ wentylacyjny. Należy pamiętać, aby rekuperator znajdował się w miejscu ogrzewanym albo ocieplanym. Gdy to urządzenie znajduje się w zimnym wnętrzu to może niepotrzebnie zwiększać straty ciepła. Wentylacja z rekuperacją zapewnia stałą wymianę powietrza wraz z odzyskaniem ciepła niezależnie od warunków zewnętrznych.