Wszystko, co trzeba wiedzieć o organizacji wieczoru panieńskiego

Wszystko, co trzeba wiedzieć o organizacji wieczoru panieńskiego – gdy kobieta wychodzi za mąż, na zawsze zrywa ze swoim dotychczasowym, często pełnym imprez, flirtów i podbojów miłosnych życiem, po prostu się ustatkowując. Ostatnim jej momentem na wyszalenie się jest zwykle wieczór panieński. To właśnie na nim i jego organizacji skupimy się w naszym artykule. Kto powinien się jej podjąć, jak opracować wstępny kosztorys i o co zadbać, aby ten wieczór nie tylko się udał, ale i był na zawsze zapamiętany? Te wszystkie kwestie postaramy się poruszyć w tym krótkim poradniku.

Kto powinien zorganizować wieczór panieński?

Rzeczą podstawową jest wyjaśnienie tego, kto tak właściwie powinien zabrać się za zorganizowanie wieczoru panieńskiego. Choć każdy Polak zapytany o to zapewne wskazałby świadkową, okazuje się, że wcale tak nie jest – przygotowania podejmuje się bowiem zwykle najlepsza przyjaciółka Panny Młodej (a jako że ta jest najczęściej świadkową, ogólne przekonanie nie jest aż tak nieprawidłowe). Nie oznacza to jednak, że to wyłącznie na jej barkach musi spoczywać odpowiedzialność za całą imprezę. Część rzeczy musi ona bowiem skonsultować z Panną Młodą (jak chociażby ustalić uczestniczki całej imprezy), a wiele aspektów może ogarnąć wspólnie z innymi dziewczynami, które będą brały udział w wieczorze.

Kto poniesie koszt całego przedsięwzięcia?

Najczęściej stosowaną metodą na rozliczanie się za cały wieczór panieński jest organizowanie składki między wszystkimi jego uczestniczkami, zazwyczaj na długo przed imprezą, ale zawsze po ustaleniu kosztorysu całego przedsięwzięcia. Ten powinien brać pod uwagę:

  • zaplanowane atrakcje – jeżeli na przykład częścią wieczoru będzie udanie się do salonu SPA, powinno się to wliczyć w koszta ogólne,
  • miejsce i dojazd – często scenariusz wieczoru panieńskiego zakłada obecność w różnych miejscach miasta – to z kolei ułatwi zorganizowanie transportu; jego cena w głównej mierze zależy od liczby uczestniczek;
  • posiłki – jako że wieczór panieński zwykle zaczyna się… późnym popołudniem, trzeba też zaplanować zjedzenie czegoś – koszty potraw również należy mieć na uwadze;
  • miejsce kulminacyjne – jest nim zwykle klub nocny lub inny tego rodzaju lokal, który pozwoli opić rychłe zamążpójście. Trzeba brać pod uwagę, że zarówno loża (ta jest w nim konieczna!), jak i wszystko inne po prostu kosztuje.

Wiedząc już, ile wyda się na cały wieczór panieński można zorganizować zrzutkę, w której każda z uczestniczek wręcza swoją część pieniędzy organizatorce – zwykle przyjaciółce Panny Młodej.

Miejsce i ogólny motyw przewodni wieczoru panieńskiego

Wszystko, co trzeba wiedzieć o organizacji wieczoru panieńskiego

Wszystko, co trzeba wiedzieć o organizacji wieczoru panieńskiego

Wybierając miejsce, w którym odbędzie się wieczór panieński należy zwrócić uwagę przede wszystkim na budżet maksymalny, jakim będzie się dysponowało – pamiętajmy, że musi on być adekwatny do możliwości finansowych każdej z uczestniczek. Jako miejsce docelowe, a zatem takie, w którym skończy się impreza, warto wybrać takie zlokalizowane możliwie najbliżej miejsca zamieszkania uczestniczek i przede wszystkim Panny Młodej. Złotym środkiem może być tutaj centrum miasta, z którego każda mniej więcej będzie wiedziała, jak dotrzeć do siebie – nawet w stanie niepozwalającym jej na trzeźwe myślenie. Miejsce powinno też brać pod uwagę wiek i formę uczestniczek – w pewnym wieku bowiem nie wypada odwiedzać miejsc typowo młodzieżowych. Nawet z tak szczytnej okazji. Bardzo bezpieczną opcją jest zorganizowanie imprezy w domu lub wynajętym apartamencie – to po prostu nie może się nie udać! Czyniąc z takiego miejsca to docelowe możemy mieć pewność, że każda z uczestniczek zakończy wieczór panieński w miejscu, w którym rzeczywiście się znajdowała pod jego koniec. Oczywiście miejscem docelowym może być też restauracja, albo też klub nocny – wszystko tutaj zależy zarówno od wieku, jak i upodobań większości uczestniczek. Naturalnie drogę do miejsca docelowego powinny ubarwiać atrakcje organizowane w wielu innych miejscach. Nie warto skupiać się na jednym – powinno się mieć więcej pomysłów, realizacja których zajmie wszystkim uczestniczkom czas. Koniecznie zadbajmy o złożenie odpowiednich rezerwacji oraz upewnienie się, że dany lokal będzie tego dnia i wieczoru rzeczywiście otwarty (ważne jest też spojrzenie na godziny tegoż otwarcia). Pozwoli nam to uniknąć przykrych niespodzianek i konieczności spontanicznego szukania planu B. Bardzo często wieczór panieński przybiera formę tematycznej imprezy – jeżeli rzeczywiście zaplanujemy takową zorganizować, motyw przewodni dopasujmy do upodobań Panny Młodej. Nie powinniśmy się ograniczać w pomysłach i stronić od zmyślnych, niekoniecznie grzecznych przebrań – zwłaszcza, jeśli impreza ta będzie miała charakter domowy.

Podsumowanie

Wieczór panieński już od zawsze kojarzy się z imprezą, tańcami do białego rana oraz ostatnim spojrzeniem na życie przyszłej Panny Młodej bez obrączki. W dzisiejszych czasach jednak nie zawsze musi przybierać formę imprezy zakrapianej alkoholem – wszystko zależy bowiem od charakteru uczestniczek, ale i od osoby organizującej całe przedsięwzięcie. Jedno jest jednak w tym wszystkim pewne – wieczór panieński powinien być czymś, co Pannie Młodej zapadnie w pamięci na całe życie.