Kim jest i jakie schorzenia leczy ortopeda?

Kim jest i jakie schorzenia leczy ortopeda? Ortopeda jest specjalistą, który pomaga w diagnozowaniu oraz leczeniu chorób i urazów. Mowa tutaj o chorobach i urazach powiązanych w sposób bezpośredni z narządem ruchu. Ortopedia jest z kolei nauką zajmującą się nie tylko dolegliwościami dotyczącymi nieprawidłowego działania układu szkieletowego, ale również zaburzeniami mięśnie, więzadeł, ścięgien czy stawów.

Ortopeda to lekarz specjalista, który powinien posiadać bardzo profesjonalną, rozległą wiedzę odnośnie rozmaitych schorzeń o podłożu ortopedycznym. Nasz dzisiejszy artykuł zawiera szereg istotnych informacji na temat tego, kim jest oraz kogo leczy ortopeda. Powinny go przeczytać wszystkie osoby, które w najbliższej przyszłości chciałyby udać się do ortopedy. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Kim jest ortopeda i jakie choroby leczy? Kiedy należy udać się do ortopedy?

Ortopeda z Ortho Expert jest lekarzem specjalistą, który profesjonalnie zajmuje się pacjentami zmagającymi się z chorobami narządu ruchu. Ortopedia to dyscyplina medycyny niezwykle szeroka. Zajmuje się ona wadami postawy, zmianami zwyrodnieniowymi, stanami zapalnymi oraz chorobami nowotworowymi, które pojawiają się w obrębie narządu ruchu. Oprócz tego, ortopeda może również leczyć stany zapalne stawów i kości a także choroby metaboliczne i uwarunkowania genetyczne wpływające na powstawanie rozmaitych schorzeń wynikających z narządu ruchu. 

Warto wiedzieć, że z ortopedią bardzo mocno wiąże się także traumatologia. Traumatologia zamiennie nazywana jest chirurgią urazową. Specjaliści, którzy posiadają doświadczenie w tejże dziedzinie, pomagają w diagnozowaniu oraz leczeniu (również operacyjnie) różnorodnych urazów. Chodzi tutaj o zwichnięcia stawów, skręcenia, złamania i wiele, wiele innych. Sporo ortopedów z Ortho Expert posiada specjalizację zarówno w ortopedii, ale także w traumatologii, dzięki czemu mogą znacznie skuteczniej, wydajniej i efektywniej leczyć schorzenia swoich pacjentów. 

Szukasz dobrego ortopedy? Oto nasze porady i wskazówki

Kim jest i jakie schorzenia leczy ortopeda?

Kim jest i jakie schorzenia leczy ortopeda?

Wiele osób podkreśla, że jeszcze kilkanaście lat temu znalezienie fachowego, profesjonalnego ortopedy było niezwykle trudne i w zasadzie graniczyło z cudem. Z racji tego, iż nie było internetu, ciężko było zweryfikować w szybki sposób kompetencje danego ortopedy. Dostęp do informacji był bardzo mocno ograniczony, a informacje na temat poszczególnych specjalistów były wręcz zerowe. Wielu pacjentów podejmowało decyzję o wyborze konkretnego ortopedy tak naprawdę “na ślepo”, przez co później narzekali na rozmaite powikłania pooperacyjne wynikające z tego, że za przeprowadzenie zabiegu odpowiadał niekompetentny ortopeda. 

W chwili obecnej w tym względzie jest zupełnie inaczej – internet daje nam wręcz nieograniczone możliwości na poszukiwanie informacji o rozmaitych lekarzach specjalistach, w tym także o ortopedach. Wpisując imię i nazwisko jakiegokolwiek ortopedy w wyszukiwarkę internetową, naszym oczom ukażą się setki bądź nawet tysiące opinii na jego temat. Wybierając ortopedę z wykorzystaniem internetu mamy stuprocentową gwarancję, że skorzystamy z usług wykwalifikowanego fachowca, który swoje zadanie wykona w sposób prawidłowy, rzetelny i zgodny ze wszystkimi normami. 

Jeżeli ortopeda posiada w internecie bardzo dużo pozytywnych opinii od swoich pacjentów, to jest to jasny sygnał, że bez żadnych obaw możemy zdecydować się na skorzystanie z jego usług. Stanowczo przestrzegam przed tym, aby korzystać z usług ortopedów, o których w internecie są obecne same negatywne opinie. Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z usług ortopedy cieszącego się bardzo negatywnymi opiniami, szybko możemy żałować podjętej decyzji. 

Jakie choroby diagnozuje i leczy ortopeda?

Każdy ortopeda powinien posiadać niezwykle szeroką i rozległą wiedzę. Liczba chorób oraz schorzeń, które mogą diagnozować i leczyć ortopedzi, jest naprawdę niezwykle rozległa. Ortopedzi mogą leczyć następujące choroby:

  • schorzenia zapalne stawów i kości,
  • wady wrodzone – np. wrodzona dysplazja w stawie biodrowym, kręcz szyi,
  • jałowe martwice kości,
  • ostroga piętowa,
  • choroba Dupuytrena,
  • choroba Scheuermanna, 
  • choroby kręgosłupa.

Powyższa lista zawiera oczywiście tylko kilka najpopularniejszych schorzeń ortopedycznych. W rzeczywistości ortopedzi leczą oraz diagnozują znacznie więcej schorzeń i chorób. 

Jakie badania może wykonać ortopeda?

Do lekarza ortopedy pacjenci udają się przede wszystkim wtedy, gdy zmagają się już z bardzo mocno wyczuwalnym bólem. Ból to pierwszy sygnał od organizmu informujący o tym, że dzieje się w nim coś niedobrego. Zdecydowanie najczęściej oraz najprościej diagnozowane są takie schorzenia jak złamania, skręcenia i zwichnięcia. Objawy tego typu schorzeń są jednoznaczne i bardzo łatwo się je diagnozuje. Zupełnie inna sytuacja jest w przypadku chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Pierwsze objawy takich schorzeń są mało charakterystyczne – mowa tutaj między innymi o szumach usznych, migrenach czy bardzo mocno wyczuwalnym drętwieniu nóg. Doświadczony ortopeda powinien zdiagnozować jakiekolwiek schorzenie w miarę szybko i bezbłędnie. 

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl