Czym jest dysk SSD i dlaczego warto go kupić?

Czym jest dysk SSD i dlaczego warto go kupić? Jeszcze kilka lat temu, na wielu forach internetowych przewijała się informacja, iż najważniejsze są podzespoły czyli RAM, karty graficzne oraz typ zasilania. Niestety pomijanym przez większość forumowiczów były dyski twarde, które powinny posiadać jak największą pojemność. Jednak nie wpłynęły w żaden sposób na szybkość pracy komputera. Podejście internautów zmieniło się dopiero, gdy na rynek weszły pierwsze dyski SSD. 

Do czego można wykorzystać dysk SSD?

Jeśli zastanawiasz się czy dysk SSD przyda Ci się, to odpowiedź jest jednoznaczna- tak! Zastosowanie dysku SSD powoduje, iż cały system dostaje dodatkowej mocy. Powinieneś pamiętać  o tym, aby trzymać na tym dysku tylko niezbędne dane, które wykorzystają pełny potencjał dysku SSD. Czyli pełny potencjał systemu operacyjnego oraz najczęściej używane aplikacje, które mocno korzystają z dysku m.in. programy graficzne.

Jeśli nie posiadasz na komputerze drugiego dysku to warto, abyś zaczął korzystać z dysku zewnętrznego np.: USB czy Chmury. Dzięki temu, nie wyczerpiesz tak szybko miejsca na dysku SSD.

Jakie zalety posiada dysk SSD?

Główną zaletą dysku SSD, jest bardzo duża odporność na wszelkie urazy mechaniczne. A to wszystko dzięki odpowiedniej budowie – dysk SSD składa się tylko i wyłącznie z elektroniki bez jakichkolwiek części ruchomych jak w przypadku dysków talerzowych. Tym samym nośniki półprzewodnikowe, najlepiej nadają się do przenoszenia różnych danych..

Następną zaletą tych dysków jest ich bezgłośna praca. Jest to bardzo ważne, jeśli liczy się dla Ciebie bezgłośna praca Twojego komputera. Każdy komputer posiadający SSD pracuje niezwykle cicho.

Czym jest dysk SSD i dlaczego warto go kupić?

Czym jest dysk SSD i dlaczego warto go kupić?

Kolejną zaletą dysków SSD jest ich niewielkie zużycie energii. Zużycie energii przez SSD jest nawet dwadzieścia razy mniejsze niż w przypadku dysków talerzowych (!).Tą zaletę docenią zwłaszcza właściciele laptopów, gdyż dłużej będą mogli pracować na komputerze bez ładowania.

Dla bardzo wielu użytkowników dysków SSD najważniejszą zaletą jest  ich wydajność czyli czas dostępu oraz szybkość odczytu i zapisu danych. Wszystkie te parametry są znacznie lepsze niż w przypadku dysków talerzowych. Istnieje również możliwość dalszego rozwijania tych podzespołów.

Wydajność całego dysku SSD w dużej mierze jest zależna od jego ceny. O ile w każdym dysku SSD (niezależnie od jego ceny)  czas dostępu oraz odczyt danych jest zawsze na dość wysokim poziomie. To, aby otrzymać wyższą wartość zapisu, należy użyć lepszych kontrolerów oraz pamięci flash. Obecnie koszt przyzwoitego dysku SSD to wydatek około 300 zł.

Czy dysk SSD ma jakieś wady?

Jedną z największych wad dysków SSD jest ich pojemność- najczęściej jest to to 120GB bądź 256 GB. Choć największe dyski SSD posiadają pojemność, aż 1 terabajta. Niestety w przypadku pojemności dysku, które SSD mają dużo mniejszy niż dyski talerzowe.

Dość dużą wadą dla użytkowników tego typu dysków jest ich cena, która wynosi około 300 zł za dysk 120GB. Za tą samą cenę można zakupić dysk talerzowy o pojemności ponad 2000 GB.

Dyski SSD posiadają nie tylko zalety, lecz także wady. Główną wadą tych dysków jest ich mała pojemność i wysoka cena. Co zrobić w sytuacji, gdy potrzebny jest szybki dysk bez utraty pojemności? Po pierwsze można wykorzystać dysk talerzowy do magazynowania danych oraz zastosować dysk SSD o pojemności min. 120 GB do przechowywania najpotrzebniejszych danych bądź zastosować dysk hybrydowy.

Jak przygotować dysk SSD do pracy?

Jeśli posiadasz system Windows 8 nie musisz się martwić o przygotowanie dysku SSD do pracy. Ten system operacyjny bez problemu radzi sobie z tym typem dysków. Jednak jeśli posiadasz starszy system operacyjny, to przed rozpoczęciem klonowania danych ze starego dysku powinieneś upewnić się czy odpowiednie funkcje na dysku masz włączone.
To wszystko jest wręcz niezbędne do prawidłowego działania dysku (!), aby na skutek niewiedzy użytkownika dysk nie zaczął źle działać. Najważniejszą zasadą dbania o dysk SSD jest pozostawianie na nim około 20% wolnego miejsca. Jeśli nie zostawisz wolnego miejsca na dysku może on zwolnić.

Wyłącz defragmentacje dysku

Niepotrzebną funkcją w przypadku dysków SSD jest ich defragmentacja, która sprawia iż pliki znajdują się zbyt blisko siebie. Defragmentacja jest procesem destrukcyjnym dla dysków SSD i może bardzo znacznie zmniejszyć ich żywotność.

Dysk hybrydowy czyli połączenie dwóch dysków w jeden

Jeśli nie posiadasz miejsca na komputerze, aby zamontować dwa dyski twarde to powinieneś zdecydować się na zakup dysku hybrydowego (SSDH). Dysk hybrydowy to połączenie głównych zalet dysku talerzowego z dyskiem SSD. Wybierając dysk SSDH, można uzyskać szybszy dysk do dysku talerzowego. Niestety dysk SSDH, pomimo wszystkich swoich zalet nie jest tak wydajny jak dysk SSD.

Dysk SSD nie tylko ułatwia pracę na komputerze, lecz przede wszystkim dzięki niemu cały komputer uruchamia się w kilka sekund, a programy włączają się ekspresowo. Aby się o tym przekonać wystarczy, że zainwestujesz w dysk SSD bądź tańszy i wolniejszy dysk hybrydowy. Gwarantuje Ci, że już nie będziesz chciał wrócić do dysku talerzowego.