Sublimacja – jaki program? Proces sublimacji, naukowo, to bezpośrednie przejście cząsteczek ze stanu stałego w gazowy, gdzie pomijany jest całkowicie stan ciekły. Proces ten wykorzystywany jest bardzo chętnie w technologii nadruków. Kolorowe koszulki, kubki, gadżety firmowe oraz wiele innych przedmiotów można spersonalizować i nadać im indywidualny charakter. W tym celu nauka i technologia wspierają chęć ubarwiania świata we wszystkie możliwe barwy i wzory.
Druk sublimacyjny polega na nadrukowaniu wybranego obrazu na odpowiednim podłożu. Technika ta jest niezwykle prosta i szeroko dostępna. Miejsc, które wykonują nadruki wykorzystując specjalistyczną prasę do drukowania jest wiele. Sam, jednakże obraz można spokojnie stworzyć w domu. Warto tu pamiętać o kilku zasadach drukowania sublimacyjnego, tak by wybrana grafika dobrze prezentowała się na zadrukowanej powierzchni.
Program graficzny do nadruku sublimacyjnego
W drukowaniu sublimacyjnym ważny jest obraz, który należy dobrze przenieść na drukowany obszar. W tym celu warto wybrać z szerokiej gamy dostępnych programów graficznych taki, który odpowiednio obrobi plik graficzny. Ważny jest również wybór drukarki. Dobrym pomysłem będzie drukarka kolorowa laserowa lub atramentowa, jednakże w tym przypadku trzeba sprawdzić, czy drukarka jest przystosowana do techniki sublimacyjnej.
Odpowiedni sprzęt domowy, czyli komputer, program i drukarka właściwie znajduje się w każdym domu. Drukowanie cyfrowych zdjęć oraz grafik jest częstą czynnością. Jeżeli jednak, taka fotografia lub grafika ma zostać przeniesiona na koszulkę trzeba pamiętać o wysokich parametrach pliku graficznego. W tym celu dobrym programem do drukowania będzie chociażby popularny Corel Draw. Tu można spokojnie dostosować rozdzielczość, format i wielkość grafiki.
Aktualne potrzeby wymuszają również na producentach drukarek dostosowanie ich do druku sublimacyjnego. Kupując taki wyspecjalizowany sprzęt, można otrzymać dobrane oprogramowanie od producenta. Warto sięgnąć po drukarkę, która może wydrukować format większy niż A4, gdyż modne jest zadrukowywanie dużych powierzchni. To wymusza tworzenie sporych grafik na papierze.
Na co zwrócić uwagę przygotowując obraz?
Kilka ważnych elementów wpływa na jakość nadruku. Aby koszulka lub inny przedmiot odpowiednio odzwierciedlały fotografię muszą zawierać wysoką ilość włókien polimerowych. Główną zasadą działania jest trwałe połączenie materiału z barwnikami, poliester to materia dostosowana do techniki sublimacyjnej. Na niej druk sublimacyjny będzie wyglądał żywo i wyraziście. Oczywiście, możliwe jest komponowanie innych powierzchni, pamiętać jednak trzeba, że bez włókien polimerowych lub przy ich małej ilości nadruk wyjdzie blado, albo wcale. Program graficzny przygotowuje fotografię tak, by wydrukowany obraz był wyraźny i kompletny. W dowolnym punkcie zaopatrzonym w prasę do sublimacji takie zdjęcie można nadrukować na wybrany przedmiot. Możliwości jest nieskończona ilość, choćby z tego powodu, że nie trzeba korzystać ustalonych szablonów, czy kolorów. Tu należy tylko pamiętać, że druk sublimacyjny jest półprzezroczysty, co oznacza, że tło przedmiotu staje się tłem nadruku. W tej sytuacji najlepsze efekty można uzyskać na białych i jasnych powierzchniach. Spowodowane jest to dokładnym przenikaniem barwnika do włókna. Im ciemniejsza nitka, tym nadrukowany obraz będzie mniej wyraźny. W przypadku, kiedy jednak ma zostać pokolorowana ciemna płaszczyzna, można dostosować ilustrację już na poziomie tworzenia grafiki w programie. Jasne wzory na ciemnym tle uzyskuje się nadając takie samo tło w tworzonej grafice.
Jak wygląda nadruk?
Odpowiednio dobrany program i drukarka nie może obyć się bez specjalnego papieru. Do wydruku sublimacyjnego obraz musi być przeniesiony na papierze transferowym. Papier taki ma jest odporny na wysokie temperatury oraz ściskanie. Prasa rozgrzewana jest do temperatury od 180 stopni do 200, a powierzchnie są tym traktowane przez kilkadziesiąt sekund. Tu właśnie zachodzi proces sublimacji, czyli zjawisko przenoszenia cząsteczek barwnika bezpośrednio na włókno pod wpływem wysokiej temperatury i dużej siły nacisku. Ta metoda zadrukowywania przedmiotów charakteryzuje się trwałością i odpornością na uszkodzenia. Nie występuje tu, jak w przypadku innych nadruków, zjawisko odklejania, czy też blaknięcia. Sublimacja pozwala na zachowanie jakości obrazu poprzez trwałe połączenie na poziomie cząsteczkowym. Nadruki na odzieży w żaden sposób nie wykluczają częstego prania i nie są bardziej wrażliwe, niż sam materiał, na promienie słoneczne.
Metoda drukowania sublimacyjnego cieszy się coraz większą popularnością. Jest niedroga i ekologiczna, a obrazy na przedmiotach są trwałe i żywe. Personalizowanie i nadawanie indywidualnego charakteru ubiorom, czy przedmiotom użytkowym jest łatwe i niezwykle efektowne. Nie trzeba zamawiać wielu nadruków, żeby było taniej. Można wybrać ilustrację, wydrukować ją i zanieść razem z wybranym przedmiotem do poligrafa.
Druk sublimacyjny to, bez wątpienia, doskonały sposób na podkreślenie własnego indywidualizmu. Jest również dobrym pomysłem na pokolorowanie prezentu dla bliskiej osoby. Sublimacyjne druki to również szeroka gama pomysłów na firmowe gadżety, a koszty takiej reklamy nie są wysokie.