Przekrój podstawowych usług detektywistycznych – kiedy i po które z nich warto sięgnąć? Zawód detektywa z miesiąca na miesiąc cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a po usługi tego typu osób sięga coraz więcej ludzi. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego – są nie tylko szybkie i skuteczne, ale i dyskretne. Płacimy zazwyczaj za efekt, za który uznać możemy pozyskanie informacji na interesujący nas temat. Konkurencja na rynku detektywistycznym jest ogromna, co sprawia, że łatwo znaleźć na nim usługi szyte na miarę naszych potrzeb. O jakich usługach tutaj mówimy?
Usługi detektywistyczne dla osób prywatnych
Usługi detektywistyczne najbardziej kojarzone są z śledzeniem niewiernych małżonków i to rzeczywiście w tym celu najchętniej sięgają po nie Polacy (z przymusu, nie chęci, oczywiście). Nie jest to jednak jedyna rzecz, o którą może zadbać dobre biuro detektywistyczne. Do innych należą:
- sprawy rozwodowe – praca detektywa w ich obrębie sprowadza się przede wszystkim do odkrycia wspomnianej przez nas wyżej niewierności (wraz z udokumentowaniem wszelkich dowodów właśnie na nią) oraz ustalenie wszystkiego, co miałoby pomóc w rozwodzie; jego praca często zakłada też dokumentowanie uchybień w dbaniu o dzieci któregoś z małżonków, celem ułatwienia zdobycia praw do opieki przez tego drugiego;
- testy na pokrewieństwo – tutaj mamy do czynienia przede wszystkim z testami na ojcostwo – detektyw jest w stanie zdobyć materiał genetyczny danej osoby, który następnie zostanie przekazany do specjalistycznego laboratorium celem przebadania go właśnie pod kątem pokrewieństwa;
- poszukiwanie zaginionych osób – detektywi często zajmują się poszukiwaniem zaginionych osób i choć tego typu sprawy są rzadko kiedy nagłaśniane, część z nich zdążyła już pojawić się w mediach;
- sprawy spadkowe – choć sprawy związane z pozyskaniem spadku zazwyczaj kojarzone są z formalnością, nie zawsze jest tak, że rodzina jest w pełni zgodna ze sobą; często zdarza się, że jej członkowie walczą o spadek. Bywa i tak, że konieczne jest znalezienie osoby, którą zmarły uznał za spadkobiercę w swoim testamencie. Detektyw przyda się także wtedy, gdy chcemy rościć sobie prawo do owego spadku, mimo, że nie zostaliśmy w nim uwzględnieni.
Usługi detektywistyczne skierowane do firm
Coś dla siebie w ramach usług detektywistycznych znajdą również i firmy i często ma to związek z pracownikami, którzy mogą dopuszczać się czy to kradzieży wewnętrznych, czy to wyłudzania pieniędzy (na przykład poprzez zwolnienia chorobowe na bazie symulowanych chorób). Detektyw podejmuje się sprawy działa z polecenia firmy, dlatego też jego paleta możliwości jest tutaj ogromna – zazwyczaj udostępniane mu są wszystkie dane, które byłyby w stanie pomóc mu w rozwiązaniu sprawy. Co ważne, detektyw jest w stanie nie tylko dociec do tego, co dany pracownik kombinuje (nawet jeśli nie do końca znane są sposoby jego działania, a nawet obszar tego działania) i czy kwalifikuje się do zwolnienia dyscyplinarnego, ale też dostarczyć dowody właśnie na to. Jest to bardzo ważne, gdyż zwolnienia takiego (ale też żadnego innego) nie można dokonać bezpodstawnie. Poważniejsze wykroczenia mogą nawet prowadzić do konieczności zadośćuczynienia pracownika na rzecz firmy, w szczególności wtedy, gdy jego działania doprowadziły do strat finansowych tegoż przedsiębiorstwa.
Po usługi detektywistyczne sięgają zarówno mniejsze, jak i większe firmy – nie tylko po to, aby prześwietlić pracowników, których uważają za nie do końca uczciwych i lojalnych. Bardzo ważną usługą, po którą sięga coraz więcej przedsiębiorców, jest sporządzenie tak zwanego wywiadu gospodarczego. Ten zazwyczaj dotyczy firmy, z którą wynajmujący detektywa przedsiębiorca zamierza współpracować, a co do której nie ma pewności. Jest to bardzo nieinwazyjna usługa, bo polega na sprawdzeniu przeszłości wspólników lub partnerów biznesowych oraz ustaleniu tego, czy warto na nich polegać i czy są oni płynnie finansowo. Co najważniejsze, jest to legalny sposób i jedyny dostępny. Nie ma żadnej innej metody, aby pozyskać tego typu informacje w zgodzie z literą prawa.
Firmy bardzo często sięgają po usługi detektywów w przypadku nieuczciwej konkurencji – wtedy oczekują zdobycia sensownych dowodów, z którymi mogłyby wystąpić do sądu. Rzadziej po detektywów sięgają przedsiębiorcy, których pracownicy wykonują swoje zadania w sposób zdalny (na przykład są przedstawicielami handlowymi, którzy muszą jeździć po klientach danego przedsiębiorstwa), a co do których usług pracodawca nie ma absolutnej pewności. Detektyw sprawdzi, czy obowiązki są wykonywane należycie i zgodnie z tym, co jest przedstawiane w zwyczajowych raportach tego typu pracowników.
Podsumowanie
Choć większość z nas usługi detektywistyczne kojarzy z czymś banalnym i często sprowadzającym się do ustalenia bardziej lub mniej znaczących drobnostek z życia prywatnego (jak chociażby tego, czy małżonek kogoś zdradził), w ich obrębie znaleźć można całe mnóstwo innych rzeczy, znacznie poważniejszych i wymagających odpowiedniego podejścia. Warto mieć tego świadomość – zwłaszcza, że nigdy nie wiemy, kiedy będziemy musieli po nie sięgnąć.