Jak przebiega rekonwalescencja po operacji żylaków kończyn dolnych

Jak przebiega rekonwalescencja po operacji żylaków kończyn dolnych – żylaki kończyn dolnych to problem zarówno zdrowotny jak i estetyczny. Zwykle pojawia się u kobiet, ale też u mężczyzn, po 40. roku życia, chociaż może dotyczyć osób znacznie młodszych. Najpierw na nogach pojawiają się pajączki, które powoli zamieniają się w wyraźne żylaki, prowadzące do diagnozy choroby żylnej, charakteryzującej się nieprawidłowym krążeniem krwi, ze wszystkimi swoimi konsekwencjami. 

Skąd biorą się żylaki?

Żylaki na nogach nie pojawiają się nagle, to często wieloletni proces. Ale też dzięki temu można nad nimi zapanować, nie dopuszczając do rozprzestrzenienia się zmian. Pierwszym objawem, widocznym gołym okiem, są teleangiektazje, czyli gęsta siateczka prześwitujących przez skórę żyłek, lokujących się na łydkach czy udzie. W kolejnym etapie następuje poszerzanie się żył, co powoduje silniejsze ich uwidocznienie. Z czasem schorzenie się rozwija, żyły stają się coraz grubsze i ulegają zniekształceniu. Zaawansowanemu etapowi dolegliwości towarzyszą również: 

  • odczucie posiadania ciężkich nóg
  • swędzenie skóry w zmienionych miejscach 
  • nocne skurcze łydek
  • ból nóg
  • mrowienie nóg
  • obrzęki 

Żylaki kończyn dolnych to schorzenie dość zdradliwe, ponieważ pierwszy etap wyłaniania się żył może trwać wiele lat, a przynajmniej tak długo, że zostaje on zlekceważony. Bardzo często osoby dotknięte dolegliwościami reagują dopiero wtedy, gdy pojawia się wstyd przed pokazaniem gołych nóg, w nocy ból nóg nie pozwala spać, a skurcze wielokrotnie przerywają sen. Dopiero wtedy decydujemy się na wizytę u lekarza i medyczną interwencję. Dlatego etap leczenia najlepiej zaczynać zaraz po pierwszym pokazaniu się pajączków, a przecież ich usunięcie nie zamyka sprawy i bardzo często zabieg usuwania pajączków należy powtarzać co roku. 

Przyczyny powstawania żylaków

Przyczyn powstawania żylaków jest wiele, od czynników genetycznych zaczynając, po rodzaj wykonywanej pracy. Najczęściej jednak na pojawienie się tego schorzenia ma wpływ: 

  • płeć, kobiety pięć razy częściej doświadczają żylaków niż mężczyźni
  • zaburzenia hormonalne
  • antykoncepcja hormonalna
  • siedzący tryb życia
  • wykonywana praca związana z wielogodzinnym przebywaniem w jednej pozycji: siedzeniem lub staniem
  • noszenie bardzo obcisłej odzieży
  • chodzenie przede wszystkim w butach na wysokich obcasach
  • zbyt mało błonnika w diecie i mało witaminy C
  • nadwaga oraz otyłość
  • palenie papierosów oraz nadmiar alkoholu
  • czynniki genetyczne

Sposoby usuwania żylaków

Współczesna medycyna wypracowała kilka metod usuwania żylaków różniących się między sobą przede wszystkim stopniem inwazyjności. Flebektomia jest jedną z nich, a polega na miejscowym wycięciu poszczególnych partii żylaków. Stosuje się ją wówczas, gdy zmiany na nogach są jeszcze ograniczone. Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym a żylaki usuwa wykonując nacięcia. 

Drugą z metod jest varicektomia, stosowana wobec żył powierzchownych i na długi odcinku. W niektórych przypadkach zabieg może objąć nawet całą długość żyły, np. od kostki przyśrodkowej aż do pachwiny. Operację wykonuje się za pomocą urządzenia zwanego stripperem wprowadzanego pod skórę,  który umożliwia wyciągniecie na zewnątrz całej żyły. Podczas zabiegu podwiązuje się jednocześnie większe z naczyń żylnych. 

Laserowa operacja żylaków to metoda najmniej inwazyjna. Przy pomocy specjalnej sondy, wprowadzanej do wnętrza żyły, lekarz uszkadza miejscowo ścianki naczynia krwionośnego poprzez termiczne promieniowanie laserowe. W wyniku działania lasera następuje: zapalenie żyły, zmiany zarostowe, ustaje przepływ i naczynie całkowicie zanika. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym albo przewodowym. 

Rekonwalescencja po operacji żylaków kończyn dolnych

Jak przebiega rekonwalescencja po operacji żylaków kończyn dolnych

Jak przebiega rekonwalescencja po operacji żylaków kończyn dolnych

Po każdym z zabiegów i w większości wypadków występuje obrzęk, może pojawić się też niewielki stan zapalny i siniaki na nogach. We wszystkich przypadkach i bez względu na wybraną metodę usuwania żylaków, lekarze zalecają stosowanie pończoch uciskowych lub bandażowanie nóg. Pończochy mają zapobiec wynaczynieniu się nadmiernej ilości krwi i powiększeniu się obrzęków. Operacji usuwania żylaków zwykle dokonuje się w miesiącach jesiennych i zimowych, tak że pończochy nie zmieniają naszego odczuwania temperatury.
Przez kilka tygodni po zabiegu należy zawsze, przebywając w pozycji leżącej czy siedzącej, unosić obie nogi. Pacjentom zaleca się również jak najszybsze podjęcie codziennych rutynowych czynności, by nie dopuścić do zastoju krwi w kończynach. Jednocześnie należy prowadzić profilaktykę przeciwzakrzepową. Wszystkie te zalecenia mają na celu niedopuszczenie do powstania powikłań pooperacyjnych. Pełną sprawność po  zabiegu odzyskuje się po ok. 2-4 tygodniach. Jest to jednocześnie okres zalecanego pobytu na zwolnieniu lekarskim, w przypadku osób czynnych zawodowo. 

Jedynie klasyczna operacyjna metoda usuwania żylaków jest w pełni refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pozostałe, mniej inwazyjne metody, to usługi medyczne pełnopłatne. Aktualnie na rynku usług medycznych można bez trudu znaleźć gabinet, w którym wykonuje się tego rodzaju zabiegi.