Kiedy należy podawać niemowlętom witaminę K? Witamina K odgrywa bardzo istotną rolę w organizmie człowieka. To związek niezbędny dla zapewnienia prawidłowego krzepnięcia krwi. Witamina ta wspomaga również gojenie ran, wzmacnia naczynia krwionośne i bierze udział w mineralizacji kości. Noworodki przychodzą na świat z bardzo niskim poziomem wit K w organizmie. Dlatego też od pierwszych chwil życia zalecana jest jej suplementacja. Kiedy i w jaki sposób należy podawać niemowlętom suplementy?
Pierwsze tygodnie życia dziecka
W większości szpitali, witaminę K podaje się noworodkom zaraz po urodzeniu. Wspomagając proces krzepnięcia krwi, ma ona uchronić maluchy przed wystąpieniem krwawienia spowodowanego jej niedoborem. Niewielkie ilości tego związku chemicznego transportowane są do organizmu dziecka wraz z krwią pępowinową. Dlatego też jedną z coraz częstszych praktyk jest opóźnianie przecięcia pępowiny. Choć działanie takie może wpłynąć na podwyższenie poziomu transportowanych elementów w krwiobiegu dziecka, nie jest skutecznym środkiem profilaktycznym przeciwko krwotokowi. Na proces krzepnięcia duży wpływ ma witamina K1, nie jest ona jednak transportowana tak dobrze jak witamina K2. Ten podtyp warunkuje prawidłowy rozkład wapnia w organizmie i wraz z witaminą D3 wpływa na prawidłowy rozwój układu kostnego. Rodzice nie muszą martwić się o pierwszą dawkę witamin, która zostanie podana maluchowi w szpitalu. O czym jednak powinni pamiętać w kolejnych tygodniach życia dziecka?
Dlaczego niemowlęta potrzebują suplementów?
Warto wiedzieć o tym, że witamina K nie przenika przez łożysko. Ze względu na to, w organizmie noworodków jest jej niewiele. Jelita nowonarodzonego malucha nie są w stanie wyprodukować tego związku. Flora bakteryjna dostarczana im wraz z mlekiem matki również nie zapewni odpowiedniego poziomu witaminy. Związek ten znajduje się w kobiecym mleku, nie zawsze jest go jednak wystarczająco dużo.
Również potrzebna młodym organizmom witamina D3 rzadko bywa dostarczona wraz z mlekiem w odpowiedniej ilości. Nawet w przypadku osób zażywających suplementy, zawartość wspomnianych związków w mleku może okazać się zbyt niska. Dlatego też zaleca się podawać niemowlętom witaminy K2 i D3. Ich przemyślana suplementacja zapewni maluchom bezpieczeństwo i zdrowy rozwój. W jaki sposób podawać dzieciom potrzebne składniki?
Witaminy dla niemowląt – rodzaje i dawkowanie
Dawka witaminy K, którą dzieci otrzymują zaraz po narodzeniu wystarcza zwykle na pierwsze 7 dni życia. Suplementację zaleca się od 8. dnia do końca trzeciego miesiąca. Możliwe są dwa sposoby podawania dzieciom preparatów witaminowych. Maluchy, którym po porodzie podano suplement doustnie, powinny otrzymać kolejną dawkę 2 mg ok. 6 dnia życia, a następnie 1 mg pomiędzy czwartym a szóstym tygodniem. Korzystnym rozwiązaniem jest również suplementacja 1 mg preparatu w każdym tygodniu życia dziecka aż do ukończenia przez nie trzech miesięcy. Niemowlętom należy podawać również 400 IU witaminy D3. Po ukończeniu przez dziecko 12. miesięcy zalecana dawka ulega zwiększeniu. Witamina K w tabletkach będzie korzystnym rozwiązaniem dla starszych dzieci. Niemowlętom należy podawać preparaty w płynie.
Dlaczego suplementacja jest tak ważna?
Suplementy, takie jak witamina K2D3 mają ogromny wpływ na prawidłowy rozwój organizmu. Podawane dzieciom preparaty będą miały wpływ na proces przyswajania wapnia i umożliwią budowę mocnych kości. Warto wiedzieć, że witamina D3 wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego. Dostarczenie odpowiedniej ilości tego związku będzie miało wpływ na odporność dziecka. Częste pytanie dotyczy tego, czy organizm dziecka nie jest w stanie wyprodukować odpowiedniej ilości witaminy dzięki regularnej ekspozycji na światło słoneczne.
Choć jest to możliwe w okresie letnim w przypadku starszych dzieci i osób dorosłych, ekspozycja niemowląt na słońce powinna być ograniczona. Delikatną skórę powinno się chronić za pomocą ubrań i osłaniać przed silnymi promieniami. Dlatego też tak ważna jest suplementacja. Podawanie najmłodszym dodatkowej wit K2 jest z kolei niezbędne dopóki maluchy nie zaczną spożywać złożonych i zróżnicowanych posiłków.
Możliwe jest odnalezienie wielu różnorodnych preparatów z witaminami. Wszystkie produkty posiadają dokładne oznaczenia zawartości poszczególnych związków i zalecenia dotyczące podawania.
Wybór określonego suplementu warto skonsultować z lekarzem prowadzącym. Dzięki dużemu doświadczeniu, personel medyczny może zaproponować młodym rodzicom najbardziej odpowiednie specyfiki dla ich dzieci. Dopasowana do zapotrzebowania pociechy suplementacja wpłynie korzystnie na zdrowie i funkcjonowanie organizmu dziecka. Konsultując dobór odpowiedniego preparatu, należy wziąć pod uwagę również rodzaj spożywanego przez niemowlę pokarmu oraz stan zdrowia. Osoby, które nie mają możliwości skorzystania z porady lekarza mogą poprosić o pomoc położną lub farmaceutę. Korzystnym rozwiązaniem może być również zasięgnięcie opinii innych rodziców na temat danych produktów. Ze względu na specyfikę rozwoju dziecka, suplementacja witamin jest na pewnych etapach niezbędna.