O czym pamiętać przy budowie domu?

O czym pamiętać przy budowie domu? Często spotykanym błędem przy budowie “kanadyjczyka” jest wykonanie zbyt dużej ilości fundamentowych tak jak przy murowanym domu. Tymczasem musimy pamiętać, że szkieletowy dom drewniany waży stosunkowo niewiele, bo 40 ton. Z kolei murowany dom jest nawet 10 razy więcej cięższy, czyli waży 400 ton. Dlatego budując dom kanadyjski, możemy z powodzeniem zastosować fundament z bloczków betonowych, o szerokości 18 cm.

Istotne informacje o fundamentach

Zbrojenie betonowej części fundamentu jest potrzebne, jeśli chcemy skutecznie zapobiec rysom skurczowym w betonie. Możemy też się uchronić przed nierównomiernym osiadaniem gruntu. Przede wszystkim wtedy, gdy chcemy postawić dom na słabym i niejednorodnym gruncie. Musimy obligatoryjnie pamiętać o jednej niesłychanie ważnej rzeczy. Jeżeli dom ma być pokryty ciężką dachówką (cementową albo ceramiczną), musimy koniecznie sprawdzić naciski na grunt i ewentualnie powiększyć podstawę fundamentów.

Wypoziomowanie górnej powierzchni, zarówno płyty betonowej, jak i korony ścian fundamentowych, powinno być właściwie sprawdzone poziomnicą laserową, niwelatorem albo poziomnicą listwową, mającą co najmniej 2 metry długości. Ewentualne odchylenie takiej powierzchni od poziomu nie może być większe niż 2 mm na całej długości zewnętrznej ściany budynku.

Dom murowany budowany na podmokłym terenie musi mieć ściany fundamentowe pod każdą ścianą nośną i najlepiej płytę podłogową wylewaną na gruncie. Z kolei dom kanadyjski możemy bez problemu postawić na fundamentach punktowych (palach lub słupach).

Właściwa izolacja

Podobnie jak we wszystkich budynkach izolacje muszą być ułożone w odpowiednich miejscach i niezwykle starannie. Materiały izolacyjne, bitumiczne lub z tworzyw sztucznych są podobne do nowoczesnego budownictwa murowanego.

O czym pamiętać przy budowie domu?

O czym pamiętać przy budowie domu?

Drewniane domy szkieletowe montowane są zwykle na betonowej płycie. W takiej sytuacji bardzo istotne jest zachowanie ciągłości izolacji termicznej. Nie zawsze jednak jest to łatwe. Błędy zwykle wynikają z połączenia poziomej warstwy styropianu z ociepleniem ściany fundamentowej. Tam najprościej  o mostki termiczne, które mogą być źródłem strat ciepła i zawilgocenia drewna.

Pamiętajmy, że absolutnie nie możemy narażać elewację drewnianą i konstrukcję budynku na zawilgocenie. Dlatego  domy drewniane trzeba stawiać na właściwej wysokości. Minimalna odległość poziomu stanu zerowego od gruntu powinna wynosić 20 cm pod warunkiem, że budynek posiada drewnianą elewację, a z kolei 15 cm, jeżeli został obmurowany. Wszelkie drewniane elementy ścian wewnętrznych i zewnętrznych musimy odizolować od betonowego podłoża. Najlepiej odizolować je folią PCV albo polietylenową o grubości 1 mm lub klasycznie podwójną warstwą papy na lepiku.

Piwnice

Zbudowanie piwnicy jest dość drogie i kłopotliwe. Dlatego powinniśmy je stawiać na drogich i małych działkach, na których nie możemy w inny sposób powiększyć powierzchni domu. Piwnice wykonywane są tak samo, jak w murowanym domu, chociaż biorąc pod uwagę lekkość konstrukcji drewnianego domu kanadyjskiego, możemy trochę zaoszczędzić na grubości i zbrojeniu wieńców, stropów i ścian.

Właściwe instalacje

Większość instalacji możemy doprowadzić do budynku właśnie przez fundamenty. Dlatego przed postawieniem fundamentów musimy dokładnie zaplanować najbardziej odpowiednie  miejsca przeprowadzenia przewodach. W takich miejscach powinniśmy umieścić przepusty z rur osłonowych albo odpowiednie rury. Przyszli mieszkańcy domu powinni decydować o takich miejscach.

Oczywiście na tak wczesnym etapie budowaniu domu może być to niezwykle trudne. Jednak powinniśmy się postarać, by takie miejsca były właściwe i to nie tylko biorąc względy wykonawcze (np. trasa przełączy), ale też na przyszłe rozmieszczeń w domu. Możemy sobie ułatwić sobie planowanie, rysując układ urządzeń w przyszłych miejscach w skali 1:1. Bardzo ważne jest, by wcześnie zaplanować usytuowanie w przyszłości wszystkich urządzeń, szczególnie wtedy, gdy chodzi o dom na gruncie.

Musimy zaplanować, gdzie będzie znajdować się w domu:

  • wodomierz, musimy mieć do niego łatwy dostęp, przecież to do niego doprowadzane są przyłącza wodociągowe,
  • rozdzielnica elektryczna, powinna być blisko wejścia do domu, w jej pobliżu doprowadza się wewnętrzną linię zasilającą, czyli przewód elektryczny,
  • gniazdo telefoniczne, do niego doprowadzany przewód telefoniczny, podobnie jak przewód elektryczny,
  • urządzenia sanitarne,
  • wszystkie urządzenia sanitarne i wpusty podłogowe na najniższej kondygnacji,
  • miski ustępowe na wyższej kondygnacji,
  • kocioł centralnego ogrzewania na gaz lub olej,
  • kominek.

Pamiętajmy, że urządzenia sanitarne powinno się montować przy ścianach wewnętrznych. W przeciwnym razie instalacje trzeba by było umieścić je w ścianach zewnętrznych. Takie rozwiązanie zmniejszyłoby grubość izolacji cieplnej. Musimy koniecznie pamiętać zarówno o instalacjach wprowadzanych do domu, jak i wyprowadzanych na zewnątrz. Będą niezbędne do oświetlenia, video domofonu, podlewania, otwierania bramy. W miejscach szczególnie obciążonych zagęszcza się słupy i ustawia w rozstawie do 40 lub 30 cm.