Często spotykanym błędem przy budowie “kanadyjczyka” jest wykonanie zbyt dużej ilości fundamentowych tak jak przy murowanym domu. Tymczasem musimy pamiętać, że szkieletowy dom drewniany waży stosunkowo niewiele, bo 40 ton. Z kolei murowany dom jest nawet 10 razy więcej cięższy, czyli waży 400 ton. Dlatego budując dom kanadyjski, możemy z powodzeniem zastosować fundament z bloczków betonowych, o szerokości 18 cm.
Istotne informacje o fundamentach
Zbrojenie betonowej części fundamentu jest potrzebne, jeśli chcemy skutecznie zapobiec rysom skurczowym w betonie. Możemy też się uchronić przed nierównomiernym osiadaniem gruntu. Przede wszystkim wtedy, gdy chcemy postawić dom na słabym i niejednorodnym gruncie. Musimy obligatoryjnie pamiętać o jednej niesłychanie ważnej rzeczy. Jeżeli dom ma być pokryty ciężką dachówką (cementową albo ceramiczną), musimy koniecznie sprawdzić naciski na grunt i ewentualnie powiększyć podstawę fundamentów.
Wypoziomowanie górnej powierzchni, zarówno płyty betonowej, jak i korony ścian fundamentowych, powinno być właściwie sprawdzone poziomnicą laserową, niwelatorem albo poziomnicą listwową, mającą co najmniej 2 metry długości. Ewentualne odchylenie takiej powierzchni od poziomu nie może być większe niż 2 mm na całej długości zewnętrznej ściany budynku.
Dom murowany budowany na podmokłym terenie musi mieć ściany fundamentowe pod każdą ścianą nośną i najlepiej płytę podłogową wylewaną na gruncie. Z kolei dom kanadyjski możemy bez problemu postawić na fundamentach punktowych (palach lub słupach).
Właściwa izolacja
Podobnie jak we wszystkich budynkach izolacje muszą być ułożone w odpowiednich miejscach i niezwykle starannie. Materiały izolacyjne, bitumiczne lub z tworzyw sztucznych są podobne do nowoczesnego budownictwa murowanego.
Drewniane domy szkieletowe montowane są zwykle na betonowej płycie. W takiej sytuacji bardzo istotne jest zachowanie ciągłości izolacji termicznej. Nie zawsze jednak jest to łatwe. Błędy zwykle wynikają z połączenia poziomej warstwy styropianu z ociepleniem ściany fundamentowej. Tam najprościej o mostki termiczne, które mogą być źródłem strat ciepła i zawilgocenia drewna.
Pamiętajmy, że absolutnie nie możemy narażać elewację drewnianą i konstrukcję budynku na zawilgocenie. Dlatego domy drewniane trzeba stawiać na właściwej wysokości. Minimalna odległość poziomu stanu zerowego od gruntu powinna wynosić 20 cm pod warunkiem, że budynek posiada drewnianą elewację, a z kolei 15 cm, jeżeli został obmurowany. Wszelkie drewniane elementy ścian wewnętrznych i zewnętrznych musimy odizolować od betonowego podłoża. Najlepiej odizolować je folią PCV albo polietylenową o grubości 1 mm lub klasycznie podwójną warstwą papy na lepiku.
Piwnice
Zbudowanie piwnicy jest dość drogie i kłopotliwe. Dlatego powinniśmy je stawiać na drogich i małych działkach, na których nie możemy w inny sposób powiększyć powierzchni domu. Piwnice wykonywane są tak samo, jak w murowanym domu, chociaż biorąc pod uwagę lekkość konstrukcji drewnianego domu kanadyjskiego, możemy trochę zaoszczędzić na grubości i zbrojeniu wieńców, stropów i ścian.
Właściwe instalacje
Większość instalacji możemy doprowadzić do budynku właśnie przez fundamenty. Dlatego przed postawieniem fundamentów musimy dokładnie zaplanować najbardziej odpowiednie miejsca przeprowadzenia przewodach. W takich miejscach powinniśmy umieścić przepusty z rur osłonowych albo odpowiednie rury. Przyszli mieszkańcy domu powinni decydować o takich miejscach.
Oczywiście na tak wczesnym etapie budowaniu domu może być to niezwykle trudne. Jednak powinniśmy się postarać, by takie miejsca były właściwe i to nie tylko biorąc względy wykonawcze (np. trasa przełączy), ale też na przyszłe rozmieszczeń w domu. Możemy sobie ułatwić sobie planowanie, rysując układ urządzeń w przyszłych miejscach w skali 1:1. Bardzo ważne jest, by wcześnie zaplanować usytuowanie w przyszłości wszystkich urządzeń, szczególnie wtedy, gdy chodzi o dom na gruncie.
Musimy zaplanować, gdzie będzie znajdować się w domu:
- wodomierz, musimy mieć do niego łatwy dostęp, przecież to do niego doprowadzane są przyłącza wodociągowe,
- rozdzielnica elektryczna, powinna być blisko wejścia do domu, w jej pobliżu doprowadza się wewnętrzną linię zasilającą, czyli przewód elektryczny,
- gniazdo telefoniczne, do niego doprowadzany przewód telefoniczny, podobnie jak przewód elektryczny,
- urządzenia sanitarne,
- wszystkie urządzenia sanitarne i wpusty podłogowe na najniższej kondygnacji,
- miski ustępowe na wyższej kondygnacji,
- kocioł centralnego ogrzewania na gaz lub olej,
- kominek.
Pamiętajmy, że urządzenia sanitarne powinno się montować przy ścianach wewnętrznych. W przeciwnym razie instalacje trzeba by było umieścić je w ścianach zewnętrznych. Takie rozwiązanie zmniejszyłoby grubość izolacji cieplnej. Musimy koniecznie pamiętać zarówno o instalacjach wprowadzanych do domu, jak i wyprowadzanych na zewnątrz. Będą niezbędne do oświetlenia, video domofonu, podlewania, otwierania bramy.
W miejscach szczególnie obciążonych zagęszcza się słupy i ustawia w rozstawie do 40 lub 30 cm.