Agencja ochrony – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Agencja ochrony – na co zwracać uwagę przy wyborze? Wybór odpowiedniej i zaufanej agencji ochrony nie należy do najprostszych. W branży tej istnieje spora konkurencja, a o skuteczności danej agencji decydują czasami detale. Wszystko tak naprawdę zależy od potrzeb korzystającego z takiej usługi oraz zakresu obowiązków, jakie zamierza narzucić ochroniarzom. Jak wybrać najlepszą dla nas agencję ochrony i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Czym zajmuje się agencja ochrony?

Firmy ochroniarskie wbrew pozorom mają szerokie spektrum działań i mnóstwo obowiązków, które nie są związane wyłącznie ze ściśle rozumianą ochroną, ale o tym później. Podstawowym zadaniem takich przedsiębiorstw jest oczywiście ochrona mienia oraz osób, w zależności do tego, czym dana agencja ochrony się specjalizuje. Istnieją bowiem firmy, które zajmują się jednym i drugim, ale także te, które doskonalą się w zaledwie wąskim obszarze, dzięki czemu mogą pochwalić się niezwykłą skutecznością i profesjonalizmem. Ochrona osób, budynków czy innego mienia to pojęcia bardzo ogólne, za którymi w praktyce kryją się jednak dość szczegółowe zadania. Bardzo często liczba obowiązków polegających na spełnieniu usługi dla danego klienta jest tak duża, że agencje angażują w to więcej niż jedną osobę. Mówiąc o agencji – co warto podkreślić – mamy na myśli w pełni legalnie i profesjonalnie działający podmiot gospodarczy, który posiada stosowne kwalifikacje i uprawnienia, a także kompetentną i doświadczoną załogę pracowniczą. 

Ochrona osób i mienia – szczegóły

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że agencja ochrony wykonuje przy jednym zlecenie szereg działań. Wielu bowiem mylnie uważa, że wszystko sprowadza się do ochrony fizycznej i pojawiania się w chronionym miejscu tylko wówczas, gdy dzieje się coś podejrzanego albo całodobowych patroli w obszarze chronionym. Oczywiście, jest to jedna z płaszczyzn, na których działają firmy ochroniarskie, ale niejedyna. W zakres usług agencji wchodzi zazwyczaj opracowanie pewnego rodzaju planu działania, uwzględniając stopień zagrożenia i wszelkie możliwe niebezpieczeństwa. Musi być on jak najbardziej szczegółowy, dlatego bardzo często agencje korzystają z wszelkiego rodzaju map terenu, planów budynku, a także wzmacniają słabe strony jego ochrony. Do zadań agencji należy także zaprojektowanie, montaż, sprzedaż czy też najem systemu monitoringu, a także całodobowy nadzór nad obiektami chronionymi. Często pracownicy firmy ochroniarskiej stacjonują w systemie zmianowym na miejscu, ale najczęściej po prostu co jakiś czas patrolują rejon chronionego miejsca, a w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie włamania, sprawdzają budynek. 

Ochrona w praktyce

Jedną z najczęściej oferowanych usług jest właśnie kompleksowa ochrona obiektów. W rzeczywistości sprowadza się ona do zainstalowania w danej nieruchomości oraz wokół niej kamer, a następnie pracownicy agencji nadzorują monitoring, a także robią tzw. obchód. Jeśli dojdzie do podejrzanych sytuacji, do kilku minut powinni się oni pojawić na miejscu. Bardzo często wzywa ich zamontowany system alarmowy, który wykrywa intruza. Wiele agencji ochrony posiada także specjalnie wyszkolone i wyposażone grupy interwencyjne na wypadek większego zagrożenia, w ostateczności wzywana jest policja, ale dochodzi do tego bardzo rzadko. W przypadku ochrony osób zakres zadań jest nieco inny i ustalany indywidualnie między firmą ochroniarską a klientem. Czasami jest to ochrona całodobowa, a więc wymaga zmianowości ochroniarzy, czasami jednak usługa polega na zapewnieniu ochrony w danym miejscu i czasie. Firmy zapewniają wówczas nie tylko pracowników, ale także pojazdy. Jeśli zagrożenie jest duże agencja przygotowuje całą operację i angażuje większe siły.

Agencja ochrony – kim są jej pracownicy? 

Agencja ochrony - na co zwracać uwagę przy wyborze?

Agencja ochrony – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wybierając firmę, która zajmie się ochroną naszego mienia lub nas samych należy przeanalizować nie tylko renomę całej agencji, ale także przyjrzeć się, kto konkretnie tam pracuje oraz jacy ochroniarze zostaną zadysponowani do naszego zlecenia. Wykwalifikowane i działające na rynku od wielu lat firmy zazwyczaj bardzo dokładnie rekrutują pracowników, dlatego warto zwrócić się właśnie do tego typu podmiotów. Agencja ochrony zatrudni osoby posiadające stosowne kwalifikacje, a dodatkowo kieruje każdą z nich na dodatkowe szkolenia oraz przedstawia własny model pracy. Agencja ochrony godna zaufania to taka, która ma do dyspozycji dużą liczbę patroli, które w każdej chwili mogą interweniować. Pamiętajmy bowiem, że ochronę nie wynajmuje się tylko do biurowców czy lokali użytkowych, ale coraz częściej agencje te chronią prywatne posesje, mieszkania itp. Spełniają więc niejako podwójną funkcję, chroniąc nie tylko nasz dobytek, ale także nas samych, naszą rodzinę, pojazdy itd. Dlatego agencja ochrony, którą wybierzemy powinna spełniać wszelkie standardy jakości, być polecana przez innych i sprawdzona w boju. W dobie internetu nie trudno jest zweryfikować pozytywne opinie o danej firmie, a jeśli nie ufamy rekomendacją można spotkać się z przedstawicielem agencji i wypytać o szczegóły, zakres działań, ofertę oraz o to, jakie doświadczenie posiada firma oraz jej pracownicy.