Jak usunąć stare płytki ceramiczne?

Jak usunąć stare płytki ceramiczne? Remont łazienki nie jest zbyt przyjemnym okresem, aczkolwiek czasem okazuje się on niezbędnym rozwiązaniem. Płytki ścienne czy podłogowe z czasem ulegają zużyciu, wówczas pojawiają się na nich nieestetyczne rysy i pęknięcia. Przed położeniem nowych płytek ceramicznych, należy usunąć wyeksploatowane i zniszczone płytki łazienkowe. Skuwanie płytek nie jest czynnością trudną, aczkolwiek zajmuje trochę czasu i wymaga przygotowania odpowiednich narzędzi.

Jakie narzędzia przydadzą się do skuwania płytek ceramicznych?

Skuwanie płytek można przeprowadzić ręcznie albo używając do tego specjalnych narzędzi. Oczywiście praca z wykorzystaniem narzędzi przebiega sprawniej i szybciej. Podstawową maszyną do skuwania płytek ceramicznych jest młotowiertarka z funkcją kucia, która doskonale usunie nie tylko płytki, ale także warstwę kleju. Taki sprzęt można wypożyczyć lub też zakupić w sklepie budowlanym. W przypadku usuwania tylko jednego uszkodzonego kafelka można wykorzystać wiertarkę z wiertłami do szkła oraz ceramiki. Aby usunąć stary klej spod płytek, można również użyć szlifierki pneumatycznej. Taki sprzęt bardzo szybko usunie stary klej czy zaprawę. Płytki ceramiczne możemy również skuć przy pomocy własnej siły, używając do tego młotka i przebijaka. Jednakże będzie to czynność dosyć ciężka i pracochłonna. Przyda się nam również w tym procesie szpachelka oraz nóż z wymiennymi końcówkami, oraz płaski śrubokręt. Dzięki tym narzędziom podważymy i usuniemy stare płytki ceramiczne ze ściany czy podłogi.

Jak skuć płytki ze ściany krok po kroku?

  1. Najpierw musimy dobrze zabezpieczyć całe pomieszczenie przed częściami spadających płytek. W tym celu najlepiej rozłożyć na podłodze folię malarską, a także na meblach i blatach. Pomieszczenie powinno zostać opróżnione ze wszystkich sprzętów, które uniemożliwiałyby swobodny dostęp do ściany. Wyposażmy się także w odzież ochronną (rękawice, maska, okulary).
  2. W przypadku kiedy chcemy usunąć wszystkie płytki ceramiczne ze ściany, wówczas cały proces rozpoczyna się poprzez rozbicie płytek młotkiem. W ten sposób powstaną nam mniejsze kawałki, które bez problemu usuniemy. Warto także nawiercić w płytkach otwory, po czym je rozbić młotkiem.
  3. Niekiedy z usunięciem płytek poradzi sobie zwykła szpachelka, jeśli nie trzymają się one zbyt mocno ściany. Jeśli jednak do ich położenia został użyty mocny i wysokiej jakości klej, wówczas sięgnijmy po młotowiertarkę albo młotek i przebijak. Ostrze czy dłuto ustawiamy równolegle do powierzchni ściany. Jest to ważne, gdyż w ten sposób dokładnie usuniemy płytki ceramiczne, a przy tym nie naruszymy podłoża.
  4. Kolejnym krokiem jest skucie starego kleju. Aby to zrobić, sięgnijmy po młotek i przebijak, albo młotowiertarkę.
  5. Na koniec musimy dokładnie posprzątać po wykonanej pracy. Niestety w trakcie tej czynności powstanie nam wiele gruzu, którego musimy zapakować do specjalnych worków. Nie można ich wyrzucić do zwykłego kosza na śmieci. Gruz możemy wywieźć na złomowisko albo zamówić firmę, która świadczy usługi z zakresu wywozu gruzu. Zazwyczaj taka usługa to koszt rzędu 80-90 zł/m3.

W jaki sposób skuć płytki ceramiczne z podłogi?

Proces skuwania płytek ceramicznych z podłogi nie różni się niczym, od usuwania kafelków z powierzchni ściany. Ważne jest przede wszystkim odpowiednie ustawienie ostrza młotowiertarki, przebijaka czy też noża. Tak samo, jak w przypadku płytek na ścianie, musi być ono skierowane równolegle do powierzchni. Glazura podłogowa przeważnie trzyma się o wiele mocniej niż ta ścienna, z tego względu do jej usuwania użyjmy najlepiej młotowiertarki. Ręczne usuwanie płytek może być zbyt uciążliwe i problematyczne.

W jaki sposób skuć płytki bez uszkodzenia tych pozostałych?

Jak usunąć stare płytki ceramiczne?

Jak usunąć stare płytki ceramiczne?

Niekiedy nie chcemy pozbywać się wszystkich płytek ceramicznych z łazienki, a jedynie wymienić na nowe, te uszkodzone. Pękniętą czy porysowaną płytkę da się wymienić, jednak należy to zrobić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić pozostałych kafelków w dobrym stanie.

  1. Zaczynamy od usunięcia fugi wokół uszkodzonej płytki ceramicznej, w ten sposób wszelkie czynności wokół niej nie wpłyną na uszkodzenie innych płytek. Do tego celu używamy specjalnego skrobaka do fug, śrubokrętu, czy noża.
  2. W kolejnym kroku zabezpieczamy taśmą malarską płytki znajdujące się w okolicy uszkodzonego kafelka.
  3. Teraz przy użyciu wiertła do szkła oraz ceramiku robimy otwory w danym kafelku. Przy użyciu przebijaka i młotka pozbywamy się resztek płytki ceramicznej.
  4. Stary klej usuwany szpachelką.

W jaki sposób wyrównać ściany po skuciu płytek?

Kiedy już skujemy wszystkie płytki, musimy pamiętać o ich dokładnym wyrównaniu. Jeśli tego nie zrobimy, nie będziemy mogli przejść do dalszych czynności. Najlepiej na ścianę nanieśmy specjalną zaprawę podkładową lub tynk cementowy. Innym rozwiązanie jest nałożenie suchego tynku.

Jak wyrównać podłogę po skuciu kafelek?

Po skłuciu płytek podłogowych musimy dokładnie oczyścić podłoże, po czym je zagruntować. Do wyrównania sięgnijmy po wysokiej jakości cementową masę samopoziomującą, o ile nierówności nie są zbyt widoczne. Jeśli są one większe aniżeli 2 cm, wówczas zastosujmy klasyczną zaprawę podłogową.