Nurkowanie – co to jest?

Nurkowanie – co to jest? Czy zastanawiałeś się kiedyś jak to jest zobaczyć podwodną krainę na własne oczy? Zobaczyć znaną z filmów przyrodniczych rafę kolorową? Albo dwustuletni wrak rodem z programu historycznego? Nurkowanie zdobywa coraz większe grono miłośników. Co roku, ciepłe tropikalne kraje odwiedzają miliony zagranicznych turystów. Jednak powodem tego nie są już tylko ciepły piasek i fale przejrzystej niczym kryształ wody. Chodzi o coś więcej. O zagłębienie się w podwodny świat, pełen różnorodnej fauny i flory. Jeśli lubisz dreszczyk emocji, a zdobywanie nowych, nieznanych horyzontów brzmi jak coś w sam raz dla ciebie, to witamy na pokładzie!

Czym jest nurkowanie?

Jest to aktywność wykonywana w naprawdę wielu różnych celach. Głównie jako sport, rekreacja i rozrywka, a także w celu prowadzenia badań naukowych. Jest to, jasno mówiąc, przebywanie pod wodą. Brzmi całkiem prosto, prawda?

Wyróżniamy co najmniej kilka wariantów tej aktywności, a o to niektóre z nich:

  • płetwonurkowanie – nurkowanie rekreacyjne (do 40 m głębokości)
  • freediving – forma ekstremalna, nurkowanie bez sprzętu na bezdechu
  • snorkeling – z wykorzystaniem podstawowego sprzętu, obserwowanie podwodnego świra unosząc się na wodzie

Jak każda aktywność, ma również swoje ekstremalne odmiany. Jednak bezpieczne nurkowanie w warunkach kontrolowanych jest dostępne dla każdego. Pamiętaj jednak, woda to jeden z najpotężniejszych żywiołów. Nie jest też naszym naturalny środowiskiem. Aby zacząć, niezbędna jest odpowiednia wiedza i profesjonalne przygotowanie.

Nurkowanie dla początkujących – jak zacząć?

Na samym wstępie pragnę zaznaczyć – odpuść sobie internetowe kursy i samouctwo! Bezpieczne nurkowanie wiąże się z pewnym koniecznym zasobem wiedzy i umiejętności. Aby twoja wiedza była pełna i gwarantowała ci bezpieczeństwo poważnie zastanów się nad odbyciem kursu nurkowania dla początkujących. Wszystko powinno się odbywać pod okiem profesjonalnego i przeszkolonego w tym kierunku instruktora.

Nurkowanie - co to jest?

Nurkowanie – co to jest?

Większość egzotycznych miejscówek nurkowych wymaga certyfikatu potwierdzającego ukończenie takiego kursu. Dopiero po okazaniu będziesz mógł wynająć sprzęt, uczestniczyć w zorganizowanych wyjazdach, czy tez po prostu nurkować w niedostępnych bez tego miejscach.

Na początku jedynego czego potrzebujesz, to umiejętność pływania i ukończone 10 lat. To w zupełności wystarczy, aby rozpocząć kurs na nurka. Jeśli zastanawiasz się czy można uczyć się tego w Polsce, to tak. Jak najbardziej. W naszym kraju znajduje się wiele szkół nurkowych z bogatą ofertą. Ważne, abyś przy wyborze zwrócił uwagę, która organizacja nadzoruje poszczególne kursy. Tylko niektóre, najpopularniejsze (np. IANTD, SSI, PADI) utorują Ci podwodną drogę na całym świecie!

Szkoła nurkowa, oprócz certyfikatu, powinna zagwarantować swoim kursantom profesjonalny sprzęt na czas kursu. Wybieraj miejsca, w których instruktorzy maja doświadczenie i potrafią odpowiednio przekazać Ci swoją wiedzę. Najlepsi są pasjonaci, którzy prócz wiedzy potrafią też zarażać swoją pasją. Przede wszystkim sprawdź, czy posiadają wszystkie wymagane (i ważne) certyfikaty, które uprawniają ich do prowadzenia tego typu zajęć.

Stopnie nurkowe, czyli jak zostać mistrzem krok po kroku?

Open Water Diver (OWD) to najpopularniejszy, pełne szkolenie nurkowe. Bardzo duża liczba nurków zaczynała swoją przygodę właśnie od niego.

Co ważne, wprowadzi Cię w część teoretyczną nurkowania. Poznasz, m.in., sprzęt wymagany do nurkowania, a także posłuchasz o historii tego sportu. Ponadto, dowiesz się, jak zachowuje się ludzkie ciało pod wodą i czego możesz się spodziewać nurkując.

Kurs nurkowania OWD obejmuje również zajęcia praktyczne. W ten sposób nauczysz się bezpiecznie korzystać ze sprzętu nurkowego, a także dowiesz się, jak zachowywać się w poszczególnych sytuacjach. Część praktyczna odbywa się w basenach oraz wodnych zbiornikach otwartych (morza, jeziora).

Kurs zakończony jest sprawdzeniem Twoich umiejętności, za pomocą testów. Po jego ukończeniu otrzymujesz dokument potwierdzający twoje kwalifikacje oraz podstawowy stopień nurkowy PADI. W późniejszym czasie można dodatkowo nabyć różne specjalizacje, np. na nurka nocnego lub podwodnego fotografa.

Czego mogę się spodziewać w podwodnych krainach?

Hmm… w zasadzie, to wszystkiego. Będziesz bliżej natury, niż kiedykolwiek wcześniej. Kolorowe ekrany naszych telewizorów, podczas programów przyrodniczych, nawet w mikroskopijnej części nie oddają cudowności tego klimatu.

Morskie zwierzęta o niespotykanych barwach na wyciągnięcie ręki. Tylko Ty i stan nieważkości. Wokół piękne rafy kolorowe. Masz również okazje na własne skórze doświadczyć historycznej przeszłości – wraki rozbitych statków, zatopione samoloty z czasie II Wojny Światowej. Może nawet uda Ci się zobaczyć wieloryba! Ty i tylko Ty decydujesz w jakie zakątki błękitnych głębi się zapuścisz.

Brzmi super? Uwierz, na żywo jest tysiąckroć lepiej. Nie znamy chyba słów, które byłby w stanie oddać pełnie tego przeżycia. Dlatego musisz wierzyć mi na słowo i przekonać się na własną rękę!