Wybór kosiarki idealnej dla własnych potrzeb – poradnik

Wybór kosiarki idealnej dla własnych potrzeb – poradnik: kosiarka stanowi jeden z absolutnie podstawowych sprzętów, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego właściciela domu z podwórkiem czy ogrodem, ale też osoby będącej właścicielką tak zwanych “ogrodów działkowych”. Z uwagi na olbrzymią konkurencję na rynku tego sprzętu, bardzo ciężko jest wybrać taki jej model, który spełniłby nasze wszelkie oczekiwania, a jednocześnie zapewnił nam komfort dbania o własny kawałek zieleni. W tym krótkim poradniku doradzimy, jak podjąć słuszną decyzję i dokonać zakupu kosiarki, która rzeczywiście sprawdzi się w akcji, a która będzie optymalnie dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb.

Od czego zacząć wybór kosiarki?

W wyborze właściwej kosiarki największe znaczenie ma właściwe podejście do tego. Choć wybór tego sprzętu niemal każdy bagatelizuje, tak naprawdę kosiarka jest urządzeniem drogim. W związku z tym warto zadbać o to, by za swoją cenę spełniała swoje zadania w sposób nienaganny. Zacznijmy więc od określenia naszych wymagań i oczekiwań co do niej, ale i ustalenia naszych upodobań właśnie pod kątem koszenia trawy. Ważne będzie tutaj to, jak wrażliwi jesteśmy na hałas, ile czasu lubimy (i jesteśmy w stanie) poświęcać dbaniu o ogród, ale i jak bardzo lubimy to robić. Jeżeli nie jesteśmy pewni, nie wahajmy się sięgać po wszelkiego rodzaju poradniki i zaglądać na fora ogrodnicze. Jak już bowiem wspomnieliśmy, wybór właściwej kosiarki jest wyborem poważniejszym, niż mogłoby się pozornie wydawać.

Na co patrzeć podczas wybierania kosiarki dla siebie?

Wybierając kosiarkę dla siebie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na nasze potrzeby i oczekiwania względem niej. W tym wszystkim liczy się również trawnik, jakim dysponujemy – to od niego będzie zależało wiele czynników. Poniżej wskazujemy rzeczy, na jakie warto zwrócić uwagę, a jakie są zdecydowanie najistotniejsze właśnie przy zakupie tego urządzenia.

Wielkość trawnika

Najistotniejsze przy wyborze kosiarki dla siebie jest określenie, jak wielką powierzchnię przyjdzie nam kosić. To od tego bowiem zależy niemal każdy parametr urządzenia, które będziemy kupować – jego moc, rozmiar, ale też rodzaj. W najlepszej sytuacji jesteśmy, jeżeli jesteśmy posiadaczami stosunkowo niewielkiego trawnika – do jego skoszenia wystarczy nam nieduża kosiarka, zarówno ta z napędem ręcznym, jak i elektrycznym. Jeżeli jednak nasz trawnik jest duży, rozsądnym wyborem będzie ten stawiający na kosiarkę spalinową. Ta nie będzie ograniczała nas kablem, a korzystanie z niej jest zdecydowanie najwygodniejsze. Do dużych podwórek warto wybrać kosiarki z jak największą szerokością koszenia. Pozwoli nam to zaoszczędzić mnóstwo czasu, ale jednocześnie uczynić koszenie przyjemniejszym.

Kształt trawnika

Wybór kosiarki idealnej dla własnych potrzeb - poradnik

Wybór kosiarki idealnej dla własnych potrzeb – poradnik

W wyborze kosiarki duże znaczenie ma to, jaki kształt ma nasz trawnik. W najlepszej sytuacji są osoby, które posiadają trawnik prostokątny, bez posadzonych na nim krzewów i drzew. Trawnik ten nie wymaga bowiem specjalnego podejścia ani żadnej uwagi – w jego przypadku możemy więc postawić na niemal dowolną kosiarkę. Inaczej ma się sprawa z trawnikami mniej standardowymi, bogato zdobionymi krzewami, drzewami oraz innymi przeszkodami. W ich przypadku przyda nam się kosiarka dająca nam jak największe pole do manewru – najlepiej jak najmniejsza, gdyż to one są najbardziej zwrotne. Posiadając podwórko o niestandardowym kształcie i dużym rozmiarze, musimy pogodzić zwrotność z szerokim zasięgiem koszenia. Nie jest to łatwe, ale jest jak najbardziej możliwe do wykonania.

Częstotliwość koszenia

Częstotliwość koszenia ma duże znaczenie, zwłaszcza w połączeniu z wielkością naszego podwórka czy ogrodu. Jeżeli jesteśmy w stanie zdobyć się na częste koszenie, będziemy mogli kupić kosiarkę z nożami na bębnie – poleca się ją jednak posiadaczom mniejszych powierzchni trawiastych, gdyż koszenie za jej pośrednictwem może być dłuższe. Jeżeli często kosimy trawę, możemy rozważyć zakup kosiarki wyposażonej w funkcję mulczowania – ta pozostawia drobno zmieloną trawę za sobą. Ogrodnikowi, który zna się na rzeczy nie trzeba mówić o zaletach tego rozwiązania.

Odległość od gniazda zasilającego

Opcją bezprzewodową, ale zarazem – z konieczności – wymagającą paliwa (które potrafi być drogie) jest kosiarka spalinowa. Jest ona jednak jedynym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają podłączenia pod prąd znajdującego się w niedalekim odstępie od koszonej powierzchni. Jeśli podwórko czy ogród znajduje się blisko domu, a nam nie przeszkadza kabel, możemy postawić na kosiarkę wykorzystującą go. Będzie tańszą, ale równie efektywną opcją.

Podsumowanie

Wybór właściwej kosiarki nie należy do najprostszych – wbrew temu, co mogłyby sugerować pozory. Na rynku mamy bowiem do wyboru tyle ich rodzajów od tylu różnych producentów, że wybranie konkretnego może okazać się niemałym wyzwaniem. Z tej sytuacji wynika jednak jeden olbrzymi plus. Duży wybór bowiem pozwala nam być wybrednymi, porównywać i dostosowywać kosiarkę do naszych indywidualnych potrzeb, wymagań i oczekiwań. Nie wahajmy się tego robić, pamiętając, że kosiarki nie kupuje się co roku. To wybór na długie lata – warto więc dokonać go z głową.